Pamětní desku Čechům, Židům a protinacisticky smýšlejícím Němcům, vyhnaným sudetoněmeckými henleinovci v roce 1938 z československého pohraničí, chystá obecně prospěšná společnost Centrum české historie. Bude odhalena začátkem listopadu na Masarykově nádraží v Praze, kam v dramatických dnech kolem podpisu mnichovské dohody přijížděly vlaky s uprchlíky, oznámil Jaroslav Těšínský z Centra české historie, pověřený organizací akce.
Své domovy v pohraničí muselo tehdy opustit přes 370 tisíc lidí. "Mnoho z nich mělo prostředky na přežití jen na několik málo dní. Neměli co jíst, kde bydlet. Ve vnitrozemí jim pomáhaly například Československý červený kříž, Sokol, Skaut, Orel, České srdce i jednotlivci. Vláda na jejich pomoc postupně vyčleňovala finanční prostředky, vznikly i dobročinné sbírky, peníze přišly i od dárců ze zahraničí," dodal Těšínský.Připomněl, že vyhnání postihlo i protinacisticky smýšlející Němce. Sudetoněmečtí henleinovci se zaměřili zejména na ty, kteří aktivně vystupovali na obranu republiky, zapojili se do protinacistických akcí, pomáhali čs. orgánům udržovat v pohraničí klid a pořádek, nebo vstoupili do dobrovolných jednotek Stráže obrany státu.
"Odhaduje se, že demokratických Němců, kteří byli nuceni uprchnout do vnitrozemí, bylo kolem 20 tisíc. V převážné většině šlo o funkcionáře a nejaktivnější členy německé sociální demokracie a komunisty," podotkl k této málo známé kapitole dějin. Zatímco osud německy mluvících obyvatel Československa, kteří po válce odešli do Německa (ať už šlo o útěk, divoký nebo organizovaný odsun), je podle něj v posledních letech často připomínán v médiích, příběhy lidí vyhnaných v roce 1938 zůstávají většinou v zapomnění."Cílem našeho snažení je proto přispět k objektivnímu pohledu na toto období a k pochopení příčin a následků na časové ose dějin. Odhalení pamětní desky bude rovněž uctěním památky těch občanů Československa, kteří našli odvahu postavit se nacismu, nebo se stali jeho obětí," uvedl.
Organizátoři akce se obracejí na pamětníky tehdejších událostí nebo jejich potomky, kteří o nich slyšeli vypravovat, aby vzpomínky poslali na adresu vyhnani1938@seznam.cz. Přivítají i fotografie, letáky, tiskoviny a další dokumenty z té doby. Nejzajímavější umístí na webové stránky www.utekyavyhnani1938.cz, kde je už teď řada svědectví i fotografií, stejně jako číslo transparentního bankovního účtu, na kterém mohou sympatizanti organizátory finančně podpořit.
Nad odhalením pamětní desky převzal záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch. Organizátoři spolupracují s Federací židovských obcí v ČR a se Seliger Gemeinde, organizací sdružující bývalé členy německé sociální demokracie v Československu.
Odsun z roku 1938 připomene pamětní deska v Praze
Domácí
22. 9. 2015 11:00
Masarykovo nádraží v Praze, 1932.
Autor: ČTK Foto: ČTK