V červnu 1968 vrcholilo pražské jaro. Letos v červnu bude vrcholit vzpomínání na něj. Praha zažije hned tři velké akce, které se budou k odkazu roku 1968 vracet. Věnovat se mu bude Pražský festival spisovatelů i vědecká konference v Senátu. Největší pozornost ale asi přitáhne filmový festival Film a dějiny: 1968 - zmařené naděje, který představí unikátní dokumenty i hrané filmy z konce 60. let.
"Uvedeme snímky, které se v Česku promítají málokdy. Bude to například hraný dokument Invaze od režiséra Leslieho Woodheada anebo unikátní české filmy Přišel k nám Old Shatterhand od Dušana Hanáka či Nezvaný host od Vlastimila Venclíka," řekl serveru TÝDEN.CZ organizátor festivalu Jaroslav Pinkas z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Festival se uskuteční od 10. do 14. června v kině Aero a v letním kině na Střeleckém ostrově. Vstup do letního kina bude zdarma, v Aeru zaplatí diváci symbolických 68 korun. Závěrečná projekce snímku Invaze se odehraje pod širým nebem na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Západní iluze o invazi
"Film Invaze vznikl v roce 1980 v produkci BBC. Režisér v něm přibližuje zasedání předsednictva ÚV KSČ večer před sovětskou invazí i jednání v Moskvě během prvních šesti dnů okupace. Pro českého diváka je to zajímavé svědectví o tom, s jakými iluzemi vnímal pražské jaro a jeho představitele Západ," vysvětluje Pinkas.
Festival nabídne i snímky, které se promítají poměrně často. Na Střeleckém ostrově to bude například Nesnesitelná lehkost bytí podle románu Milana Kundery, Případ pro začínajícího kata od Pavla Juráčka nebo film o reformních komunistech Spřízněni volbou.
Podívejte se na celý program festivalu ZDE.
Kino Aero bude naopak patřit hlavně dokumentům. Kameraman Stanislav Milota uvede svůj snímek Jan 69 o Janu Palachovi, promítat se bude také Zmatek od Evalda Schorma, který přibližuje první srpnové dny v okupované Praze.
Kromě filmů slibují organizátoři také večerní debaty historiků a pamětníků a dopolední projekce pro školy. Každý film navíc bude uvádět historik či pamětník, který ho zasadí do kontextu.
Spisovatelé a jejich osmašedesátý
Roku 1968 se budou věnovat na začátku června také literáti, kteří se sejdou na letošním Pražském festivalu spisovatelů. Ten si totiž rok 1968, který poznamenal dějiny jak na Západě, tak na Východě, vybral jako své hlavní téma.
Největší diskuse je naplánována na pondělí 2. června od 17 hodin v Divadle Minor. O svém pohledu na osmašedesátý bude mluvit hned pětice autorů: Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Antonín J. Liehm a Jiří Gruša.
Další dny dojde i na debatu o roce 1968 v Rusku či ve Spojených státech.
Historici se sejdou v Senátu
Připomínání roku 1968 se samozřejmě neobejde bez historiků, kteří se sejdou v polovině června na mezinárodní konferenci, kterou pořádá Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd v budově Senátu. Vědci z Německa, Velké Británie, USA a samozřejmě hlavně z Česka budou diskutovat o tom, jakou roli hrála v pražském jaru občanská společnost, jakou média a jakým způsobem se do Československa dostávaly zahraniční politické a kulturní vzory.
Druhým vrcholem letošního výročí samozřejmě bude také srpen. Připravuje se několik fotografických výstav, zřejmě největší proběhnou v Národním muzeu a ve výstavní síni Mánes. Pražský dům fotografie pro ní na srpen připravuje přehlídku s názvem 1945 OSVOBOZENÍ... 1968 OKUPACE aneb Sovětská vojska v Československu.
Foto: archiv, profimedia.cz