Fischer si notoval s Kissingerem. McCain by mu přijel na inauguraci

Domácí
20. 9. 2012 18:01
Jan Fischer a Henry Kissinger.
Jan Fischer a Henry Kissinger.

Prezidentský kandidát Jan Fischer se v New Yorku setkal s proslulým politologem a architektem izraelsko-egyptského míru Henrym Kissingerem. Minulý rival Baracka Obamy, senátor John McCain, zase Fischerovi slíbil, že se zúčastní jeho inaugurace, vyhraje-li ve volbách.

"Zajímám se o Českou republiku a o její politické vůdce," stručně sdělil Henry Kissinger (89), jenž působil jako bezpečnostní poradce a ministr zahraničí amerických republikánských prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, přítomným novinářům. Kissinger měl lví podíl na dojednání příměří po jomkipurské válce mezi Izraelem a arabskou koalicí. Prezident Jimmy Carter pak dokončil jeho úsilí, když v roce 1978 sjednal podepsání mírové smlouvy v Camp Davidu mezi Egyptem a Izraelem, čímž skončily dekády otevřených válek mezi židovským a arabskými státy. Už předtím, roku 1973, získal Kissinger Nobelovu cenu míru za dojednání příměří a stažení amerických vojsk z Vietnamu, ačkoli pak příměří dlouho nevydrželo. Také je proslulý výrokem "moc je největší afrodiziakum" či jako autor pamětí a politologických knih, třeba bestseleru Umění diplomacie.

Senátor John McCain prý přijede na Fischerovu inauguraci, pokud vyhraje.Senátor McCain se sice nestal nástupcem George Bushe v Bílém domě, stále však patří mezi vlivnou špičku, zvláště v zahraniční politice. S Janem Fischerem diskutoval docela dlouho, diskutovali mj. zahraniční politiku či euratlantické vztahy.

Na řadu přišly i morální a politické vzory; republikánský senátor mezi těmi svými zmínil i Václava Havla a dalajlamu. V kontextu českých debat o podpoře lidských práv ve světě to vyznívá poměrně pikantně, zvlášť v kontrastu s výroky premiéra Petra Nečase či Petra Hájka, vicekancléře prezidenta Václava Klause, o škodlivosti takzvaného dalajlamismu a jeho údajně levicovém smýšlení.

"Ukázalo se, že Henry Kissinger je nejen stále bystrým pozorovatelem a znalcem světové politiky, ale i dobrým glosátorem a analytikem. Byl to rozhovor na celou škálu témat od vztahu USA a Evropy přes roli Ruska a Číny, zajímal se i o náš region, střední Evropu, i o předvolební situaci při novém způsobu volby v Česku," řekl po setkání Fischer.

Ve čtvrtek ještě přednášel na Harvardově univerzitě. "Současného prezidenta Václava Klause jsme tu měli před několika lety," uvedl ho Grzegorz Ekiert z programu mezinárodních studií. "Doufejme, že příští prezident nebude mít tak vyhraněné názory na evropskou integraci," pobavil nacpanou přednáškovou místnost.

Kromě toho se Jan Fischer v USA setkal s dalšími kongresmany, debatoval v několika vlivných think-tancích a našel si čas též na české krajany, jimž v newyorské České národní budově slíbil, že k nim jako prezident najde dlouho opomíjenou cestu. Na program cesty také zařadil přednášky na Georgetownské a Harvardově univerzitě.

Autor: Martin Valeš

Další čtení

V nemocnici zemřel muž, kterého postřelili policisté. Útočil nožem na ženu

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Plzeň zahájila výstavbu domu se 40 byty, parkovištěm a zahradou

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ