V červnu dostavěný šestikilometrový úsek dálnice D1 z Bohumína na polskou hranici může rok sloužit jako luxusní bruslařská dráha. Ačkoli je stavba hotová, auta na ni vyjedou nejdříve v půli příštího roku. Mohou za to Poláci, kteří zfušovali most za hranicemi, jenž se musí kvůli trhlinám kompletně přestavět. Češi nyní řeší, jak svou pustou dálnici po dobu oprav mostu uchránit před rozkradením.
Zvlněná dálnice u Ostravy proti tomuto fušerskému kousku bledne závistí. Most na nové polské dálnici A1 jen šest kilometrů za českou hranicí, má krátce po dostavění takové trhliny v konstrukci, že je životu nebezpečný. "Se stavbou se spěchalo a chyby jsou tak jak v provedení, tak v materiálech," konstatoval pro polská média Jan Spychała, slezský krajský inspektor pro stavební dozor. A odhadl i dobu nápravy. Zatímco původně chtěla polská strana dálniční propojení s Českem otevřít už červnu - ještě před zahájením fotbalového Eura - nyní už mluví o půli příštího roku. Viníkem je podle všeho stavební firma Alpine Bau, která most stavěla.
Celá situace je o to paradoxnější, že bez zmíněného mostu se nedá používat nový český příhraniční úsek. Na celé trase z Bohumína k bortícímu se přemostění totiž není žádný vhodný sjezd, kudy by se dala odvést doprava. "V tuto chvíli jednáme s polskou stranou, jestli by přece jen nenašla nějakou objízdnou trasu, abychom mohli náš úsek otevřít. Z předběžných vyjádření Poláků ale vyplývá, že to možné nebude," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Reálnější se tedy zdá varianta, že se příhraniční část "dé jedničky" zakonzervuje a otevře až za rok, až Poláci přestavbu nepovedného mostu dokončí. Nechat však novou opuštěnou dálnici na pospas osudu až do poloviny příštího roku je v českých podmínkách dosti riskantní. Zloději kovů by ji totiž pravděpodobně rozkradli. "Po tu dobu budeme muset zajistil ostrahu silnice. To však nebude zadarmo. Agentury si za den účtují kolem osmi tisíc korun," tvrdí šéf ŘSD David Čermák. Do doby, než ŘSD silnici kompletně převezme, což bude tak do konce roku, zajistí ostrahu zhotovitel, poté si bude muset najmout hlídací agenturu sama silniční správa. Pustou silnici však nebude potřeba jen hlídat, ale i udržovat, což bude stát další peníze navíc. Kolik přesně, ŘSD ještě netuší.
Ale zpátky k nutné ostraze dálnice. Pokud by hlídána nebyla, silničáři jsou si téměř naprosto jisti, že by nezůstala kompletní. Zloději totiž běžně řádí i na komunikacích, které jsou v plném provozu. Podobně jako na dráze kradou prakticky vše, co se dá zpeněžit ve sběrnách surovin. "Mizí nám dopravní značení, svodidla, poklopy kanálů i odpadní trubky pod mosty. Zloději nám nedávno na Pražském okruhu ukradli dokonce optický kabel, který sběrny nevykupují. Nám tím ale způsobili velkou škodu a na silnici vyřadili z provozu veškeré proměnlivé značky," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Vápeníková.
Úsek z Bohumína na státní hranici měří přes šest kilometrů a sdružení stavebních firem Eurovia a Skanska ho dostavělo s dvouměsíčním předstihem v červnu letošního roku. Stát stála silnice zhruba 2,5 miliardy korun.