Nejlepší ekologické projekty: Ukliďme Česko či biometan

Domácí
7. 10. 2014 10:57
Michael Fehn (vlevo), předseda představenstva E.ON a Miroslav Kubásek, celkový vítěz a vítěz kategorie „Kutil“.
Michael Fehn (vlevo), předseda představenstva E.ON a Miroslav Kubásek, celkový vítěz a vítěz kategorie „Kutil“.

Akce Ukliďme Česko se stala nejlepším ekologickým projektem v soutěži Energy Globe Award ČR. Rozhodli o tom v pondělí večer diváci v sále pražského Divadla na Vinohradech, kde se vyhlašování vítězů konalo. Mezinárodní odborná porota vybrala nejlepší projekty v každé ze čtyř kategorii - Obec, Firma, Kutil a Mládež. Soutěž se uskutečnila pošesté. Vítěz bude reprezentovat Česko v mezinárodním finále soutěže.

Dobrovolnickou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko vymyslel spolek Ekosmák. Více než šest tisíc lidí pomohlo sesbírat 350 tun odpadu a zlikvidovali přes 500 černých skládek. Akce, která se 17. května konala na zhruba 300 místech ČR, vycházela z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!".

Celkový vítěz a současně vítěz v kategorii Kutil, tedy projekt Ukliďme Česko, respektive spolek Ekosmák, se stal majitelem hrubé stavby nízkoenergetického domu - dřevostavby systému Legopan 108 Saint-Gobain v hodnotě 1,1 milionu a tepelného čerpadla vzduch-voda aroTHERM. Ceny si odnesli také vítězové dalších kategorií.

Uklízení odpadu v blízkosti řek v rámci akce Ukliďme Česko.V kategorii Obec vyhrál Pasivní bytový dům pro seniory Modřice. Stavba vznikala rok a půl a stála 64 milionů korun. Kromě průkopnického architektonického projektu je to podle poroty zároveň ukázka příkladné péči o seniory.

Vítězem kategorie Firma je projekt PURGAZ 50 - nová technologie na výrobu biometanu. Čeští vědci vyvinuli zařízení, které dokáže vyrobit z odpadů plyn, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Už existuje jednotka v Technologickém parku Jihlava, kde pokračuje zkušební provoz.

V kategorii Mládež si cenu odnesl projekt AIR House. Jde o energeticky plně soběstačný dům, který navrhli a v Kalifornii postavili studenti Českého vysokého učení technického. V současné době by měl být dům postaven před ČVUT v Praze a následně se má stěhovat do výzkumného centra v Buštěhradě, kde ho čeká další vylepšování.

Letos poprvé porotci vyhlásili i vítězný projekt kategorie Nápad, který hodnotí dosud neuskutečněné záměry. Ocenění získala bezlopatková turbína Setur. Jde o speciální malou turbínku, kterou je možné využít v oblastech malých spádů vody, kde nelze nasadit klasické turbíny. E.ON předkladateli pomůže s realizací pilotního projektu.

Autor: ČTK Foto: archiv , Facebook

Další čtení

V Hradci Králové začíná pětidenní setkání 80 horkovzdušných balonů

Domácí
3. 9. 2025
ilustrační foto

Útok na politika? Rizikoví jsou hlavně senioři, myslí si politolog

Domácí
2. 9. 2025
ilustrační obrázek

Nová vyhláška umožní dětem nosit do školní jídelny vlastní obědy

Domácí
2. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ