Předseda Věcí veřejných Radek John přišel s rázným zdůvodněním, proč by napříště o stranickém šéfovi neměli rozhodovat takzvaní véčkaři, tedy registrovaní příznivci. Jsou totiž podle něj mezi nimi i záškodníci z jiných partají, třeba předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.
"O řadě véčkařů nevíme, jestli například nejsou od konkurence. My třeba víme, že véčkař je pan Gazdík. Čili že by nám pan Gazdík hlasoval o předsedovi, je poměrně silný argument pro to, aby véčkaři nehlasovali," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ John.
O změně stanov má jednat červnová konference VV. Zůstat má podle Johna například pravomoc příznivců rozhodovat o důležitých otázkách v referendech.
"Pan John lže. Je asi po několika lahvích těžkého francouzského vína. Nicméně je smutné, když politická strana neví, kdo je a kdo není jejím příznivcem," reagoval pro TÝDEN.CZ Gazdík a přidal vysvětlení: "Kdysi dávno, když vznikaly Věci veřejné, mně přišel nějaký e-mail. Já jsem na něj odpověděl a tím mi začaly chodit informace o VV. Tam bylo napsáno Souhlasíte se zasíláním sdělení?, tak jsem souhlasil. Jestli jsem byl véčkař, nebo ne, nevím." Jako zakladatele strany Starostové a nezávislí prý Gazdíka zajímalo, jak pracuje konkurence.
Když poté probíhalo jedno z véčkařských referend, byl podle svých slov Gazdík jako "neaktivní" člen vymazán. Sám prý Věci veřejné informoval. K nynějším Johnovým slovům dodal: "Buď už neumí falšovat svá hlasování, nebo hledají nějaké jiné alibi."
Věci veřejné šly do politiky jako strana přímé demokracie. Jako příznivec se na internetu může přihlásit každý. V současné době je třeba vyplnit jméno, příjmení, e-mail, číslo mobilního telefonu a poštovní adresu. Registrace proběhne tak, že zájemci přijde aktivační e-mail a dva kódy - jeden pomocí SMS na mobil a druhý poštou domů. Po jejich následném zadání na internetu se dotyčný stává véčkařem.
Podle současných stanov se příznivci účastní vnitrostranických referend, primárek a volí předsedu. Například loni v prosinci v referendu se tři čtvrtiny véčkařů vyslovily proti tomu, aby Česko poslalo 90 miliard korun na pomoc zadluženým zemím eurozóny. O falšování referend mluvila například bývalá členka VV, poslankyně Kristýna Kočí. John to odmítá.










