Silnice jsou po zimě rozbité, <span>peníze na opravy chybějí</span>

Domácí
19. 4. 2010 10:00
Některé silnice se již opravují, na mnohé další ale peníze nezbudou.
Některé silnice se již opravují, na mnohé další ale peníze nezbudou.

Některé silnice se již opravují, na mnohé další ale peníze nezbudou.Už je tady opět jarní evergreen o výtlucích na silnicích. A opět bez veselého konce pro řidiče. V regionech totiž chybějí peníze na opravy, a tak řada cest zůstane v havarijním stavu. Jde především o silnice nižších tříd. Výmoly navíc podle policejních statistik stojí i za některými nehodami.

Například v Pardubickém kraji je skoro polovina silnic druhé a třetí třídy v havarijním nebo nevyhovujícím stavu. "Silnice druhé třídy jsou na tom o poznání lépe než silnice třetí třídy," podotkl Václav Ouhrabka, provozní náměstek ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Na velké množství havarijních úseků narazí řidiči třeba v chrudimském okrese, upřesňuje.

Naděje, že se situace v nejbližší době obrátí k lepšímu, není velká. "Je obecně známé, že opravy a údržba silnic jsou dlouhodobě podfinancované, a proto se nedá předpokládat, že se stav komunikací výrazně zlepší. Spíše naopak," míní Ouhrabka.

ČTĚTE TAKÉ: Zimní údržba přišla na rekordních 1,5 miliardy korun

A další příklad: škody po poslední zimě jsou podle Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje mnohem rozsáhlejší než v předcházejících letech. "Z celkové délky zhruba čtyř tisíc kilometrů silnic druhé a třetí třídy v Jihomoravském kraji bude nutné na téměř dvou tisících kilometrů cest provést nějakou údržbu či opravy," popisuje následky zimy provozní náměstek ředitele jihomoravské správy silnic Alois Vybíral.

"Předběžné odhady nákladů na provedení nejnutnějších lokálních oprav se pohybují v rozsahu osmdesát až sto milionů korun. Problémem ale je, že lokálními výspravami nelze zajistit potřebnou souvislou opravu či rekonstrukci, kterou by řada silničních úseků vyžadovala," poznamenal.

Zhoršení stavu vozovky zvyšuje riziko dopravní nehody.Jenže výtluky zvyšují riziko dopravní nehody a zároveň i vážnost jejích následků. Právě nepřizpůsobení rychlosti jízdy technickému stavu vozovky je jednou z nejčastějších příčin havárií. "Silnice by měla umět odpouštět, tedy minimalizovat následky chyby řidiče," zdůraznil šéf dopravní policie v České republice Leoš Tržil. "Některé řidiče přiměje stav vozovky zpomalit, protože se bojí poškození svého vozu, jiní ale pojedou rychle tak jako tak, a potom je výtluk překvapí," doplnil.

Díry ve vozovce způsobují nehody

Pro potvrzení slov stačí detailní pohled do policejních statistik. "Třeba na Havlíčkobrodsku na silnici první třídy číslo třicet osm u obce Habry došlo ve směru na obec Golčův Jeníkov k poškození spodní části vozidla po vjetí do výmolu. Vzniklá škoda zde byla předběžně vyčíslena na čtyřicet tisíc korun," sdělil Martin Dušek z preventivně-informační skupiny policie v kraji Vysočina.

"Stav silnic je po zimě žalostný, a to může být jedním z faktorů při vzniku rizikové situace, a následně pak havárie. Řešíme řadu nehod vzniklých v souvislosti s výtluky či výmoly," uvedl tiskový mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. "Jedná se však zpravidla o lehké nehody," řekl.

K TÉMATU: Vláda vydá přes dvě miliardy na opravu silnic

Seznam poškozených silnic by byl velmi dlouhý. "Z důležitých silničních tahů bych vzpomenul silici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem nebo mezi Velkým Meziříčím a Rudou, II/112 mezi Telčí a Novou Říší či II/360 z Třebíče do Pocoucova a další," varoval před nebezpečnými úseky Oldřich Dušátko, náměstek ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

Řada silnic je dlouhodobě ve velmi špatném stavu."Největší škody na silnicích druhé a třetí třídy byly v Karlovarském kraji zjištěny zejména v oblasti Krušných hor," vyjmenovává pro změnu ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje Zdeněk Pavlas. V Ústeckém kraji zase řidiči narazí na výmoly například na úseku silnice II/262 mezi Děčínem a Benešovem, v centru Chomutova nebo na silnice I/13 mezi Teplicemi a Bílinou.

Na území Královéhradeckého kraje jsou podle tamní policie ve velmi špatném stavu zejména silnice třetích tříd v podhůří, třeba mezi obcí Říčky v Orlických horách a Zdobnicí. Ve Zlínském kraji patří mezi nejvíce poškozené úseky trasy silnice II/150 z Bystřice pod Hostýnem do Komárna, II/432 mezi Kroměříží a Zdounkami, II/495 v Bojkovicích či II/490 mezi Kudlovem a Březůvkami.

Foto: ČTK, HZS, PČR

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ