Představa chudého starobního důchodce, který ze své penze nemá ani na zaplacení nájmu, nemusí vždy platit. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž jsou v Česku stovky důchodců, kterým stát vyplácí každý měsíc desetitisíce korun.
Průměrná výše starobních důchodů podle dat ČSSZ dosahovala na konci prosince 10 778 korun, což je o 226 korun více než v závěru roku 2011. Průměrná částka, kterou pobírali muži, byla 11 948, ženy se pak musely spokojit s průměrným důchodem 9782 korun.
Většina penzí ovšem byla mnohem nižší. Podle údajů, které nedávno publikovala Rada seniorů České republiky, dostávalo loni přes 20 procent penzistů méně než devět tisíc měsíčně. Je mezi nimi i paní Marie z Prahy. "Já beru necelých osm a půl tisíce," konstatovala. Z toho musí uhradit nájem, jídlo i oblečení. "Kdybych nežila s manželem, nevím, z čeho bych to všechno zaplatila," dodala.
O tom, že důchody v České republice nejsou příliš vysoké, svědčí i data České správy sociálního zabezpečení. Medián důchodů je 10 657 korun. To znamená, že polovina důchodců má penzi nižší, než je tato částka. Devadesát procent penzistů pak mělo penzi nižší než 13 667 korun.
Přesto se najdou lidé, kteří ani v důchodu na tom nejsou příliš špatně. ČSSZ totiž loni evidovala patnáct lidí, kteří pobírali penzi vyšší než 50 tisíc korun měsíčně. Starobní důchod mezi 30 tisíci až 50 tisíci korun pak dostávalo dalších 261 penzistů. "Nejvyšší starobní důchod je v pásmu 90 tisíc až 99 999 Kč, v tomto pásmu pobíral důchod jediný důchodce," konstatovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová s tím, že takto podrobné údaje o nejvyšších důchodech má správa za první čtvrtletí loňského roku. Další tak budou k dispozici opět až v dubnu.