Kdo sedí za volantem drahého a silného vozu, častěji jezdí riskantně a agresivně. To podle šéfa české dopravní policie Leoše Tržila dokládají statistiky a výzkumy. Určování výše pokut podle příjmu pachatele přestupku, což prosazuje ministerstvo dopravy, by se tedy rozhodně nebránil. Jen je potřeba systém zjednodušit, třeba rozšířením počtu přestupků, které by mohla policie pokutovat blokově přímo na místě.
V poslední době se hodně mluví o určování výše pokut podle příjmu pachatele. Ministerstvo dopravy už zveřejnilo návrh, jak by mohl tento systém vypadat.
Samozřejmě je otázka názoru, zda by měla zůstat výše pokuty stejná pro každého, nebo by měl být stejný její dopad na peněženku pachatele dopravního přestupku, ať už má nízký, či vysoký příjem.
Jaký je váš osobní názor na pokutování podle příjmu? Pomůže to snížit nehodovost a agresivitu řidičů?
Statistiky a výzkumy ukazují, že agresivního jednání vůči ostatním účastníkům provozu se častěji dopouštějí řidiči kvalitnějších a dražších vozů nebo aut se silnější kubaturou. A pokud chceme jejich chování ovlivnit, musíme k tomu najít odpovídající nástroje. Pokuty podle příjmu by jedním z takových nástrojů mohly být. Já osobně se domnívám, že dopad postihu by měl být na každého stejný.
Proč řídí lidé v silných či luxusních vozech agresivněji než ostatní?
Možná jezdí riskantněji, protože jim vybavení a vlastnosti vozu dávají pocit, že se jim samotným nemůže nic stát. Jistě ovšem nemůžeme tvrdit, že jde jen o movité lidi, může to být i někdo s nižším příjmem, kdo třeba řídí drahé firemní auto.
Nezpůsobilo by zavedení pokut podle příjmů přílišný nárůst administrativy a prodloužení přestupkových řízení?
Tak, jak je systém pokutování podle výše příjmu nyní navržen, působí v řadě případů nepřehledně. Očekávali jsme spíše jisté zjednodušení správního i blokového řízení. Podle nás by bylo vhodné upravit a rozšířit škálu přestupků řešených blokově na místě policií, aby se správním orgánům uvolnily ruce, takže by úřady mohly rychle a kvalitně provádět správní řízení. O tom všem se bude nepochybně ještě hodně diskutovat.
Ministerstvo dopravy také navrhuje, aby se za přestupky, které mívají podle statistik často za následek vážnou nehodu, udělovaly vyšší pokuty než doposud.
Jednání, jehož výsledkem může být dopravní nehoda, by mělo být v každém případě pokutováno přísněji než přestupek, který nikoho neohrožuje.
Pokuty, tedy represe, jistě hrají důležitou roli. Určitě však nejsou jediným nástrojem pro snižování nehodovosti a odrazování řidičů od riskantního nebo agresivního chování na silnicích.
Samozřejmě. Represe musí jít vždy ruku v ruce s prevencí. Nemůžeme postavit bezpečnost silničního provozu jen na pokutách, a stejně tak by nebylo možné spoléhat se jen na osvětu a vzdělávání řidičů. V České republice jsou určité rezervy třeba v přípravě v autoškolách nebo ve stavu silnic, což má vliv na počet nehod. Řidiči se také často spoléhají na technickou výbavu svých vozidel, říkají si - mám ABS, ASR, tak co se mi může stát, jenže sami mnohdy vůbec nevědí, co auto v určité situaci udělá, a jak by na to měli zareagovat.