Lidem se dvěma a více potomky se od července zvýší mzda o několik stovek měsíčně. Naopak bezdětní podnikatelé s vyššími příjmy si pohorší. Změní se také podmínky pro lidi, kteří si chtějí zažádat o osobní bankrot. Řadě lidí se pak zvýší platy a mzdy.
Zaměstnance i podnikatele čekají od konce tohoto týdne razantní změny v daních z příjmů. Asi ta nejviditelnější se týká rodin, které mají dvě a více dětí. Daňová sleva, již mohou uplatnit na druhého potomka, vzroste o 2400 korun na 19 404 ročně, u každého dalšího pak o 3600 korun na 24 204 ročně.
Prakticky to zaměstnanci poznají už ve své červencové výplatě. Lidé, kteří mají dvě děti, dostanou na účet o 200 korun více, zaměstnanci se třemi dětmi si pak polepší o pětistovku. "S každým dalším dítětem vzrůstá příjem o dalších 300 korun," upřesňuje Jana Janoušková, daňová specialistka společnosti KODAP.
Polepší si nejenom zaměstnanci, ale i někteří živnostníci. "Podnikatelům s výdajovými paušály se vrací možnost uplatnit slevu na dítě a na manžela, manželku nebo registrovaného partnera bez příjmů," říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDane.cz. O tyto výhody živnostníci přišli v roce 2013.
Změní se paušály
Výhoda se ovšem týká pouze podnikatelů vydělávajících méně než milion korun ročně. Pro živnostníky, kteří mají vyšší příjmy a současně nemohou uplatnit slevu na manželku a děti, se naopak od července podmínky zhorší. Mění se totiž výše takzvaných výdajových paušálů. Ty využívají lidé, kteří nemají rádi papírování a nechtějí od daní odečítat všechny skutečné výdaje. Stropy pro tyto paušály se sníží na polovinu.
Například u řemeslníků a zemědělců, již si odečítají od příjmů osmdesát procent výdajů, klesne maximální možná částka, kdy ještě mohou paušály uplatnit, z 1,6 milionu na 800 tisíc korun. U lékařů, advokátů, daňových poradců a podobných profesí, které mají paušál ve výši 30 procent příjmů, se pak maximální částka sníží z 800 tisíc korun na 400 tisíc. "Letos si ještě budou moci podnikatelé vybrat, zda zvolí vyšší strop bez slev, či nižší strop se slevami," říká Janoušková. Od příštího roku už platí přísnější pravidla.
Daňová novela se dotkne i příjmů z dohod o pracovní činnosti. Když si člověk vedle svého hlavního zaměstnání v současnosti přivydělává ještě jinde, musí podávat daňové přiznání sám. Pokud nově bude mít tyto příjmy do výše 2500 korun měsíčně, povinnost mu odpadne, upozorňuje Štarmanová. Tyto příjmy se mu budou danit automaticky patnácti procenty.
Novela také zavádí novinku v podobě benefitů pro nákup knih. Na ty budou lidem moci přispět zaměstnavatelé, kteří si peníze následně odečtou z daní podobně jako u stravenek. "Věřím, že jak nezávislí knihkupci, tak knihkupecké řetězce se chopí příležitosti, a vznikne tak široká síť, kde bude možné tyto benefity čerpat," okomentoval to pro Lidové noviny předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.
Změní se i podmínky pro firmy a příspěvkové organizace, například při odpisu, technického zhodnocení nebo u finančního leasingu.
Více peněz na výplatu
Pokladním, prodavačkám a dalším zaměstnancům na prodejnách řady velkých obchodních řetězců se od soboty zvýší základní mzda. Tesco, Globus, Albert či Penny Market navýší pracovníkům mzdy mezi pěti až jedenácti procenty. Výplaty ale v průběhu prázdnin vzrostou i dvěma stům tisícům lidí ve státních službách. Týká se to například policistů, vojáků, hasičů, ale i sociálních pracovníků v domovech pro seniory, zdravotních sester či zaměstnanců v supermarketech. Výdělky se zvednou od sedmi do 23 procent, u zdravotních sester to bude o 2000 korun. U těch se to ale projeví až na srpnových výplatních páskách.
Průměrný plat sester pracujících u lůžek pacientů by tam měl vzrůst na více než 30 tisíc korun. Přidáno dostanou také pracovníci v sociálních službách či kultuře. Pečovatelé, kteří se starají o seniory a postižené, dostanou o 23 procent víc. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla ani na 18 821 korun hrubého.
Jinak na oddlužení
Změny čekají i lidi, kteří se potácejí v dluzích. Začíná totiž platit novela insolvenčního zákona, která se mimo jiné zaměřuje na podvodné oddlužovací společnosti. Ti totiž lidem slíbí, že jim dojednají osobní bankrot nebo dojednají splátkový kalendář s věřiteli. Účtují si za to ale často nehorázné poplatky, takže lidé upadají do ještě větších dluhů. "V praxi jsme viděli praktiky podvodníků, kteří si za své poradenství účtovali desítky tisíc korun i v situacích, kdy dlužník podmínky pro oddlužení nesplňuje," konstatuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Jako placenou službu budou moci návrhy na povolení oddlužení sepisovat a podávat pouze advokáti, notáři, soudní exekutoři a insolvenční správci. Výše této odměny bude přitom omezená částkou 4000 korun bez DPH, případně 6000 korun bez DPH při společném oddlužení manželů. "Bezplatně budou návrhy sepisovat a podávat subjekty akreditované ministerstvem spravedlnosti," říká mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. To budou například některé neziskovky.
Pokud se v podaném návrhu na povolení oddlužení vyskytnou určité vady či nedostatky, soud vyzve k doplnění osobu, která návrh za dlužníka podala. Dlužníka bude jen informovat. Zpracovatel je tak odpovědný za bezchybné podání.
Změny čekají i zadlužené podnikatele. Pokud mají dluhy z podnikání, nebudou již potřebovat pro podání návrhu na povolení oddlužení souhlasu věřitele.
Novela má také zamezit téměř likvidačním návrhům na bankrot soukromých firem. Někdy se totiž snaží firmy poškodit svou konkurenci tím, že na ni například prostřednictvím třetí osoby podají návrh na vyhlášení insolvence. To může mít na konkurenci likvidační dopad, třeba proto, že to poškodí její jméno. Mimo jiné tak bude muset člověk, který podává návrh na insolvenci, složit zálohu padesáti tisíc korun. "V praxi bude mít soudce možnost rozhodnout, že se podaný insolvenční návrh nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Následně bude mít možnost zneužívající návrh odmítnout," konstatuje Schejbalová.
Podmínky pro lékaře
Další novela od letošního července zpřísní podmínky uznávání vzdělávání pro lékaře a zubaře ze zemí mimo EU, kteří přicházejí pracovat do Česka. V plánu je asi roční přechodné období, během něj budou moci současní žadatelé o aprobaci své zkoušky dokončit za současných podmínek. "V současné době musí zubní lékaři ze zemí mimo EU absolvovat nostrifikační řízení, které ověří, že jejich vzdělání odpovídá. Jedná se o odborný test v jejich mateřském jazyce, pětiměsíční praxi pod dohledem českého lékaře a zkoušku na ministerstvu zdravotnictví v českém jazyce," sdělil ČTK prezident České lékařské komory Pavel Chrz.
Současná situace je podle komory alarmující. Zadání testů jsou podle Chrze veřejně známá, takže je na téměř sto procent často složí i žadatelé, kteří poté u následující zkoušky neuspějí.