Věci veřejné dělají audity svých přívrženců, aby předešly problémům s chystaným internetovým referendem o vládě. Parlamentní nováček se totiž těsně před podpisem vládního prohlášení hodlá svých členů a příznivců ptát, zda jít do trojkoaliční vlády. Hlasovat má až dvacet tisíc lidí. Otázka bude zcela jednoduchá: Mají jít VV do trojkoaliční vlády?
"Termín referenda ještě neznáme. Není jasné, kdy přesně bude konečná verze programového prohlášení vlády. Ale náš postup je vždy stejný: lidem dáme maximum informací a pak jednoduchou otázku. Programové prohlášení určitě vyvěsíme a lidé se podle něj rozhodnou," říká nový jihočeský poslanec Viktor Paggio, který má ve straně na starosti referenda.
ČTĚTE TAKÉ: O koalici vyhlásíme referendum, plánuje John
Podle něj bude straně trvat řádově dny než internetové hlasování připraví.
Prověřujeme Véčkaře
Už nyní se ale chystá - prověřuje a škrtá falešné příznivce. První bezpečnostní audity, kterými strana prověřila asi deset procent všech registrovaných příznivců, tedy 18 500, ale podle Paggia dopadly dobře. "Jen setina procenta z kontrolovaných měla nějaké nedostatky. Většinou to byly formality, typu chyba v adrese bydliště," popsal Paggio.
"Pokud bychom například zjistili, že některý z Véčkařů je členem jiné strany, smažeme ho," uvedl rezolutně Paggio. Kontroluje se telefonicky, ale i mailovými dotazy.
Strana používá systém internetových referend od svého vzniku. Její členové a přívrženci zvolili v referendu předsedu strany Radka Johna a nebo nominovali lídry do sněmovních voleb. Referendem například na Vysočině opakovaně prošel člen zcela jiné strany - SNK ED, starosta Bystřice pod Pernštejnem a exsenátor Josef Novotný, známý bojovník proti hazardu.
"Vyhráli jsme i díky protestním hlasům. Nechceme přijít o voliče," zdůvodnil již dříve nutnost referenda pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Radek John. "Věřím v kolektivní rozum, a že když jde do tuhého, tak se Češi umí spojit. A velmi věřím na to, že jsou to zodpovědní lidé a že na to máme, abychom prosadili velkou část našeho programu," odpověděl John na otázku, co by strana udělala, pokud by jí členové v hlasování poslali do opozice.
Sedmdesát straníků týdně
Nová parlamentní strana má dnes 1950 členů, dalších 1930 lidí čeká na potvrzení členství ve straně a největší počet je tzv. Véčkařů - 18,5 tisíce, tedy příznivců, kteří straně fandí, mají informace a mohou rozhodovat v referendech o tom, jak se nakonec politici zachovají.
Po volbách se zájem o vstup do úspěšné strany zdvojnásobil. "Týdně se nám hlásí 70 nových lidí," potvrdila pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí Petra Hrušová. Strana ale vyhlásila stop stav a noví zájemci musí projít roční čekací dobou, než se stanou straníky.
Podobně "moderní" se po úspěchu ve volbách stala TOP 09. Také ona se z obav před masivním nárůstem členů kvůli možnému ovlivňování poměrů ve straně jistí. A zájemce prověřuje. Noví lidé musí čekat měsíce a absolvovat až hodinové pohovory. Strana nechce přijímat ty, kteří byli před rokem 1989 v KSČ.
Foto: Robert Sedmík, Jan Schejbal