Cena Velkého bratra
Kdo má staženou hudbu, přijde na hranicích o počítač
10.11.2010 19:36 Původní zpráva
Při budoucí cestě do USA či Švýcarska mnoho Čechů možná přijde o svůj notebook. Státy mimo EU totiž s jejím souhlasem chystají dohodu, která při přechodu hranic umožní kontrolovat obsah počítačů.
Kdo má v laptopu nelegálně stáhnutý program či třeba film nebo hudbu, se může při cestě za oceán brzy dostat do pěkně nepříjemné situace. Státy mimo EU jako USA, Austrálie, Mexiko či Švýcarsko totiž připravují smlouvu, která umožní na jejich hranicích kontrolovat, co mají lidé směřující do země nahrané v počítači, MP3 přehrávači či jiném paměťovém médiu.
Na dohodu nazvanou ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), která má být podepsána na přelomu roku a jejíž závěrečný text vzniká v přísném utajení, upozornila iniciativa Big Brother Awards, jež každoročně vyhlašuje v desítce evropských zemí největší „slídily v našem soukromí." České anticeny byly uděleny dnes večer v pražském kině Oko.
Anticena pro Facebook
„Ocenění" v kategorii „právní norma Velkého bratra" si odnesla právě chystaná smlouva ACTA, podle jejíhož návrhu bude možné případným nelegálním stahovačům zabavit počítač a trestně je stíhat.
Poskytovatelé internetu mají být také povinni podávat informace o svých zákaznících v případech „důvodného podezření" na nelegální stahování a mohou rovněž tyto „podezřelé" od internetu odpojit. Anticena konkrétně náleží Evropské komisi, která byla jedním z vyjednavačů normy a podle organizátora akce Filipa Pospíšila ze sdružení Iuridicum Remedium připustila kontroverzní znění dohody.
Hlavní cenu Velkého bratra si odnáší stejně jako loni sociální síť Facebook, která stále více „tlačí uživatele, aby k soukromým údajům ze svých profilů umožnili přístup komukoli" a tím cíleně zvyšuje svou komerční hodnotu. „Vývoj podmínek užívání (Facebooku) se již nejméně šestkrát jednostranně změnil a to bez výjimky v neprospěch ochrany soukromí uživatelů," píše se v odůvodnění anticeny.
Orwellovská policie
Dalšího „Velkého bratra" si odnáší Policie ČR za „archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů" a také „za rozsáhlé nadužívání žádostí o přístup k citlivým údajům z mobilů," v čemž čeští ochránci zákona patří k třem nejaktivnějším policejním sborům v Evropě. Tato anticena patří podle organizátorů policii také za to, že její členové na zakázku soukromé firmy nezákonně sbírali informace o úřednících a dalších lidech, kteří se postavili proti stavbě hypermarketu v Plzni.
V kategorii „Úřední slídil" vítězí ministerstvo vnitra, které podle jeho kritiků bojkotuje přípravu legislativy, jež by zlepšila ochranu soukromých dat při využívání databází DNA, odposlechů a kamerových systémů.
Projekt vývoje sofistikované technologie zvaný INDECT, který má vyhodnocovat „abnormální chování" na veřejných prostranstvích a internetu (financuje ho Evropská unie) získal ocenění „Slídil mezi národy". „Za nenormální má být označeno třeba i používání více IP adres, což je zcela běžná praxe u lidí, kteří během dne pracují na více počítačích," říká právnička Helena Svatošová z Iuridicum Remedium. To systém připravovaný v projektu INDECT označuje za „orwellovskou umělou inteligenci".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.