Krejčířovy peníze smrdí, neuplatí nás! reagují politici

Domácí
27. 11. 2014 10:19
Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu.
Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu.

Trestně stíhaný Radovan Krejčíř se prý pokusil věnovat finanční dar jihoafrické vládní straně Africký národní kongres na podporu znovuzvolení prezidenta Jacoba Zumy. Chtěl si tím údajně zajistit výhody v nejvyšších patrech místní politiky. Africký národní kongres podle svého tajemníka ale peníze odmítla, protože "smrděly".

"Pokud dar vypadá podezřele, říkám ne. Pokud to smrdí, nepředávám věc ani našemu pokladníkovi, říkám rovnou: 'Zmiz.'," uvedl podle jihoafrického serveru Times Live generální tajemník Afrického národního kongresu (ANC) Gwede Mantashe.

Podle dvou svědků se Krejčíř penězi snažil získat politiky strany, která v JAR vládne nepřetržitě od roku 1994. Chtěl prý pomocí jejich vlivu zabránit svému vydání do České republiky v případě neúspěšného průběhu azylového řízení. V roce 2009 se údajně snažil straně darovat jeden milion randů (zhruba dva miliony korun).

Prostředníkem při transakci byl prý Kypřan Jorgos Louka, který je podezřelý z vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Podle jihoafrického tisku vraždil na Krejčířovu objednávku. Louku čeká v této trestní věci soud v lednu.

V JAR nyní soudy projednávají tři kauzy, ve kterých figuruje Krejčíř. První se týká pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Ve druhé čelí Krejčíř obžalobě z vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj údajně pracoval jako vymahač dluhů. Oba případy soud letos v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.

Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud v polovině října odročil na červen příštího roku, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun) a který i s drogou zmizel.

Jihoafrická policie prý pracuje ještě na čtvrté kauze, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu byl údajně Krejčířovým pobočníkem. Čech všechna obvinění odmítá.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. V JAR usiluje o azyl - tato jeho žádost je posuzována v odvolacím řízení.

V ČR byl Krejčíř v roce 2012 odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Krejčířovu vydání do ČR brání právě nedořešené azylové řízení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Themba Hadebe

Další čtení

V nemocnici zemřel muž, kterého postřelili policisté. Útočil nožem na ženu

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Plzeň zahájila výstavbu domu se 40 byty, parkovištěm a zahradou

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ