Ministerstvo dopravy se už začíná připravovat na to, že se mu do konce příštího roku nepodaří vybrat nového provozovatele elektronického mýta. Ve hře je i dočasné prodloužení smlouvy s dosavadním správcem, společností Kapsch. Ministr Dan Ťok (za ANO) však v takovém případě bude požadovat výraznou slevu.
Pro ministerstvo dopravy slovy svého šéfa Dana Ťoka je stále prioritní otevřená veřejná soutěž na nového provozovatele mýtného systému od roku 2017. "Ještě to pořád je stihnutelné," tvrdí Ťok. V záloze má ale i náhradní plán. V obou případech ovšem figuruje společnost Kapsch.
Aby resort mohl vyhlásit rovné výběrové řízení, potřebuje, aby se všichni zájemci mohli dostat k údajům, k nimž má nyní podle smlouvy přístup pouze Kapsch. "Potřebujeme součinnost Kapsch," sdělil ministr Ťok, který věří tomu, že firma vyjde ministerstvu jako seriózní společnost vstříc. "Nejde o to, že bychom chtěli Kapsch poškodit," sdělil Ťok.
Kapsch hraje významnou roli i v záložní variantě. Ministerstvo v ní počítá s tím, že s firmou maximálně na dva roky prodlouží dosavadní smlouvu o provozu mýta. Dan Ťok to bere jako pojistku, aby se nestalo, že se od ledna 2017 nebude mýto od nákladních vozidel a autobusů vybírat, protože se z nějakého důvodu nepodaří výběrové řízení úspěšně dokončit. Údaje o mýtném systému jsou podle ministerstva důležité k tomu, aby se zájemci v připravovaném výběrovém řízení mohli rozhodnout, zda využijí současné mýtné brány, nebo zvolí jiný režim. Stát totiž chystá "technologicky neutrální" soutěž. "Jiná technologie může být výhodnější," konstatoval Ťok, podle něhož se to ukáže až ve výběrovém řízení.
"Musíme být připraveni na všechny varianty," konstatoval Ťok, podle něhož se každý den vybere na mýtu 20 až 25 milionů korun. Letošní výnos bez poplatků na provoz by se tak měl pohybovat okolo devíti miliard korun. Pokud dojde na tuto záložní variantu, bude ministerstvo žádat po společnosti Kapsch slevu z honoráře, který si za provoz elektronického mýta účtuje a které dosahuje zhruba třetiny z vybrané částky. Vloni stát podle Ředitelství silnic a dálnic zaplatil za provoz systému společnosti Kapsch a jejím subdodavatelům 2,15 miliardy korun z celkových 8,7 miliardy.
Ťok uvedl, že o tom se zástupci Kapsch už předběžně mluvil, ale o podrobnostech se teprve bude jednat. Podle Kapsch je zatím o jakýchkoliv číslech nebo detailech předčasné mluvit.
" V tuto chvíli potřebujeme na straně ministerstva partnera, se kterým se budeme moci detailně bavit o náplni a parametrech požadované součinnosti a o případných slevách. Samozřejmě konečné rozhodnutí v tak zásadních otázkách pak musí učinit nejvyšší vedení společnosti Kapsch," řekl generální ředitel Karel Feix.
"Jsme zároveň potěšeni, že pan ministr nás bere za slušného a důvěryhodného partnera pro jednání, protože u předchozích vládních garnitur tomu tak nebývalo. Naopak jsme byli často považováni málem za nepřítele státu," dodal Feix.