Naštvaní jsou občané, opozice i část ODS. S vládou to ale nehne

Domácí
18. 7. 2012 06:15
bez popisku 430843
bez popisku 430843

Pokud by mělo 200 členů Poslanecké sněmovny upřímně odpovědět, zda je pro Česko správné pokračování Nečasova kabinetu, dost možná by valná většina odpověděla záporně. A kdyby rozhodovali občané, podle červnového průzkumu CVVM by koalici podpořilo jen 16 procent z nich.

Přesto kabinet ve středu s největší pravděpodobností bez problémů přežije další hlasování o nedůvěře. Faktickou bezmoc opozice lze doložit jednoduchými počty. K smetení vlády je třeba nejméně 101 poslaneckých hlasů, přičemž ČSSD, KSČM a Věci veřejné disponují pouze 92 mandáty. Není navíc jasné, jak se zachová část zástupců véček. Minule vládu podrželi Miroslav Petráň, Milan Šťovíček a Otto Chaloupka. Poslední jmenovaný zákonodárce, kterého sněmovna vydala k trestnímu stíhání kvůli údajné korupci, nyní změnil názor. "Zůstane-li pan Kalousek ve funkci ministra, podpořím návrh na vyjádření nedůvěry vládě," uvedl Chaloupka pro Parlamentní listy. To však opozici nestačí.

Pavel Bém.Naopak ODS, TOP 09 a LIDEM disponují stovkou hlasů. Koalici navíc neohrozí dva bývalí občanští demokraté - Michal Doktor, který zastupuje subjekt Jihočeši 2012, a někdejší pražský primátor Pavel Bém, jenž se od půlky června jednání sněmovny neúčastní, protože se podle svých kolegů v Himalájích věnuje svému oblíbenému sportu, horolezectví.

Nespokojenci v ODS Nečase postraší, ale nechají žít

A jaká je situace uvnitř jednotlivých stran? Premiér a stranický šéf Petr Nečas má v rámci poslaneckého klubu hned dva druhy odpůrců. Jedni se rekrutují z řad příznivců bývalého šéfa frakce Petra Tluchoře. Ti jsou s Nečasem na kordy v podstatě od vstupu do koalice s Věcmi veřejnými. Přitvrdili poté, co premiér z kabinetu odvolal Tluchořova středočeského spojence a ministra zemědělství Ivana Fuksu a nahradil ho představitelem druhého stranického tábora v rámci regionu Petrem Bendlem. Jenže ani tluchořovci zjevně nemají na pádu Nečasova týmu zájem. "Pro nedůvěru vládě ruku nezvednu," nechal se slyšet Tluchoř.

Petr Tluchoř.Rovněž rebelové kolem šéfa zdravotního výboru a bývalého předsedy pražské ODS Borise Šťastného nehodlají kabinet odstřelit. Šťastný sice kvůli zvyšování daní dokonce hrozil složením mandátu, následně ale konstatoval: "Na klubu bylo prosazeno závazné hlasování o daňovém balíčku a dalších zákonech. Již několikrát jsem prezentoval, že s tím zásadně nesouhlasím a že tím ustupujeme zásadně od programových zásad ODS, ale jsem loajálním poslancem strany s dvacetiletou historií a respektuji rozhodnutí vedení."

Tluchoř, Šťastný a další nespokojenci u občanských demokratů si uvědomují, že pád vlády by pravděpodobně znamenal předčasné volby, případně přechodnou "úřednickou" vládu, čemuž by předcházelo dlouhé období dohadování. To by beztak oslabenou stranu výrazně poškodilo v podzimních krajských volbách, o případném předčasném volebním klání nemluvě.

V ODS je navíc na pořadu dne spíš volební kongres, před nímž si uchazeči o vedení budou, řečeno stranickým žargonem, načechrávat modrá peříčka. Tedy tvrdit, že strana musí prosazovat více ze svého programu. Právě Šťastný patří mezi politiky, kteří chtějí kandidovat na posty stranických místopředsedů.

Žulová TOP 09, nezdolná Peake

Karolína Peak.Naopak rebelů prostá je od svého vzniku TOP 09, jejíž představitelé stojí za faktickým stranickým šéfem Miroslavem Kalouskem pevně, i pokud jde například o údajné vyhrožování policistům v kauze letadel CASA. Vrcholem "odporu" vůči stranickému vedení bylo zřejmě veřejné zapochybování ministra zdravotnictví Leoše Hegera o tom, zda je správné skrýt exministryni obrany Vlastu Parkanovou před stíháním, jak to hlasitě požadoval Kalousek. Její vydání nakonec podpořilo 7 z 41 členů klubu. Pokud však jde o bytí a nebytí vlády, nelze o zákonodárcích TOP 09 a Starostů ani v nejmenším pochybovat.

Bez obav může být Nečas i u nejmenší vládní strany LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Jejich osm poslanců ostatně nemá na vybranou. Strana, jejíž podpora veřejnosti je v rámci statistické chyby, a tak se ani neobjevuje v průzkumech, už těžko někdy bude mít šanci podílet se na vládě. Ve středu ráno navíc písemně potvrdili, že budou hlasovat proti návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Autor: Lukáš BekFoto: Lucie Pařízková, Profimedia , Robert Sedmík, iDNES.cz / Profimedia

Další čtení

Úřad vlády zahajuje sezonu otevřených dveří ve svých objektech

Domácí
1. 5. 2025

Po modernizaci se opět rozzářila a rozezněla mariánskolázeňská Zpívající fontána

Domácí
30. 4. 2025

Policie obvinila 26 lidí z obchodování s drogami nejen v Ústeckém kraji

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ