Muž nalákal důvěřivce na vysoké úroky, přišel si na miliardu

Domácí
28. 2. 2013 10:43
Muž vylákal z důvěřivých lidí během několika let miliardu (ilustrační foto).
Muž vylákal z důvěřivých lidí během několika let miliardu (ilustrační foto).

Policie podezírá osmašedesátiletého podnikatele z Náchodska z toho, že od 1700 lidí vylákal za osm let téměř miliardu korun. V systému známém jako letadlo sliboval zúročení vkladů až 45 procent ročně. Muži hrozí v případě prokázání viny až deset let vězení. Policisté zadrželi i jeho čtyřiačtyřicetiletého příbuzného pro podezření z podílnictví. Policisté upozorňují, že výčet poškozených nemusí být konečný.

Kriminalisté muže zadrželi 26. února v Praze a podezírají ho, že se ve smlouvách zavázal, že bude vklady v sedmdesátidenních cyklech úročit pěti až devíti procenty, tedy ročně až 45 procenty. Obviněný přitom neměl oprávnění k poskytování produktů a služeb, jež podléhají dohledu České národní banky. Podle policie také věděl o tom, že závazky v žádném případě nemůže dlouhodobě plnit. "Princip spočíval ve známém systému zvaném letadlo, který se dříve či později zastaví a na konci pyramidy stojí řada podvedených klientů," uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Podle policie muž zpočátku úroky skutečně vyplácel podle domluvy, ovšem ne díky investování, ale díky dalším vkladatelům. Výjimkou nebyly vklady v řádu desítek milionů korun. Fyzické i právnické osoby si mezi sebou předávaly informace o zaručeném způsobu, jak snadno zhodnotit finanční prostředky. Nikdo z podvedených ovšem netušil, že peníze, které jim jako úroky přicházely, jsou ve skutečnosti peníze dalších podvedených klientů.

Problémy s výplatou úroků a vkladů začala od začátku roku 2012 a vyvrcholily na jaře. Firma obviněného poté převedla aktivity na jinou společnost a klientům oznámila, že původní firma ke konci roku 2012 končí a že všichni budou ke konci března 2013 vyplaceni.

"Obviněný si ale už musel být vědom, že ani on, ani jeho původní, ani nová společnost žádné finanční prostředky nemají," uvedla mluvčí. O tom se přesvědčili i kriminalisté, kteří v průběhu vyšetřování zajistili jako výnos z trestné činnosti nemovitosti obviněného a jeho dva automobily; účty byly prázdné.

Soudce Okresního soudu v Hradci Králové rozhodl o vzetí obviněného do vazby. O případném obvinění jeho příbuzného rozhodnou kriminalisté na základě dalšího vyšetřování. Mluvčí dnes uvedla, že jeho roli v podvodném jednání stále prověřují.

V Náchodě nejde o první velkou kauzu podvodu. Ve městě měla sídlo i společnost KTP Quantum, která zkrachovala v březnu 2002. Tehdy to byl největší pád na českém kapitálovém trhu. Dva manažeři KTP Quantum podle trestního spisu nabízeli zhodnocení vkladů, i když věděli, že své závazky nesplní. Podařilo se jim tak od klientů vylákat celkem 1,3 miliardy korun, z nichž uhradili pouze 300 milionů. Poškozených, kteří uvěřili nabídce až čtrnácti procentního zhodnocení vkladů, bylo téměř 10 tisíc. Peníze do KTP vložily i obce. Stíhání obou manažerů letos zastavila prezidentská amnestie.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Generál Karel Kutlvašr

Generál Kutlvašr dotáhl povstání k vítězství. Připomíná ho nový pomník

Domácí
5. 5. 2025
Praha květen 1945, Čs. rozhlas, Pražské povstání.

Voláme všechny Čechy! burcoval před 80 lety rozhlas. Začalo povstání

Domácí
5. 5. 2025
ilustrační foto

Třetina Česka čelí dramatickému suchu. Deště nepomáhají a má být hůř

Domácí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ