Cílem ministerstva životního prostředí je vyměnit v domácnostech zhruba 80 tisíc zastaralých kotlů za nové, ekologičtější. Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tyto účely vynaložit devět miliard korun z unijních dotací.
"Bude to znamenat skokové zlepšení ovzduší hlavně v zimním období," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec na konferenci Stav a výhled životního prostředí v ČR a EU. Program výměny kotlů pokládá za revoluční. Podpora bude moci dosáhnout až 85 procent pořizovacích nákladů.Dotace už pomohly k výměně deseti tisíc kotlů
Dosud se podle ministrových informací vyměnilo díky takzvaným kotlíkovým dotacím kolem 10 tisíc kotlů. Zhruba polovinou částky přispívaly kraje, druhá šla z národních zdrojů.
Obyvatelé nejvíce znečištěných regionů by si podle dřívějších informací mohli vybrat mezi moderními kotli nejen na pevná paliva včetně uhlí, ale i na biomasu a plyn. Dotace budou moci dostat i na tepelná čerpadla.
Před podporou kotlů na pevná paliva, zejména uhlí varoval bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. Brabec soudí, že dotací na nové uhelné kotle bude minimum. Pokud by se však program vztahoval jen na plyn nebo tepelná čerpadla, okruh lidí, kteří by si mohli dovolit na tyto systémy přejít, by byl podle něho omezený. "Důvod je sociální," podotkl ministr.Velký zájem je i o Novou zelenou úsporám
Kotlíkové dotace dosud fungovaly v Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. O příspěvky byl velký zájem.
Až 100 tisíc žádostí o dotaci na snížení energetických ztrát budov ministerstvo čeká v programu Nová zelená úsporám, uvedl Brabec. Program míří na rodinné i bytové domy. Brabec předpokládá, že do roku 2020 získá ministerstvo na tyto účely z aukcí emisních povolenek až 27 miliard korun.