Mezinárodní zločin
Policie rozbila nigerijský gang, který nutil ženy k prostituci
23.08.2011 10:47 Aktualizováno 23.08. 11:15
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odhalili údajný nigerijský gang obchodníků s lidmi. Šest lidí čelí podezření, že zařídili ilegální příjezd minimálně 25 žen z Nigérie do Česka a nutili je k prostituci. Čtyři podezřelé detektivové zadrželi koncem června, další dva zatkli policisté v Itálii. Jeden z nich již byl eskortován do Česka, další čeká na vydání. V případě pravomocného odsouzení hrozí všem za obchodování s lidmi a padělání dokladů až 15 let vězení.
Skupinu podezřelých podle něho tvoří tři muži a tři ženy ve věku od 25 do 44 let. S nigerijskými ženami podle policie obchodovali minimálně od poloviny roku 2009. Hlavou údajného gangu byla sedmatřicetiletá Nigerijka trvale žijící v Česku.
"Předmětem ilegálního obchodu byly mladé ženy ve věku od 18 do 25 let pocházející z Nigérie, kterým měli obvinění nabízet lepší budoucnost na starém kontinentu. Zájemkyním slibovali zařízení dokladů, cesty, pobytu i práce v takových oblastech, jako je například pohostinství či kadeřnictví. Vždy je ale ubezpečili, že se jedná o deklarovanou práci a v žádném případě nebudou muset provozovat prostituci," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
Psaní zvacích dopisů a zajišťování dokladů měly údajně na starosti dva partnerské páry, jeden dlouhodobě pobýval v Itálii a Rakousku. Na základě dodaných dokumentů pak z Nigérie přicestovalo nejméně 25 mladých žen.
"Po příjezdu čekala tyto ženy místo zářivé budoucnosti krutá realita. Jejich dobrodějci, kteří jim slibovali pomoc z nouze, vyložili karty na stůl - dohodnutá práce není a vy nám tak musíte zaplatit to, co jsme do vás investovali. Nemalý dluh měl představovat náklady spojené s cestou, zajištění dokladů, stravy apod.," popsal Hanták.
Dluh byl podle něho stanoven na 50 tisíc eur (asi 1,22 milionu korun) a podezřelí požadovali okamžité splacení. Protože takovou sumu ženy neměly, obvinění jim prý odebrali doklady, rozvezli je do nočních klubů v Česku a nutili je k poskytování sexuálních služeb s pomocí fyzického násilí i psychického nátlaku. Podle Hantáka ženy prostituovaly především v příhraničních oblastech, v jižních, západních a severních Čechách, ale i v Praze. Byly neustále pod dohledem a veškeré peníze musely hned odevzdávat.
"Aby tato skupina dostatečně maskovala svou trestnou činnost, vozili její členové ženy do azylových středisek, aby se zde zaregistrovaly a zažádaly o azyl za účelem legalizace pobytu v ČR. Poté je sem posílali jedenkrát měsíčně, aby si prodloužily vízum," sdělil Hanták.
Související články
- Události Usáma po česku
- Zátah proti radikálům Neonacisté chystali útoky proti ČR, na seznamu měli i Nečase
- Neznámý pachatel Šéf ÚOOZ se brání trestním oznámením. Kolegu před zatčením prý nevaroval














