Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny dorazil přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci jej zaznamenali na Islandu, lidé tím nijak ohrožení nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.
Anketa:
Bojíte se, že radioaktivita uniklá z japonské elektrárny Fukušima ohrozí zdraví lidí v Česku?
Částice putující severní polokoulí sleduje síť monitorovacích stanic, které zaznamenaly zvýšenou radioaktivitu oproti normálu. Její hodnoty jsou ale příliš nízké na to, aby měly negativní vliv na lidi.
"Je to jen otázka dní, než se nad severní hemisférou částice rozpustí. V celé Evropě nebudou ohledně lidského zdraví vzbuzovat žádné obavy," sdělil podle agentury Reuters Andreas Stohl z norského institutu pro výzkum atmosféry.
Už když se částice dostaly poprvé na území USA, a to v Kalifornii, měly hodnotu pouhé miliontiny dávky, kterou člověk normálně absorbuje za celý svůj život ze svého okolí, tedy například z kamenů, cihel nebo slunce. A francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které by nyní mohly dorazit i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.
Kdo a kde měří radiaci |
|