V centrálním registru vozidel bylo ještě v červenci na milion chyb. V pondělí vyprší termín, dokdy je má dodavatelská firma ATS-Telcom opravit. Pokud chyby skutečně odstraní, dostane od ministerstva dopravy další peníze. Tomu však téměř nikdo nevěří.
Znělo to tehdy naprosto neuvěřitelně. Když se v červenci po sérií kolapsů konečně rozběhl nový centrální registr vozidel, přišlo ministerstvo dopravy s informací, že je v něm zhruba milion chyb, které je třeba odstranit. Většinou šlo prý o staré hříchy. O překlepy úředníků, kteří před lety plnili daty starý registr, případně pak o chybějící informace, jež starý systém nevyžadoval, a nový už ano. Ve výsledku se řidiči na přepážkách dozvídali naprosté nesmysly. Měli na sebe například psaná auta, která nikdy neviděli. Nebo si - jako v Chebu - od úředníků vyslechli, že podle údajů v registru nevlastní osobní vůz, ale tahač letadel.
Někdy až vskutku kuriózní nedostatky měla odstranit dodavatelská firma ATS-Telcom do konce září, tedy do neděle. "Smlouva je k tomu jasně zavazuje. Do zítřka by nám měli dát zprávu, kolik chyb v registru opravili. Abychom jim vyplatili dohodnuté peníze, požadujeme, aby byla opravena podstatná část chyb v registru, tedy alespoň 70 procent. Jestli to budou promile, je to špatně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí úřadu Martin Novák. Ministerstvo tedy čeká na nějakou zprávu, která by deklarovala, kolik chyb IT technici dodavatelské firmy z registru odstranili. Chystají se zřejmě i namátkové kontroly, zda se tak opravdu stalo.
Pokud dodavatel selže, může posílit vyjednávací role ministerstva
Dodavatelská firma ATS-Telcom k pondělnímu termínu zatím mlčí. "Nezlobte se, ale tu věc komentovat nebudu, zvlášť takto po telefonu," ukončil po pár sekundách telefonát obchodní ředitel firmy Martin Tůma. Není se moc čemu divit. Pokud by se totiž firmě opravdu podařilo odladit značnou část chyb, šlo by o téměř heroický výkon. Chyb bylo totiž v systému velmi moc a technici ATS-Telcom je navíc museli opravovat jednu po druhé. Mravenčí prací museli srovnat karty vozidla v novém systému a v takzvané datové konzervě (v jakémsi otisku starého registru), porovnat oba profily a ten nový případně nějak upravit.
Vzhledem k náročnosti celé opravy jen málokdo na ministerstvu dopravy věří, že se firmě podaří chyby odstranit. Po případném nezdaru společnosti bude dopravní resort v dost schizofrenní situaci. Na jedné straně půjde o další neúspěch registru, na straně druhé však vinou dodavatele. V jednáních s ním je ministerstvo stále spíše v defenzivě. A to vinnou špatné a nevýhodné smlouvy zajišťující tvorbu registru. Pokud by firma zcela jednoznačně nedodržela dodatečný kontrakt na opravu chyb, vyjednávací pozice úřadu by se mohla zlepšit.
Čistě teoreticky by tak mohlo ministerstvo docílit i nějakých kompenzací za několikerý kolaps registru v jeho počátcích. Jak totiž před několika dny zjistili ministerští právníci, firmu nebude možné za opakované zhroucení a nestabilitu systému jakkoli pokutovat. Prvotní smlouva totiž pokuty připouští jen při nedodání systému, ne při jeho nefunkčnosti. Ministr dopravy přitom ještě v červenci hrozil milionovými pokutami za každý den, kdy registr nepůjde.