Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku do tří týdnů rozhodnou, jak se rozdělí peníze vybrané na pomoc lidem ze zničeného domu. Podle místostarosty Pavla Mička se už celkem sešlo asi 15 milionů korun. Na pravidlech chce vedení radnice spolupracovat i s těmi, kterým jsou peníze určené.
"Nyní pracujeme na pravidlech. Vyhovovat by měla hlavně postiženým. Sbírka je přísně kontrolovaná. Chceme, aby rozdělení bylo transparentní. Klíč ale bude muset schválit zastupitelstvo. Svoláme mimořádné zasedání. Bude během třetího březnového týdne," vysvětlil místostarosta.
Neštěstí, při kterém šest lidí zemřelo a 11 bylo zraněno, vyvolalo velkou vlnu solidarity. Na kontě města se už sešlo přes 14 milionů korun. Dalších víc jak 700 tisíc korun lidé vložili do pokladničky v budově radnice. Peníze ještě přicházejí. Z vybraných částek město už vyplatilo některým přeživším první pomoc ve výši 50 tisíc korun. Pomoc nabídl i výrobce nábytku Jitona. Lidem dodá postele, rošty a matrace za 100 tisíc korun.
Dál pokračuje demolice domu zničeného výbuchem a následným požárem. Práce ale postupují výrazně pomaleji, než se očekávalo. Odhady z počátku týdne hovořily o tom, že by se lidé ze sousedního domu mohli vrátit do svých domovů o víkendu. To se ale nesplnilo a nebude to dříve než během příštího týdne.
"Nyní jsou odstraněny trosky druhého a třetího podlaží. Zůstává přízemí a sklep. Vše by mohlo být rozebráno v sobotu. Pak se ale budou muset udělat sondy, které prověří stabilitu základů a stěny, která byla společná s vedlejším domem," řekl místostarosta. Teprve po vyhodnocení sond bude podle něj schopen statik povolit nastěhování lidí, kteří nyní přebývají u známých a příbuzných.
Právnička Ivana Quittová s jedním z obyvatel domu, který jedná za společenství vlastníků zdemolovaného domu, připravuje vše potřebné pro právní ukončení jeho činnosti. "Musíme ukončit veškeré smlouvy. Provést vyúčtování. Za sdružením jsou nějaké dluhy. Na druhé straně je tam i pohledávka, která ještě nebyla vyplacena," řekla. Teprve potom bude proveden výmaz z katastru nemovitostí a pak i zmizí sdružení vlastníků z obchodního rejstříku.
Quittová připomněla, že obyvatelé domu před lety čerpali dotaci na zateplení fasády. "Úvěr tam je. Jeho výši neznám. Ten se ale bude muset splácet," řekla. Dům byl podle ní pojištěn a případně z těchto peněz by mohl být i splacen. "S pojišťovnou jednáme," uvedla. Radnice města už dříve avizovala, že ve spolupráci s vládou a krajským úřadem uhradí náklady na demolici. Ty se odhadují na přibližně čtyři miliony korun.
Dům číslo 39 explodoval v noci na 17. února. Podle nejpravděpodobnější verze sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil v sklepě plyn a pak jej zapálil. Při výbuchu zemřel. Zahynuly i tři děti a dva dospělí. Dva z 11 zraněných jsou stále ve velmi vážném stavu. Blažek byl problémový soused. S ostatními obyvateli vedl letité spory.
Frenštát začne rozdělovat peníze. Sešlo se 15 milionů
Domácí
28. 2. 2013 16:50
Demolice poškozeného domu dál pokračuje, podle odhadů by se lidé mohli nastěhovat nejdříve příští týden.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Sznapka Petr