Deset menších středočeských nemocnic s více než miliardovým obratem mají od června vlastnit soukromí majitelé. Zastupitelé ve středu potvrdili návrh krajské rady prodat zdravotnická zařízení deseti vybraným zájemcům za 466 milionů korun. Investoři musejí za nemocnice kraji zaplatit do 90 dnů. Pro prodej nemocnic dnes hlasovalo 36 zastupitelů z vládnoucích koaličních stran ODS a KDU-ČSL. Proti hlasovalo 13 sociálních demokratů a komunistů.
Nového majitele bude mít do dvou měsíců i nemocnice Nymburk. Město Nymburk je jediným městem, které uspělo ve veřejné soutěži na prodej menších zdravotnických zařízení Středočeského kraje. Za nymburskou nemocnici zaplatí město kraji 87 milionů korun, hned po nabytí majetku však hodlá nemocnici pronajmout soukromému provozovateli. Ve středu to potvrdil starosta Nymburka Ladislav Kutík.
"Předpokládáme, že nemocnici pronajmeme odborné firmě včetně závazků. Při výběru nájemce se určitě budeme dívat na cenu, ale také budeme brát zřetel na to, aby v nemocnici zůstala zachována péče ve stejném rozsahu jako je nyní," řekl Kutík. Město chce zachovat především anesteticko-resuscitační oddělení a uzavřít na jeho provoz s pojišťovnami výhodnější smlouvu než byla doposud.
Peníze, které kraj prodejem nemocnic získá, investuje podle hejtmana Petra Bendla (ODS) zpět do zdravotnictví, zejména do modernizace pěti oblastních nemocnic a také do záchranné služby.
Podle ČSSD by nemocnice měly být prodány minimálně za jejich současnou účetní hodnotu, která je 1,2 miliardy korun. Nejraději by ale sociální demokraté nemocnice bezúplatně převedli na radnice, které o jejich provozování již v minulosti projevily zájem.
Privatizaci kraj zahájil loni v prosinci. K prodeji či pronájmu nabídl nemocnice v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově. Dále také Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum v Kladně. V případě léčebny ve Vojkově radní žádného zájemce nevybrali, nelíbila se jim žádná ze zaslaných nabídek.
Privátní nemocnice mám taky moc RATH, znělo jedno z hesel
Před budovou středočeského hejtmanství v Praze, kde zastupitelé jednali, bylo po ránu rušno. Konaly se zde dvě demonstarce. Pět desítek Středočechů, převážně z Rakovnicka, sem přišlo vyjádřit svůj nesouhlas s prodejem nemocnic. Hejtmanovi Bendlovi předali petici s téměř 4000 podpisy. Na stejném místě se také shromáždila asi čtyřicetičlenná skupina lidí, kteří privatizaci podporují.
"Za 14 dnů jsme posbírali 3800 podpisů proti prodeji rakovnické nemocnice, kterou kraj hodlá prodat za 61 milionů korun, přitom hodnota zařízení je zhruba 200 až 300 milionů korun, máme velkou obavu, že dojde k omezení zdravotní péče či zrušení oddělení," řekl předseda petičního výboru a rakovnický zastupitel za ČSSD Marcel Chládek.
Bendl petici převzal s úsměvem a s tím, že proti protestu nic nemá, jeho názor na privatizaci se však nezměnil. "Každý má právo sepsat petici, ale já nadále trvám na svém stanovisku a tvrdím, že je lepší privatizovat menší nemocnice." Navíc tvrdí, že zná i zcela opačné názory lidí na privatizaci. "Odmítnutí není jednoznačné, někde se staví k prodeji kladně," řekl hejtman.
Na transparentech, které přinesli zastánci prodeje nemocnic, byla hesla jako "Privátní nemocnice mám taky moc RATH" či "Privátní zdravotnictví - lepší péče pro pacienty". "My z prodeje strach nemáme, protože jsme přesvědčeni, že soukromí vlastníci budou s majetkem hospodařit lépe než stát, a protože se smlouvami zavazují k tomu, že musí pět let pod sankcí deset milionů korun udržet péči," řekl starosta Nového Strašecí Jakub Kleindienst (ODS).
Obavy z dojíždění za zdravotnickou péčí do Prahy mají zejména obyvatelé obce Hřebečníky. Dnes se přidali k Rakovnickým a demonstrovali proti rušení tamější nemocnice. "Drtivá většina našich zastupitelů a občanů podepsala petici, protože se bojíme zrušení nelukrativních, ale přitom důležitých oddělení, jako například porodnického a gynekologického oddělení v rakovnické nemocnici," řekl starosta obce s 200 obyvateli Bohuslav Řezníček.
Vedení Hořovic, které také není spokojeno s výběrem nového majitele pro zdejší nemocnici, věří více ve vlastní sílu než v petice. Do boje o to, aby zařízení bylo bezúplatně převedeno na město, přizvalo další obce. "Petice tu lidé nesepisují, máme něco víc. Svým usnesením naši snahu o převzetí nemocnice podpořilo přes třicet zastupitelstev v okolí," uvedl starosta Luboš Čížek (KDU-ČSL), který je přesvědčen, že názor zastupitelů obcí má mnohem větší váhu než sesbírané podpisy.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková