Nikam nepůjdu, vzkázal Topolánek komisi BIS

Domácí
3. 4. 2012 13:51
Mirek Topolánek.
Mirek Topolánek.

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang v úterý poslancům vyvracel, že by jím vedená civilní kontrarozvědka byla zneužívána k politicko-mocenskému boji. Žoviální rozhovory vysokého důstojníka tajné služby s podnikatelem Romanem Janouškem byly podle něj zpravodajskou hrou. Poslanci chtějí důkazy.

Někdejší šéf protiteroristického odboru tajné služby Jan Pavlíček se na zveřejněných nahrávkách z roku 2007 baví s pražským kmotrem Janouškem i o obsazování ředitelského postu BIS.

Poslanecká stálá Komise pro kontrolu činnosti civilní rozvědky vzala vysvětlení jejího šéfa Langa na vědomí, požádala ho však o předložení důkazů - například podrobností ze spisu týkajícího se právě Janouška. Jednání proto přerušili a rozhodli se na příští zasedání přizvat také bývalého premiéra Mirka Topolánka i šéfa současného kabinetu Petra Nečase. Oba byli totiž ze zákona o výstupech BIS informováni.

"Zabývali jsme se případem pana Pavlíčka. Chtěli jsme od BIS jasné vyjádření k podezření, která na něj padla. Tato podezření znevěrohodňují celou BIS, ale i vládu, která za koordinaci zpravodajských služeb odpovídá," uvedl sociálnědemokratický předseda komise Richard Dolejš.

Podle něj Lang poslance ubezpečil, že zmíněné kontakty byly plně pod kontrolou BIS a byly předem schváleny. "Vyžádali jsme si k tomuto tvrzení podklady. Chceme, aby nám pan ředitel doložil dokumenty, které by tvrzení ředitele BIS potvrdily," doplnil Dolejš.

Topolánek byl odpovědný - a Nečas v současnosti je - za koordinaci a činnost zpravodajských služeb. "Měli by mít možnost se na půdě této komise vyjádřit," uvedl další její člen František Bublan (ČSSD). Socialisté přitom odmítají, že by pozváním Topolánka s Nečasem a celkově děním kolem BIS chtěli využít k politickému boji.

Mirek Topolánek však už prostřednictvím serveru Novinky.cz stačil vzkázat, že se "na kobereček" k poslancům rozhodně nechystá. "Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný, ani reprezentativní orgán speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi," řekl.

Naznačil také, že informace z rokování by mohly uniknout do bezpečnostní agentury ABL nebo k bývalému šéfovi vojenské kontrarozvědky Karlu Randákovi, jenž spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci.

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ