Nemocniční lékárny v Pardubickém kraji jen stěží zvládají nápor pacientů. Poté, co kraj od 1. února lidem nabídl, že za ně formou daru uhradí regulační poplatky za recepty, se počet klientů výrazně zvýšil. Část z nich si i nadále platí poplatky sama. Personál lékáren je však trvale přetížen a při pokračování současného stavu by mohl hrozit kolaps, řekl náměstek pro farmacii Pardubické krajské nemocnice Martin Roman.
"Počet receptů se zvýšil zhruba o čtyřicet procent, nevyužívá se kapacita ostatních lékáren. Personálně jsme byli už předtím poddimenzováni zhruba o třicet procent a teď je to velmi těžký 'napnelismus'," uvedl Roman.
ČTĚTE TAKÉ: Manuál: jak se vybírají poplatky ve vašem kraji
V Pardubicích přestaly vybírat poplatky lékárenské řetězce a některé soukromé lékárny. Nemocniční lékárna přes úpravy pro rychlejší odbavení pacientů ani výpomoc studentů na praxi kvůli administraci darovacích smluv přílivu zákazníků nepostačuje. Zaskakovat musí i zaměstnanci, kteří pracují v ústavní části lékárny. "Neustálé překračování kapacity nemůže personál trvale vydržet. Při současné vlně chřipek může kdykoliv dojít ke kolapsu," uvedl Roman.
I pětadvacetiminutové fronty
Podobná situace panuje v dalších nemocničních lékárnách, kde kraj nabízí úhradu poplatků. O čtvrtinu vzrostl počet klientů v zařízení Chrudimské nemocnice, ve frontách musejí čekat dvacet až pětadvacet minut. V Litomyšli jsou čekací doby kratší, i tak farmaceuti zvládají zvýšenou poptávku obtížně. "Zatím to v našich silách je, ale ne dlouhou dobu," řekla vedoucí lékárny Vlasta Spurná.
ČTĚTE TAKÉ: Rath tlačí na lékárnu v Boleslavi: Snižte marže
V lékárně Orlickoústecké nemocnice je proti předchozímu měsíci denně o třetinu až polovinu zákazníků více. "Lidé jsou přetížení, doufám, že to nebude dlouho trvat. Nezvládli bychom střídat dovolené nebo náhrady za nemoci," uvedla vedoucí lékárny Hana Hejlová.
Významná část lidí si nadále poplatky za recepty platí sama a nabízený dar kraje nevyužívá. V Litomyšli je jich odhadem polovina, v Ústí nad Orlicí třetina, stejně jako v Pardubicích; během pohotovostní služby ale v krajské nemocnici platí za své téměř všichni.
"Akutně nemocní, kteří potřebují být co nejdříve pryč, nechtějí o darovací smlouvě ani slyšet. Chtějí své léky a jít si lehnout," řekl náměstek Martin Roman. V Chrudimi naopak v nemocniční lékárně využilo daru kraje nejméně devět z deseti zákazníků.
Ilustační foto: Tomáš Nosil