Výzva ministerstva zdravotnictví zabrala. Češi začali docházet k lékařům, aby se nechali očkovat proti sezónní chřipce. Ta by je měla ochránit i před tou prasečí. Otázkou však je, jestli bude dostatek vakcín. Odborníci se obávají, že při velkém zájmu nevystačí pro všechny zájemce. Ministerstvo navíc jejich výdej nekontroluje.
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a hlavní hygienik Michael Vít na konci srpna vyzvali, aby se lidé nechali naočkovat proti sezónní chřipce. Vakcína by podle nich měla zvýšit imunitu natolik, že by se pak nemuseli nakazit prasečí chřipkou a navíc zabrání komplikacím v průběhu nemoci. A poslušní Češi opravdu plní ordinace praktických lékařů víc, než v minulosti.
K TÉMATU: Česko nakoupí milion vakcín proti prasečí chřipce
"Zájem tu je, pacienti chodí na očkování častěji, než jindy," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Nárůst je podle něj až třicetiprocentní, očkování se přitom rozběhlo teprve na začátku září a potrvá nejméně do listopadu.
V posledních letech byla proočkovanost v Česku nízká, každoročně se na injekci dostavilo jen přibližně sedm procent populace, to je necelých 730 tisíc lidí. Šmatlák proto zvýšený zájem lidí vítá.
Dodavatelé připraveni?
Kámen úrazu je ovšem v počtu vakcín. "V tuto chvíli je jich dostatek, asi 700 až 800 tisíc," řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. "V případě nedostatku máme závazek jednoho výrobce, že jednorázově vakcíny dodá, ale když to nebude stačit, může se stát, že vakcíny dojdou a nebudou k sehnání," zdůraznil. "Ostatní země jsou na tom stejně, takže ani tam bychom nemohli hledat pomoc," podotkl Prymula.
Obava, že by vakcíny proti sezónní chřipce došly, zatím nijak netrápí ministerstvo zdravotnictví. "Na konci sezony dostaneme jen údaj o tom, kolik lidí bylo naočkováno," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. "Vakcinologove jednali s dodavateli a podle nich by vakcín mělo být dost. Dodavatelé deklarovali, že jsou schopní dodat jich mnohem více než loni," dodal.
Různé zkušenosti
Zájem o očkování stoupá, stále však existují lidé, kteří by si injekci píchnout nenechali, a to hlavně kvůli vedlejším účinkům. "Když jsem se naposled nechala očkovat, bylo mi pak několik dní hrozně zle, dokonce hůř, než kdybych chřipku dostala," postěžovala si devětapadesátiletá Hana Kočí z Prahy.
Podle lékařů ale nejsou nežádoucí účinky příliš časté. "Vcelku hodně sportuji a v posledních letech jsem nebyl nemocný ani nachlazený, proto nepovažuji očkování za nezbytné," myslí si zase pětadvacetiletý právník Lukáš Bohuslav.
Cena vakcíny se pohybuje kolem 200 korun a podávají ji praktičtí lékaři. Pacientovi předepíší recept, ten si vakcínu vyzvednete v lékárně a lékař mu ji poté aplikuje.
Očkování se doporučuje především lidem s chronickým onemocněním, u kterých chřipka obvykle vede ke zhoršení základního onemocnění, a také těm, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, archiv