Do dvou let vodní doprava končí a bez větší konkurence se pak ceny zboží výrazně zvednou, míní rejdaři. Německý parlament nyní projednává zastavení investic do Labe, což by podle českých lodních dopravců vedlo k degradaci řeky jako vodní cesty a zahrazení pro Čechy jediné cesty k moři. A rejdaři viní i českou vládu, že vodní dopravu dlouhodobě zanedbává.
"Stále se jen mluví o tom, že je vodní dopravě potřeba pomoci, ale nic se nepohnulo dopředu ani o milimetr," míní Jiří Aster, bývalý předseda a nyní tajemník Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR. A definitivní hřebíček do rakve lodních dopravců v Česku může zatlouct německý parlament, který jedná o možnosti, že by se zastavily veškeré investice a omezila údržba řeky Labe na německé straně hranic. "Naše branže stojí před zánikem, lodě se prodávají," řekl.
V roce 1989 provozovali čeští rejdaři zhruba tisícovku nákladních lodí, kdežto dnes už jich mají jen kolem stovky. "Když jsme před osmi lety začínali, měli jsme sto třicet pět plavidel. Dnes jich už máme jen devětaosmdesát a připravuje se prodej dalších sedmnácti," popisoval dopady krize vodní dopravy šéf firmy ČSPL a předseda Sekce vodní dopravy Milan Raba.
Ztráta vodní dopravy jako alternativy pro dovoz výrobků ze zahraničí by ale podle Astera určitě výrazně zvýšila ceny zboží. "Konkurence mezi vodní dopravou, železnicí a silnicemi tlačí ceny dolů. Na silnicích je mýtné i na železnici platí dopravci poplatky, ale převoz zboží po řece je zadarmo," zdůraznil. "V úsecích, kde byla přerušena vodní doprava a zůstala jen železnice a silnice, se následně zvedly ceny přepravy o třicet až čtyřicet procent," doplnil Raba.
Lodní doprava má oproti silniční a železniční jen malý podíl na přepravě zboží, ale i tak by měl podle rejdařů její zánik velký dopad na české hospodářství. "Skrz labský koridor se každoročně proveze po železnici asi jedenáct milionů tun nákladu, po silnici asi deset milionů tun a po vodě zhruba půl milionu. Dohromady tedy přibližně dvaadvacet milionů, a pokud by konkurence vodní dopravy stlačovala náklady jen o jediné euro na tunu, tak to znamená roční úsporu dvacet dva milionů eur," naznačil Aster.
Rejdaři proto apelují na českou vládu, aby jim jednak pomohla přesvědčit Německo k zachování údržby a investic na Labi a rovněž aby sama v České republice dávala na vodní cesty více peněz. "V jednání s Německem rejdařům samozřejmě pomůžeme, protože chápeme, že ukončení investic do tamní části Labe by mělo velmi negativní dopad na vodní dopravu u nás," prohlásil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Navíc platí řada mezinárodních smluv zajišťujících České republice fungování vodní dopravy na Labi či přístup k moři prostřednictvím Labe. "A proto věříme, že Německo nakonec zastavení investic neodsouhlasí," podotkl Ptačinský.
S výtkami, že česká vláda svým lodním dopravcům dost nepomáhá, však nesouhlasí. "Plníme své povinnosti, udržujeme vodní cesty a prosazujeme také jejich úpravy, které by rejdařům pomohly. Třeba plavební stupeň v Děčíně, který zvýší počet splavných dní na Labi," uvedl.