Tomáš Jarolím, místopředseda Věcí veřejných, chystá žalobu na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). A to kvůli jeho neochotě podávat informace o společnostech, kterým byly v uplynulých letech prominuty daně a poplatky. "Tyhle firmy možná sponzorují TOP 09," obává se Jarolím.
Od června roku 2006 do konce srpna 2008 prominulo ministerstvo financí daně, cla, pokuty, úroky a ostatní typy poplatků ve výši necelých 41 miliard korun. Vyplývá to z tabulky, kterou Jarolím získal od ministerstva financí a poté poslal redakci on-line deníku TÝDEN.CZ. Jarolím však po Kalouskovi údajně žádal i jména poplatníků, popřípadě názvy firem, jimž úřad tyto poplatky odpustil. "Ministr mi tyto informace odmítl sdělit," řekl Jarolím on-line deníku TÝDEN.CZ. Domnívá se, že Kalousek porušil zákon o svobodném přístupu k informacím, a hodlá na něj proto podat žalobu. Její znění prý bude příští týden konzultovat s právníkem.
"Za celou dobu, co jsem ministrem, jsem neodpustil ani korunu daně. Pan Jarolím si totálně plete pojem daň a pojem penalizace rozpočtové kázně," reagoval na to ministr Kalousek. Žádný zákon prý neporušil, zveřejňuje však jen ty informace, které může. S jeho tvrzením místopředseda VV nesouhlasí, navíc tabulka z ministerstva ukazuje, že odpuštěné penále za porušení rozpočtové kázně činí z celkové sumy necelých 41 miliard korun 29 miliard 631 milionů korun.
A suma není konečná. "Jak nám ministerstvo sdělilo, od roku 2007 se nepodařilo vybrat na všech typech daní a poplatků 122 miliard korun," doplnil Jarolím. Proti tomu se ovšem ministerstvo financí ohrazuje. "Jedná se o nepravdivý údaj, kdy si pan Jarolím plete kumulovanou sumu nedoplatků od roku 1990 (která zahrnuje i odvody z dob socialismu) s meziročními nárůsty. Výše daňových nedoplatků se od roku 2007 zvýšila asi o 17 miliard korun, nikoli o 122 miliard, jak mylně uvádí," upozornil mluvčí ministerstva Jakub Haas.
Jarolím navíc připomněl kauzu se strojírenskou firmou Ostroj, které stát vymazal zástavní práva k nemovitostem, ačkoliv mu na daních dlužila více než 533 milionů korun. Firma poté sponzorovala TOP 09. "Domnívám se, že mezi firmami, kterým ministr v uplynulých letech odpustil daně, mohou být další sponzoři jeho strany," podotkl.
Kdo žalobu zaplatí
Jarolím je podáváním trestních oznámení na ministry a především na šéfa resortu financí znám. Žalobu však sepisuje prý poprvé. Její podání ho navíc bude i něco stát, podle jeho odhadů asi dvacet až třicet tisíc korun. Protože si prý jako předseda neziskové organizace moc nevydělá a nechce o peníze žádat vedení své strany, o "sponzoring" požádá Nadační fond proti korupci. Už nedávno však po fondu žádal peníze na právní zastoupení ve sporu se společností Eurovia CS, a bez úspěchu. Fond totiž nehodlá finančně podporovat aktivní politiky. "Nadační fond proti korupci je zcela apolitický a z toho důvodu nepodporuje žádné politické strany či uskupení. Jelikož patříte mezi čelné představitele politické strany, nemůže být z tohoto důvodu vaše žádost podpořena," napsal Jarolímovy koordinátor fondu Petr Soukenka. Logická mu prý připadá Jarolímova žádost asi tolik, jako by Karel Gott prosil o peníze Nadaci Olgy Havlové. S odpovědí se však místopředseda VV prý nechce spokojit a kvůli žalobě na Kalouska se fondu opět ozve.