Ekologové <span>proti kácení:</span> bílá barva místo pily

Domácí
4. 3. 2009 19:15
Podle správy silnic nepadne žádný strom u silnice zbytečně.
Podle správy silnic nepadne žádný strom u silnice zbytečně.

Podle správy silnic nepadne žádný strom u silnice zbytečně.Minimálně devět tisíc stromů, které lemují české silnice, má v letošním roce zmizet kvůli bezpečnosti. Proti tomuto záměru silničářů se postavili jak ministr životního prostředí Martin Bursík, tak ekologové. Řešením podle nich není stromy pokácet, ale lépe je označit bílou barvou a odrazkami. Inspiraci by mělo Česko hledat například u svého západního souseda.

„Samozřejmě si nepřejeme, aby lidé umírali po nárazu do stromu. Stromy samy o sobě ale příčinou nehod nejsou. Za těmi stojí především nezodpovědní řidiči," argumentoval Martin Skalský ze sdružení pro ochranu přírody Arnika. Namísto hromadného kácení by se krajské správy silnic měly zaměřit na prevenci a aleje lépe značit. „Kmenům stromů chybí bílý nátěr i značení pomocí odrazek, které pomáhají k navigaci na silnicích. Bezpečnosti by pomohlo i omezení rychlosti v daných úsecích nebo instalace svodidel," řekl Skalský.

„Byli bychom rádi, kdyby se značení stromů opět ujalo, správy silnic to v posledních letech značně zanedbaly," dodal. Bezpečnosti v alejích by mohla napomoci i speciální dopravní značka „Pozor alej!" umístěná na jejím počátku. Sdružení přišlo i s vlastním návrhem, jak by taková dopravní značka mohla vypadat.

ČTĚTE TAKÉ: Stromy se dívají, pane Tržile

Inspirace v Německu?

Objeví se na českých silnicích nová dopravní značka Pozor alej?V Německu řešili kácení stromořadí podél komunikací již před deseti lety. „Dnes u nás aleje chráníme jako cennou součást krajiny, významný biotop a historickou i kulturní hodnotu. Jejich kácení je prakticky vyloučeno," řekla Christiane Weitzel z německé nevládní organizace Robin Wood.

Jednotlivé spolkové země přistupují k ochraně alejí různě. V některých zemích je chrání přímo zákon. Kácet pak silničáři smějí pouze jednotlivé nemocné stromy, přičemž za každý pokácený strom se musí vysadit nový. V Meklenbursku-Pomořansku pro změnu funguje zvláštní fond, kterému správa silnic finančně přispěje za každý vykácený strom. Peníze pak slouží jako zdroj financí pro výsadbu nových dřevin. V Severním Porýní-Vestfálsku patří aleje mezi vládní priority a od roku 2006 již v zemi vyrostlo na 70 nových stromořadí o délce zhruba 75 kilometrů.

Bursík: My to tak nenecháme

Bursík s kácením devíti tisíc stromů nesouhlasí, chce jednat.Správa silnic o svém záměru pokácet tisíce stromů informovala inspekci životního prostředí minulý týden. Ministr Bursík reagoval okamžitě: "My to tak nenecháme. Jestliže dochází k nadřazování hypotetických zájmů silničního provozu nad hodnotu stromů a alejí, tak to je vážná věc," uvedl. Jednat chce s Ředitelstvím silnic a dálnic i ministrem dopravy Bendlem. Toho prý počet stromů k vykácení překvapil a požádá o podrobnou zprávu, zda je takový krok opravdu nutný.

Nejvíce stromů má vymizet z okolí silnic ve Středočeském kraji. "Za oblast Kutná Hora vás mohu ujistit, že chceme pokácet pouze poškozené nebo suché stromy. Bohužel je jich všude hodně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jiří Škapa ze Správy a údržby silnic Kutná Hora.

Ředitelství silnic a dálnic, pod které spadají dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy, počítá s odstraněním asi tisíce stromů po celém Česku. „Je to zhruba stejný počet jako v loňském roce," řekl mluvčí ředitelství Roman Kluzák a dodal, že na všechny zmíněné stromy mají posudky. Zbylých osm tisíc chtějí silničáři odstranit z okolí silnic druhé a třetí třídy.

ČTĚTE TAKÉ: Bursík chce zdražit skládky a odměnit recyklaci odpadu
                        Problém v koalici: Nemusím být ministr, čílí se Bursík

Devět tisíc? Nesmyslně vysoké číslo

Mohou za dopravní nehody stromy u silnic, nebo sami řidiči?"Pokud se jedná o poškozené stromy nebo stromy na místě, kde ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, pak to chápu. Ale devět tisíc stromů, to mi přesto přijde jako nesmyslně vysoké číslo," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ dopravní expert Stanislav Huml.

Problém podle Bursíka tkví v legislativě. Správce je v současnosti pouze povinen oznámit kácení obci. Pokud ta do 15 dnů nezareaguje, může správce začít s kácením. To chce ministr změnit novelou zákona o ochraně přírody a krajiny. Záměr pokácet stromy podél komunikací by musel projít správním řízením, ve kterém by obce rozhodovaly podle manuálu vypracovaného inspekcí životního prostředí. Návrh již podle ministra leží ve sněmovně, ale jeho projednávání zatím brzdí hospodářský výbor.

Foto: Šárka Pálková, ČTK a arnika.cz

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ