Prezident Václav Klaus pro TÝDEN.CZ vysvětlil, proč se nechtěl omluvit kurdskému lékaři a podnikateli Yektovi Uzunogluovi. „Mohlo by to být interpretováno jako ovlivňování soudů," vysvětlil Václav Klaus. Omluvný dopis za léta policejního stíhání Uzunogluovi nakonec poslalo pětašedesát osobností včetně bývalého prezidenta Václava Havla.
"Lidsky mne velmi mrzí vše, co musel pan Uzunoglu u nás vytrpět. Nikdy jsem se tím netajil a nepřišel jsem k tomuto názoru až nyní," reagoval pro server TÝDEN.CZ Václav Klaus. „Nemohu se však jako prezident republiky omlouvat za postupy justice, která je u nás pravděpodobně nejnezávislejší na celém světě. Mimo jiné tak nemohu učinit i proto, že by to opět mohlo být interpretováno jako - z mé strany - nepřípustné ovlivňování soudů," vysvětlil prezident, proč se k omluvě nepřidal.
O omluvu jej žádal fyzik František Janouch, který zorganizoval i hromadný omluvný dopis osobností. Ty přitom připomněly příklady zahraničních justičních omylů. Třeba předseda kanadské vlády Stephen Harper se omluvil kanadskému občanovi syrského původu Maharu Ararovi za příkoří, které mu kanadské úřady způsobily. Kanada mu navíc vyplatila kompenzaci 10,5 milionu kanadských dolarů.
O OMLUVĚ ČTĚTE Havel a spol. se omlouvají Uzunogluovi za léta příkoří
Yekta Uzunoglu byl před čtrnácti lety nařčen z mnoha zločinů, a to včetně týrání lidí. Dlouhé měsíce strávil ve vazbě a až letos v létě byl soudem ze všech obvinění očištěn.
Samotný Klaus se už v minulosti několikrát dostal do střetu se soudní mocí: nejdříve se pokusil odvolat šéfku Nejvyššího soudu Ivu Brožovou a Ústavní soud jeho postup označil za neplatný. Pak se Václav Klaus pokusil dosadit do vedení Nejvyššího soudu bývalého ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše a i to nyní ústavní soudci odmítli.
DOPIS VÁCLAVA KLAUSE, V NĚMŽ VYSVĚTLUJE, PROČ SE K OMLUVĚ NEPŘIPOJIL, ČTĚTE ZDE
Foto: Robert Zlatohlávek