Britský Řád lázně, argentinský Řád generála osvoboditele San Martína, jordánský Řád Husejna bin Alího... Šestadvacet řádů a vyznamenání udělily vlády celého světa bývalému českému prezidentovi Václavu Havlovi. A všechny jsou od 3. března k vidění v hlavní budově Národního muzea v Praze v expozici Řády Václava Havla - Pocta demokracii.
Lidé tak budou mít jedinečnou příležitost vidět zblízka starobylé i moderní řády České republiky, Kanady, Brazílie, Jordánska a řady dalších zemí. Nechybí český Řád bílého lva nebo například britský Order of the Bath, tedy řád lázně.
K vidění je na výstavě samozřejmě i nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva. Ten byl Václavu Havlovi udělen v říjnu roku 2003 v Praze. Řád vznikl v roce 1922, ale inspirací byl jeho tvůrcům Český šlechtický kříž, vytvořený již na začátku devatenáctého století jako odměna pro českou tělesnou stráž, která chránila rakouského císaře Františka I. při tažení proti Napoleonovi.

Britský Order of the Bath, tedy řád lázně, je jedním z vyznamenání s dlouhou a bohatou historií. Vznikl v osmnáctém století na základě starého anglického rytířského řádu z konce čtrnáctého století. Vstup do něj byl spojen s obřadní očistou, odtud řád "lázně". Václavu Havlovi byl udělen v Praze v březnu 1996.
Ne vždy budou v trezorových vitrínách všechny řády a vyznamenání Václava Havla. Některé z nich se totiž slouží jako doplněk slavnostního oděvu při různých mimořádných příležitostech, například dekorace nejvyššího stupně tvoří klenot na široké stuze nošený přes rameno k boku ke smokingu a hvězda na hrudi.

V září roku 1996 převzal Václav Havel v Buenos Aires nejvyšší argentinské vyznamenání, Řád generála osvoboditele San Martína. Svůj název dostal řád na počest jednoho z nejvýznamnějších vůdců boje za nezávislost jihoamerických států na Španělsku, José Francisca de San Martína.
Některé z řádů jsou udělovány svým nositelům natrvalo, ale některé pouze propůjčovány. Tak je tomu i u jordánského Řádu Husejna bin Alího, který Václav Havel získal v září roku 1997 v Ammánu. Propůjčená vyznamenání se vrací po smrti jeho nositele.
Návštěvníci expozice také dostanou možnost ohlédnout se za historií některých řádů. Třeba Havlův Řád bílé orlice, nejstarší a nejvyšší státní vyznamenání Polska (na snímku), doplňuje v další vitríně nejstarší známé vyobrazení heraldické orlice na minci ze 13. století.
Foto: Jan Schejbal