Espézetky: už 18 let byznys jedné firmy. Konkurenti žalují stát

Domácí
16. 4. 2012 06:05
Výrobu "espézetek" ovládá už od roku 1993 jediná firma. Konkurenti přitom to samé dovedou prý levněji (ilustrační foto).
Výrobu "espézetek" ovládá už od roku 1993 jediná firma. Konkurenti přitom to samé dovedou prý levněji (ilustrační foto).

Výrobu státních poznávacích značek ovládá od rozdělení federace v roce 1993 jedna firma - brněnská společnost HICON. A to navzdory tomu, že její konkurenti dokážou "espézetky" lisovat levněji. Jedné z dlouho odmítaných firem nyní došla trpělivost a hodlá žalovat ministerstvo dopravy, které monopol po léta živí. Obrátit se hodlá přímo na antimonopolní instituce Evropské komise.

Je to zjevný nepoměr. Za jednu espézetku od svého oficiálního dodavatele dá nyní ministerstvo dopravy zhruba 180 korun, na stole mu přitom už měsíc leží nabídka, která dokáže cenu jedné značky bez reflexní fólie stlačit na 78 korun, s fólií pak asi na sto deset. Když vezmeme v potaz, že se ročně v Česku vyrazí asi 1 400 000 značek, dokázal by resort změnou dodavatele ušetřit téměř sto milionů.

Značka pro kmotra? I ta je od HICON (ilustrační foto).K žádné změně se však ministerstvo nemá. Tendr, ve kterém by posoudilo nabídky, vypsalo naposledy v roce 2001 a k žádnému dalšímu nyní nesměřuje. Firmě BAMAZ, která výše zmíněnou nabídku ministerstvu předložila, proto došla trpělivost a dopravní úřad hodlá žalovat. Napadnout ho chce jak u českého antimonopolního úřadu, tak u jeho obdoby v rámci Evropské komise.

"Jestliže nebude vypsané výběrové řízení v řádu několika týdnů, jsme nuceni to řešit. Nemáme co ztratit, už nás to opravdu přivádí k šílenství. Vím, že jestliže je dáme k soudu, zavřeme si vrátka k eventuálnímu kontraktu, ale nenecháme ze sebe dělat voly," zlobí se šéf společnosti BAMAZ Zbyněk Pařízek.

Ministerstvo dopravy si z hrozící žaloby nic nedělá. "V tuto chvíli nám běží smlouva s HICONem, kterou plníme jak my, tak oni. Loni se nám navíc podařilo dohodnout čtrnáctiprocentní slevu, což je pro nás velice důležíté. Nebráníme se tomu, že časem nějaké výběrové řízení vypíšeme, ale není to naší prioritou," říká mluvčí ministerstva Martin Novák.

Pro otevření trhu má úřad v zásadě dvě podmínky. Výroba značek by se zaprvé neměla moc drobit. Výrobce by měl razit značky minimálně pro jeden kraj. Neměla by se také zhoršit kvalita značek, se kterou je dopravní resort spokojen.

Ani tendr, není vítězství

Ani vypsání tendru ale ještě nemusí znamenat, že opravdu vyhraje ten levnější. Stačí se podíval do minulosti. Český "espézetkový" byznys zažil dvě soutěže - a obě byly podezřelé. Absolutním vítězem té první z roku 1993 se stala americká společnost 3M. Do zadávací dokumentace tehdy propašovala podmínku, že nová značka bude jištěna vodoznakem viditelným pod úhlem 30 stupňů. Tedy prvkem, na který měla firma patent. Na vítězné vlně se tehdy svezl právě HICON, který s Američany včas navázal kontakt.

V druhé soutěži v roce 2001 uspěl HICON hlavně kvůli tomu, že už byl zajetý. Ministerstvo dopravy, které tehdy agendu přejímalo od vnitra, se totiž hlavně nechtělo ztrapnit a celý systém nerozložit. "Byl jasný požadavek, aby převod proběhl bezproblémově. Byla velká snaha, aby zakázku dostal zajetý HICON," tvrdí Josef Pokorný, který na ministerstvu dopravy vedl dlouhá léta odbor, kam SPZ spadají. Firma si tehdy za záruku bezproblémovosti nechala značně zaplatit. Do smlouvy vetkla podmínku, že dokud nevyrobí 12 milionů značek, stát jí kontrakt nesmí vypovědět. Záruka měla trvat 12 let, kvůli automobilovému boomu ale vypršela už v roce 2009. Od té doby je hřiště volné. Soutěž ale stále nikde.

Ilustrační foto.

Další čtení

Úřad vlády zahajuje sezonu otevřených dveří ve svých objektech

Domácí
1. 5. 2025

Po modernizaci se opět rozzářila a rozezněla mariánskolázeňská Zpívající fontána

Domácí
30. 4. 2025

Policie obvinila 26 lidí z obchodování s drogami nejen v Ústeckém kraji

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ