Ministerstvo vnitra se rozhodlo spustit kampaň, která by měla oslovit zákazníky prostitutek a upozornit je na to, že některé dívky jsou k poskytování sexuálních služeb nuceny. Kampaň nazvaná "neboj se to říct za ni" potrvá pět měsíců a ministerstvo na ni vyčlenilo prostředky ve výši 680 000 korun.
V hromadné dopravě se mají objevit plakáty, letáky, pohlednice a ve spolupráci se dvěma neziskovými organizacemi (La Strada a Arcidiecézní charita Praha) budou zřízeny bezplatné telefonní linky a e-mail, kam se může kdokoliv anonymně obrátit. Text na materiálech ke kampani bude v češtině, němčině a angličtině. Podle průzkumu se totiž velká část zákazníků prostitutek rekrutuje z řad cizinců.
„Chceme se zaměřit přímo na zákazníky, kteří se dostanou do styku jak s prostitutkami, tak s lidmi, kteří jsou nuceni k otrocké práci," řekl na tiskové konferenci náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar. Pochválil práci české policie, protože podle zprávy předložené Kongresu USA patří Česká republiky mezi nejlépe hodnocené země co se týče boje proti obchodování s lidmi. Zároveň však přiznal, že to rozhodně neznamená vymýcení této nekalé živnosti.
Podle ředitelky odboru prevece kriminality Jitky Gjuričové je prostituce v současnoti na ústupu a ubývá i nočních klubů, přesto je podle ní stále mnoho lidí, kteří pomoc potřebují. Pomáhat jim má i speciální program ministerstva vnitra. „Máme program, kdy výměnou za výpověď dostane oběť ubytování, sociální zázemí i psychologickou pomoc. Tento program platí i pro lidi, kteří jsou nuceni k práci za nezákonných podmínek," řekla Gjuričová.
Místo levného zákona bude drahá kampaň
Ředitelka mise Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládková připustila, že vlastně nikdo neví, kolik lidí je v České republice nuceno k prostituci a zda vůbec, přesto ale trvá na tom, že tento jev se v ČR vyskytuje. Všechna čísla jsou podle ní pouze odhady a faktem zůstává, že ani časté policejní razie v posledních letech nedokázaly odhalit obchodování s lidmi.
Levnější řešení problému, do kterého se pustilo Švédsko, ministerstvo tvrdošijně odmítá. Ve Švédsku totiž platí zákon, podle něhož je pokutován klient, a ne prostitutka. Podle švédských údajů vedlo toto opatření k téměř úplnému zmizení prostitutek a jejich přesunu do okolních států. „Nevěřím tomu, že prostituce ve Švédsku zmizela," řekla k tomu Jitka Gjuričová. „Podle mého názoru se jen přesunula do ještě větší ilegality," dodala. Místo levného zákona, který se osvědčil, tak bude ministerstvo utrácet peníze daňových poplatníků za apelování na morální kvality zákazníků prostitutek. Mají-li však tito lidé nějakou morálku, zůstává otazníkem.
Ilustrační foto: Tomáš Nosil