Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer uhradil zbylé dluhy z prezidentské kampaně. Muži, který bude od středy řídit finance celé země, v posledních dnech na účtu přibylo přes 5,3 milionu korun, a mohl tak se zpožděním vyrovnat i svůj poslední závazek ve výši asi 3,55 milionu korun. Fischer, kterého do své úřednické vlády povolal Jiří Rusnok, v pondělí slíbil, že se s dluhy do úterý vypořádá.
Fischer uvedl, že dostál svému slovu a k úterý již neeviduje žádné závazky plynoucí z prezidentské volební kampaně. "Získání zbývajících sponzorských darů bylo dohodnuto dávno předtím, než jsem obdržel nabídku na post ministra financí a dokonce i předtím, než padla současná vláda," uvedl politik. Své sponzory prý požádal, aby dary zaslali dříve, než bude jmenován do úřadu.
"Vzhledem k obecné známosti mých donátorů je naprosto vyloučeno, aby jim plynuly jakékoli výhody, či jsem je jakkoli zvýhodňoval v rámci výkonu své funkce ministra financí České republiky," dodal s tím, že jim za podporu neslíbil žádnou pomoc.
Na transparentním účtu je nyní podle internetového výpisu asi 3,6 milionu korun. Podle Martina Hakaufa z Fischerova týmu však neúspěšný prezidentský kandidát dnes po poledni odeslal poslední dlužnou částku firmě Media Master, která se zabývá prodejem reklamy a inzertních prostor. Mělo by mu tak zbýt kolem 44 tisíc korun. V nejbližší době prý rozhodne, na jaký veřejně prospěšný účel je dá.
Předem domluveno
Ještě před týdnem činily Fischerovy dluhy přes pět milionů korun, od té doby ale obdržel několik významných příspěvků. Ve čtvrtek to byl milion korun od advokáta Daniela Paľka, v pondělí 1,34 milionu od podnikatele Ladislava Drába a v úterý dva miliony od člena izraelsko-české obchodní komory Davida Sivora. Pod posledním příspěvkem z dnešního poledne ve výši 980 tisíc korun stojí jméno podnikatele Štefana Havlíka.
Ladislav Dráb řekl, že jeho příspěvek byl domluven již od konce května a na účet měl dorazit do konce minulého měsíce, ale podařilo se jej "dát dohromady" až nyní. "Tohle bylo dohodnuto dávno předtím, než vůbec pan Fischer věděl nebo nevěděl, že bude tahle situace a že mu bude nabídnuto toto místo," uvedl Dráb s odkazem na Fischerovu nadcházející ministerskou pozici.
Hlavním důvodem finančního daru i zaměstnání pro neúspěšného prezidentského kandidáta bylo podle Drába přátelství. O tom, zda se Fischer po skončení svého vládního angažmá vrátí do energetické skupiny CE Group, kterou Dráb vede, se prý zatím nebavili. On sám by však Fischerův návrat uvítal.
Dar prý již dříve slíbil také Paľko, který je předsedou představenstva právnické firmy BSP Lawyer Partners. O příspěvcích v Izraeli žijícího bratislavského rodáka Sivora, jehož syn Omri podniká v Česku v realitách, a Havlíka, který je členem představenstva stavební firmy Porr, nejsou známé podrobnosti.
Fischerovy náklady na kampaň k lednové přímé volbě prezidenta se odhadují na 25 milionů korun. Největším sponzorem byl podnikatel Tomáš Chrenek, který Mladé frontě Dnes (MfD) již dříve řekl, že na kampaň dal 14 nebo 15 milionů. I Dráb a Paľko ovšem přispěli několika dary v řádu milionů korun. Dráb dal již v dubnu Fischerovi 2,9 milionu korun, Paľko věnoval dříve 2,5 milionu korun.
Jako jediný z devítky kandidátů Fischer dluhy nesplatil ani po uplynutí zákonné lhůty. "Tohle je můj závazek soukromý, s kterým se samozřejmě v nejbližší době vyrovnám, pokud ne dnes, tak zítra (v úterý). Ta jednání pokročila tak, jak jsem sliboval. Jména sponzorů uvidíte na transparentním účtu," uvedl k tomu v pondělí, poté co designovaný premiér Rusnok oznámil, že se Fischer stane ministrem financí a vicepremiérem.
Fischer porušil zákon
Tím, že ještě nyní hradí Fischer prostřednictvím transparentního účtu pro prezidentskou volbu dlužné částky za svou kampaň, podle předsedy senátního mandátového výboru Jiřího Oberfalzera (ODS) patrně porušil zákon. Žádný postih mu ale nehrozí. Stejný problém má také vítěz volby, prezident Miloš Zeman, a možná i někteří další kandidáti. Napadnout dodržování pravidel financování kampaně mohli jen ostatní kandidáti, ale lhůta již dávno vypršela.
Za "velmi nešťastnou" z hlediska Fischerovy další politické kariéry považuje situaci kolem politikova účtu programový ředitel české pobočky Transparency International Radim Bureš. "Není to něco, co by politickou kariéru blokovalo, ale je to podle mého názoru výrazný politický handicap a také výzva pro nás, abychom otázky s tím spojené sledovali," řekl. Jednat se podle něho může o legislativní zájmy.
Bureš ale nevěří spekulacím, že funkce ministra je odměnou za Fischerovu podporu Miloše Zemana před druhým kolem prezidentských voleb. "Muselo by být doloženo, že se předem, už v lednu, domlouvali, a to je šílená konstrukce," míní. "Myslím, že podpora byla velmi opatrná a téměř bylo vidět, že šla proti srsti, takže tady bych příčinnou souvislost neviděl," doplnil.