S velkými sliby vpadla na finanční trh společnost EDBUSY z Brna. S nabídkou "bezplatné půjčky" oslovila tisíce klientů. Ti dodnes věří, že je zázračný byznys vytáhne z dluhové pasti.
Koncem loňského roku zažívala brněnská společnost EDBUSY jednu z nejúspěšnějších etap ve své krátké historii. Její databázi v prosinci rozšířily stovky klientů. Byli lační po velkorysé "bezplatné půjčce" - přitom nebylo tajemstvím, že aktivity firmy už devátý měsíc prošetřují specialisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky. Na jejich popud už soud obstavil společnosti i účty s 238 miliony korun. Bez povšimnutí nenechali kriminalisté ani kanceláře EDBUSY, odkud vynesli stovky šanonů s tisícovkami smluv i firemní počítače.
ČTĚTE TAKÉ: Nezbohatli na zázraku. Zavalili úřad tisíci dopisů
Případ dokresluje, jak svérázně se v časech krize snaží Češi vypořádat se svými dluhy. Lákavých nabídek na zpeněžení vkladů přibývá a lidé jsou ochotni uvěřit i velmi nepravděpodobným projektům.
Rodinný podnik
K plánované expanzi EDBUSY do Polska, Rumunska či Bulharska už nedošlo. Letos v lednu totiž kriminalisté zatkli dva majitele společnosti, Martina Žouželku a Lukáše Přibyla. Důvod? Obvinění z podvodu. Přesto ještě téměř tři měsíce objížděli obchodní zástupci EDBUSY Česko a Slovensko a nechávali podepsat smlouvy stovkám klientů.
Firma EDBUSY, z níž krátce před policejním zásahem udělali majitelé akciovou společnost (představenstvo a dozorčí radu obsadili společně se svými přítelkyněmi), nabízela klientům velmi lákavou finanční službu. Stačilo na její účet poslat "vratnou zálohu" ve výši 28 560 korun, deset měsíců vyčkat a pak se radovat z "bezplatné půjčky" osm set tisíc korun.
Třiatřicet vyvolených
Než 8. dubna podala společnost u soudu návrh na vlastní likvidaci, stoupl počet klientů možná až na pětadvacet tisíc. Nové zákazníky lákala také Věra Tejmlová z Liberce, jedna z obchodních zástupkyň EDBUSY.
"Spousta lidí obchoduje podobně," řekla časopisu TÝDEN o systému zázračného byznysu. "Na rozdíl od Martina Žouželky si však nechávají výnosy pro sebe. Martin chtěl chudákům pomoct, a je za to potrestaný," líčí dobročinné sklony jednoho z majitelů firmy.
O svém bývalém šéfovi mluví Tejmlová s úctou a oddaně. "Edbusáci", jak si říkají klienti brněnské společnosti, se v internetových diskusích vyjadřují podobně. Možná i proto připomínají spíše sektu než finanční společnost.
Policie má na podnikatelské aktivity Žouželky a spol. jiný názor. "Tvrdili, že mají zajištěného investora, který peníze zhodnotí. Ale nic takového neměli," prohlásil mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek. Další podrobnosti k více než rok se táhnoucí kauze ovšem sdělit nechtěl.
Sama Tejmlová má se společností dobrou zkušenost. Je totiž jedním z pouhých třiatřiceti klientů, kterým EDBUSY "bezplatnou půjčku" skutečně vyplatila. Jednadvacátého února 2008 - v té době měla společnost kolem tří a půl tisíce klientů - jí na účet přišlo necelých osm set tisíc. "Byla jsem natolik posilněna jejich vystupováním, že absolutně nebyl důvod jim nevěřit," vrací se ve vzpomínkách k prvnímu setkání s Martinem Žouželkou a Lukášem Přibylem. EDBUSY začala obchodně zastupovat na podzim 2007 a za necelé dva roky zprostředkovala pohádkovou půjčku desítkám lidí; od jednoho klienta vybrala na vratných zálohách až šestašedesát tisíc korun.
Foto: Karel Šanda