Software k Lítačce, nástupci Opencard, je okopírovaný firmou XTCard, protože hlavní město neoprávněně poskytlo autorovi Lítačky data a informace chráněné autorským právem a licenčními podmínkami. EMS chce, aby soud Lítačku zakázal. Je to nesmysl, brání se XT-Card. Pokud by soud EMS vyhověl, v Praze by možná nefungovala karta žádná.
Společnost eMoneyServices (EMS), vlastník práv k Opencard, podala k Městskému soudu v Praze žalobu na společnost XT-Card, která hlavnímu městu dodala software Zjednodušená přepážka, na jehož základě Praha začala od jara vydávat kartu Lítačka. Cílem je Lítačku zakázat. "Žalovaný je povinen zdržet se užívání a poskytování licenčního oprávnění k software Zjednodušená přepážka a software nabízený společnosti KORID LK spol. s r. o. v rámci veřejné zakázky malého rozsahu "Dodávka a servis Kartového centra Libereckého kraje" a tento software nabízet třetím osobám a zamezit jeho užívání třetími osobami," stojí v žalobě, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
EMS vadí používání softwaru, který je okopírovaný podle Opencard, podle žaloby by totiž bez jejího souhlasu nemohl vzniknout systém, na němž by fungovala vedle sebe Opencard a Lítačka a mohly se přesouvat data nasbíraná za roky trvání Opencard.
Pražská městská firma Operátor ITC, který má provoz městské karty na starost, se ve smlouvě zavázal, že předá XT-Card informace nutné pro vývoj softwaru, nebo zpřístupnit anonymizovaná data ze systému Opencard. Na to však podle EMS neměl právo. "Aby společnost Operátor ICT mohla data exportovat, musela v rozporu s licenčními smlouvami zkoumat strukturu databáze Opencard, v níž jsou jednotlivá data uložena strukturovaně a odděleně v jednotlivých tabulkách, jejichž funkce je podmíněna vzájemnými vazbami. Prostý export dat bez zkoumání databáze není vzhledem k její povaze možný," argumentuje žaloba a podrobně vysvětluje, kde je hranice, kterou uživatel softwaru neměl překročit, ale překročil.
Ukradené tajemství
"Společnost Operátor ICT předala žalovanému informace tvořící obchodní tajemství žalobce a dále umožnila žalovanému přístup k software za účelem vývoje, testování a provozu systému Zjednodušená přepážka," tvrdí obžaloba.
EMS to dokládá i veřejnými informacemi, kdy zpřístupnění chráněných informací potvrdili na například na schůzi pražského zastupitelstva předseda představenstva Operátora Martin Rejzl nebo u soudu s bývalými pražskými radními i ředitel Operátora pro IT Václav Strnad.
"Systém pro Prahu resp. Operátora ICT byl vyvinut nově a v souladu s autorským zákonem. Nemáme zapotřebí kopírovat zastaralá řešení jiných dodavatelů. Jedná se o samostatný systém, který nemá s Opencard nic společného. Žádné informace o starém systému jsme neobdrželi, pouze nám bylo Operátorem ICT předáno zadání na požadovanou strukturu nové karty," odmítá obvinění mediální zástupce XTCard Igor Waltr.
Žaloba uvádí, že podobně jako hlavní město a Operátor podmínky porušil i Dopravní podnik v případě systému DOS, na kterém funguje obsluha karet a který mohl podnik pouze používat, nikoliv jej poskytovat ke zkoumání někomu jinému. Aby mohla vedle sebe bez problémů fungovat Lítačka a Opencard na jiném softwaru od jiného dodavatele než EMS, musela by EMS souhlasit s otevřením svého softwaru, což neučinila. Jiná cesta je podle žalobce proto porušení zákona a jiná legální cesta neexistuje.
Jsme čistí!
Export dat do systému Lítačky si prováděli pracovníci Operátora ICT sami. XT-Card nemá a neměla informace o datovém modelu Kartového centra Opencard. Jinými slovy, svědomí máme čisté a jsme připraveni tato tvrzení obhájit před soudem," prohlašuje Waltr
Současně EMS žaluje XTCard, že znalost softwaru hodlá využívat nejen v Praze, ale zopakovala to i v Liberci, kde se uchází o projekt Kartového centra. Aby její řešení bylo kompatibilní s libereckým stávajícím systémem od EMS, využila podle žalobce znalostí softwaru z Prahy a nabídla alternativní řešení díky nelegálně získaným informacím. To Waltr rovněž odmítá s tím, že v Liberci jde o jiný druh karty a znalost Lítačky je tedy k ničemu.
"Součástí přípravy nového řešení ze strany Prahy resp. Operátora ICT byly posudky expertů na kartové aplikace z Fakulty dopravní ČVUT v Praze a naše garance jako zhotovitele softwaru, že základem pro dodávaný proprietární systém bude naše autorské řešení. Bez splnění této podmínky o neporušování autorských práv třetích stran, bychom zakázku nikdy nezískali," dodává Waltr s tím, že nezkoumali starý systém Opencard, nezískávali z něj žádná data a nevyužívali ani neupravovali žádné jeho softwarové části a k veškerým softwarovým komponentám, které byly pro Lítačku dodány, vlastní XTCard autorská práva.
Žaloba však vysvětluje, že nejde jen o prosté zkopírování softwaru, ale o zneužití a napodobení jedinečné architektury systému Opencard. To podle ní nešlo bez zkoumání softwaru k Opencard. Právě zmíněnou analýzu ČVUT uvádí mezi důkazy, protože pokud by šlo jen o standardní kartu, nebyla by analýza zkoumající Opencard potřeba a program, který by fungoval pro Opencard i Lítačku by šlo bez problémů napsat bez zkoumání a analyzování dosavadního systému.
EMS jen provokuje
Žaloba však obsahuje i další důkazy, pokud soud argumentaci uzná, budou neplatné všechny smlouvy týkající se Lítačky a Praha bude nucena ukončit její používání. Pro Prahu by to znamenalo navíc uhradit škody, které vznikly neoprávněným používáním softwaru k Opencard.
"Operátorovi byl dodán software, který si objednal a tím to skončilo, zneužití dat Pražanů rozhodně nehrozí. Společnost EMS se opět snaží pouze poutat pozornost ke kartě Opencard, která je však již pro nás minulostí," odpověděl TÝDNU mluvčí hlavního města Vít Hoffmann. Připomněl verdikt pražského Vrchního soudu, který v jiné kauze EMS neprokázala ohrožení majetkových práv k autorskému dílu.
Nejde o první žalobu EMS kvůli Opencard. Hlavní město společnost žalovala už v sedmi případech, naposledy minulý týden o zhruba 30 milionů korun za období, kdy EMS na základě soudního příkazu musela bez smlouvy poskytovat servis k Opencard od 14. února 2015 do 23. března 2016. Celkem EMS na hlavním městě chce asi 670 milionů korun plus úroky ve výši dalších asi 50 milionů. A úroky podle EMS každý měsíc narůstají o čtyři miliony korun. Po letitých sporech vedení metropole s provozovatelem a majitelem práv k Opencard se Praha letos rozhodla Opencard opustit definitivně a začala vydávat alternativní Lítačku.