Kupředu, levá do Bruselu! Normalizační úderník míří do europarlamentu

Domácí
16. 7. 2012 06:15
Vojtěch Mynář.
Vojtěch Mynář.

Do Evropského parlamentu posílá Česká republika pravého komunistického úderníka: Vojtěcha Mynáře (ČSSD) z Ostravy, který nahradí zesnulého Jiřího Havla. Žádný český europoslanec se dosud nemohl pochlubit kariérou hrdiny v budovatelském románu. Osmašedesátiletý sociální demokrat Vojtěch Mynář je herojem novely My z Orenburgu, kterou v roce 1979 napsal ostravský spisovatel Jiří Stano. 

Mynář je v knize vylíčen jako ostřílený úderník při stavbě sovětského plynovodu v Orenburgu, jenž má zkušeností k nezaplacení, což neustále dokazuje skvělými budovatelskými myšlenkami. "Vojta Mynář mi říká, že v Orenburgu platí staré kunčické heslo: My stavíme stavbu, stavba staví nás," vypráví třeba Stano o Mynářovi, jak dokázal v půli sedmdesátých letech akčně oprašovat hesla stavbařů Nové hutě z let padesátých.

Nový europoslanec také v Orenburgu neustále citoval svého šéfa ve straně Miroslava Mamulu, severomoravského krajského tajemníka KSČ a obávaného soudruha stalinského ražení. Mynář Mamulovi sliboval, že v Orenburgu vychová další hrdiny socialistické práce. "Stavba je pro každého účastníka vizitkou, která sama bude mluvit o člověku jako o politicky vyspělém občanu a zaníceném internacionalistovi," citoval Stano Mynářova moudrá slova.

Dobrý synek v KSČ

Viděno očima románu, do Bruselu míří úderník typu Alexeje Stachanova, což byla ikona budovatelské éry. Mynář ale ve skutečnosti dělnickou profesi nevykonával, i když v knize vystupuje jako vedoucí výstavby, na čemž politik trvá podnes. "Mynář byl v Orenburgu funkcionářem na postu předsedy celostaveništního výboru KSČ. A to mi věřte, že to byla větší funkce než ředitel celé stavby," tvrdí pamětník Lubomír Bednář z Karvinska. Bednář dokonce v roce 2004 ohlásil demonstrativní odchod z ČSSD, když se dozvěděl, že bývalý papaláš kandiduje v barvách socialistů na senátora. Mynář měl ale pro citovanou funkci v Orenburgu parádní vzdělání a podnes se poněkud neprozíravě chlubí titulem RSDr. z Vysoké školy politické KSČ. Do strany vstoupil hned na počátku normalizace, což ještě před deseti lety omlouval v regionálním tisku tímto naivním výrokem: "Přišli za mnou, že jsem dobrý synek, a už jsem tam byl." A dobrý synek sbíral funkci za funkcí, v KSČ i v krajském aparátu Socialistického svazu mládeže, přičemž ho v kariéře nezastavila ani sametová revoluce. Stačilo vyměnit rudou za oranžovou.

"V Bruselu se ale rusky nedomluvíte," vzkazuje Mynářovi jeden z ostravských blogerů v internetové diskusi o vrcholu politické kariéry někdejšího kovaného komunisty. "Angličtinu jsem se dřív už učil, ale tím, že jsem ji nepoužíval, vypadnul jsem z ní," přiznává sám Mynář. Nevadí. Rusky si i v Bruselu dobře popovídá, třeba s poslanci Vladimírem Remkem či Miroslavem Ransdorfem.

Porevoluční kariéra
Členem ČSSD je Vojtěch Mynář (68) od roku 1997. Už o rok později vstupuje do komunální politiky a hned se vyšvihne na post místostarosty v ostravských Radvanicích a Bartovicích, přičemž později byl ve čtvrti i starostou. Občané této nejznečištěnější části města mu ale vytýkali, že s hutí ArcelorMittal jednal příliš v rukavičkách. V letech 2006 až 2010 byl náměstkem ostravského primátora. Evropský parlament ho při volbách v roce 2009 minul o jedinou příčku, takže do Bruselu míří až nyní jako první náhradník po předčasné smrti kolegy Jiřího Havla.



Další čtení

Zelenskyj přijel na Hrad. Nemusel děkovat, ale vyjádřil Česku vděčnost

Domácí
4. 5. 2025

Pavel odpoledne přijme ukrajinského prezidenta Zelenského a jeho ženu Olenu

Domácí
4. 5. 2025

Anonym ohlásil uložení bomb na nádražích v Plzni, policie nic nenašla

Domácí
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ