Jednadvacetiletá Veronika J. si našla neotřelý způsob, jak vydělat peníze. Inkasovala na českých a slovenských aukcích peníze za zboží, které nikdy neměla. Po roce spadla klec a už přes týden sedí ve vazbě. Podle policie podvodníků na internetových aukcí přibývá a jsou čím dál tím drzejší.
Fotografiemi mobilních telefonů, dětského oblečení nebo kabelek a příznivou cenou nalákala Veronika J. desítky lidí k dražbě. Poté, co jí kupci poslali peníze na účet nebo složenkou, začala hrát mrtvého brouka. "Na ženu jsme obdrželi několik trestních oznámení a zkontaktovali jsme ji již před dvěma měsíci. I když věděla, že je prošetřována, pokračovala v podvádění na aukcích," říká mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.
ČTĚTE TAKÉ: Kyčelní kloub Václava Klause se dražil na Aukru
Co ženu k podvodům vedlo? Podle policie vidina snadného zisku. "Zatím jsme škodu vyčíslili na 83 tisíc. Podvedených jsou dvě desítky a stále přibývají. Obviněné hrozí až tři roky vězení," dodává Hyšplerová.
Místo mobilu maketa
Monika S. vydražila na Aukru.cz mobilní telefon za pět a půl tisíce korun. Po zaplacení peněz a týdnu čekání přišel vytoužený balíček. Radost jí však zkalil fakt, že místo telefonu přišla precizně vyrobená maketa.
"Okamžitě jsem kontaktovala prodejce, ale ten se mi už neozval. Během dvou dnů mu na jeho uživatelské stránce přibyly negativní komentáře od dalších kupců. Aukro jeho účet odstavilo a doporučilo nám podat trestní oznámení."
Monika se však rozhodla trestní oznámení nepodat: "Vyřizování na policii je na dlouhé lokte a výsledek je nejistý. Za pár tisícovek mi to potahování nestojí." Stejně podle policie uvažuje většina podvedených lidí. Pokud jsou vylákané částky nižší, trestní oznámení nepodávají a na to podvodníci spoléhají.
Někteří podvodníci se ve chvíli, kdy se na ně přijde, dokonce uchýlí k vyhrožování. "Na mimibazaru prodávám již několik let dětské oblečení. Poté, co jsem měsíc urgovala platbu od jedné paní, poslala mi dopis: Ozveme se vám. Pozvání dostanete poštou. Mgr. X. XXXX, Finanční úřad, kontrola daní," vypráví Michaela D.
Jak se bránit?
V případě, že zaplacené zboží neobdržíte, napiště prodávajícímu doporučený dopis s výzvou k dodání zboží, nebo vrácení peněz k určitému datu. "Pokud prodejce nebude reagovat, obraťte se na soud v místě bydliště prodávajícího. Soud v takových případech většinou rozhodne ve zkráceném soudním řízením a vydá platební rozkaz na stanovenou částku. Soudní náklady hradí prodávající," vysvětluje právník Jan Novotný.
ČTĚTE TAKÉ: Šedesátiletá žena vylákala 750 milionů korun. Zmizela
Řada aukčích portálů však od prodejců nevyžaduje jejich adresu ani registraci, proto je dohledání podvodníka složité. "V takových případech je nejlepší podat trestní oznámení na neznámého pachatele a pátrání přenechat policii." radí Novotný.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, aukro.cz