Obviněn z korupce
Rath: Dostal jsem krabici s vínem, o penězích jsem nevěděl

15.05.2012 11:00 Původní zpráva Aktualizováno 15.05. 23:42

On-line

Praha

 • 11:00
  Týden.cz

  Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, která mapuje zadržení středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha.

 • 11:35
  Policie
  Poslanec a středočeský hejtman David Rath byl již obviněn. ČTK to řekla ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní umožňuje ústava zahájit trestní stíhání poslance v případě, že byl zadržen při páchání trestného činu či těsně poté.
 • 11:36
  Sněmovna
  Souhlas s odevzdáním poslance ČSSD Davida Ratha soudu vydala v pondělí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda s konečnou platností stíhání připustí. Rath je podezřelý v případu, kde jde o poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách.
 • 11:36
  Sněmovna
  O přípustnosti trestního stíhání Davida Ratha rozhodne sněmovna na schůzi, která začne 5. června.
 • 11:40
  David Rath
  Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath označil své zadržení za politický útok, policie podle něj zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců.
 • 11:42
  Sněmovna
  "Podle informací, které mi k rozhodnutí byly předloženy, byl poslanec David Rath zatčen bezprostředně po spáchání trestného činu," řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
 • 11:44
  Policie
  Mezi zadrženými je také exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Policie podezírá současně i šéfy minimálně dvou stavebních firem, jednou z nich je podle serveru lidovky.cz i společnost Konstruktiva.
 • 11:48
  Jiří Paroubek
  Předmětem zájmu detektivů jsou tendry v středočeských krajských nemocnicích, především v příbramské a kladenské; skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku, uvedl server lidovky.cz.
 • 11:48
  Policie
  Policie od časného úterního rána prohledávala prostory středočeského krajského úřadu v Praze. Dorazila také do kladenské nemocnice. Policisté si tam vyzvedli batoh, který byl uložen v jednom ze zaparkovaných aut.
 • 11:49
  Miroslav Kalousek
  Ministerstvo financí kvůli zatčení Davida Ratha do odvolání pozastavilo certifikaci výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy. Platby příjemcům evropských dotací ale budou vypláceny dál.
 • 11:49
  David Rath

  V doprovodu policistů se v Hostivicích u svého domu objevil David Rath.

 • 11:52
  ČSSD
  Davida Ratha v čele hejtmanství Středočeského kraje povede krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). Současný starosta Nymburka to řekl ČTK. "Odpoledne jedu na krajský úřad. Sejdu se s ředitelem úřadu, abych si vyjasnil kompetence z hlediska zákona o krajích. Tam bych měl vědět více informací," uvedl. Ve středu se bude situací kolem hejtmanova zatčení zabývat užší vedení ČSSD.
 • 11:57
  Policie

  Pokud by se potvrdila informace, že Rath převzal pětimilionový úplatek, hrozilo by mu až 12 let vězení.

 • 12:06
  David Rath
  Mezi zadrženými spolupracovníky Davida Ratha je podle serveru Blesk.cz i Rathův asistent Patrik Tomšů.
 • 12:32
  ČSSD
  Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby obviněný David Rath pozastavil své členství ve straně a rezignoval.
 • 12:41
  Jiří Paroubek
  Podle předsedy NS-LEV 21 a exšéfa ČSSD Jiřího Paroubka sociální demokracie v mnoha krajích prokázala, že není alternativou vůči pravicové politice, ale pouze jejím klonem. "Ve vedení mnoha krajů, v nichž od roku 2008 vládne ČSSD, se nápadně často usazují "oranžová bratrstva", pro něž je politika jen prostředkem k podnikání, řekl Paroubek v den, kdy policie obvinila středočeského hejtmana Davida Ratha z korupce.
 • 12:42
  Policie
  Podle informací ČT policie stále prohledává středočeské hejtmanství.
 • 12:43
  David Rath
  Jednou ze zadržených je i Kateřina Pancová, blízkou spolupracovnicí hejtmana Davida Ratha. Loni v červnu byla zvolena do předsednictva ČSSD. Pancová podle médií s Rathem spolupracovala již v Lékařském odborovém klubu a před lety s ním vlastnila firmu Paracelsum, kde figurovala i Rathova manželka Eva. Pancová stála i v čele příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, kterou nechal Rath založit v červenci 2009 a která měla zastřešit středočeské nemocnice. Podle médií nemocnice musely společnosti posílat miliony korun. Poté, co loni v létě soud donutil kraj organizaci zrušit (vrchní soud ji odmítl zapsat do rejstříku, neboť nesplňovala účel, za jakým byla založena), část jejích činností převzala kladenská nemocnice.
 • 12:49
  ČSSD
  Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by David Rath měl pozastavit členství v ČSSD a opustit všechny stranické funkce.
 • 12:49
  Policie

  Domovní prohlídky se podle serveru lidovky.cz odehrávají na několika místech zároveň. V hejtmanství, v kladenské nemocnici, v domě Kateřiny Pancové v Rudné a také v sídle firmy Konstruktiva Branko v pražském Braníku.

 • 12:52
  Policie
  Krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová v České televizi uvedla, že hejtman David Rath byl zadržen přímo při trestném činu. "Jedná se o desítky milionů," uvedla Bradáčová.
 • 13:05
  Příbramskou nemocnici, která je po zadržení hejtmana Davida Ratha (ČSSD) také předmětem zájmu detektivů, zatím kriminalisté nenavštívili. Kolem poledne to řekl ředitel Stanislav Holobrada. Policii údajně zajímají tendry ve středočeských krajských nemocnicích, především v příbramské a kladenské. "V Příbrami se nic neděje, žádná policie tady nic nešetřila," uvedl Holobrada.
 • 13:06
  Podle serveru Lidovky kriminalisté vyšetřují i šéfy nejméně dvou stavebních firem, jednou z nich je údajně společnost Konstruktiva Branko. Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada potvrdil, že tato firma v nemocnici opravovala křídlo D3, rekonstrukce vyšla na 200 milionů korun. Výběrové řízení bylo podle něj provedeno formou losování a otevírání obálek. Ve výběrové komisi byl kromě Holobrady i jeho náměstek, za Středočeský kraj nikdo. "Nebyl tam ani pan Kott ani paní Pancová, o nichž se teď mluví," uvedl Holobrada. Exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová byli mezi lidmi, které policie zadržela spolu s Rathem.
 • 13:41
  David Rath
  Podle serveru lidovky.cz našli policisté u Ratha sedm milionů korun. Má jít o úplatek, který podle serveru může Rathovi "zlomit vaz". Peníze našli detektivové údajně v krabici od bot. Údajně mu ji přivezla jeho dlouhodobá spolupracovnice a šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (rovněž z ČSSD).
 • 13:59
  David Rath
  Policisté v Rudné u Prahy prohledávají dům šéfky Oblastní nemocnice v Kladně Kateřiny Pancové, Rathovy blízké spolupracovnice. U domu stojí stříbrná Škoda Superb s tmavými skly, se kterou sem jezdil hejtman Rath, uvedl server Lidovky.cz.
 • 14:06
  Sněmovna
  Mandátový a imunitní výbor se ve věci Rathovy aféry sejde ještě tento týden. "Musíme stihnout zaujmout stanovisko ještě před další schůzí Sněmovny, která je až za 14 dnů. Sice jsme zatím nebyli svoláni, ale čekám, že se tak co nejdříve stane," řekl České televizi člen výboru Jan Vidím (ODS).
 • 14:14
  David Rath
  Podle informací agentury ČTK si David Rath ve chvíli, kdy ho detektivové protikorupční policie zadrželi přímo na ulici, nesl peníze v krabici. Právě proto jej nechrání poslanecká imunita - podle ústavy totiž lze zadržet poslance jen tehdy, pokud byl dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Výše částky se liší – mluví se o pěti ale také o sedmi milionech korun.
 • 14:17
  Policie
  Dalším z obviněných je Pavel Drážďanský, ředitel stavební společnosti Konstruktiva, která měla stavět objekty v kladenské nemocnici.
 • 14:39
  Jiří Paroubek
  Jiří Paroubek (šéf NS-LEV21) řekl, že považuje Ratha za velice inteligentního člověka, asi nejnadanějšího ze všech lidí v ČSSD. "Ale kdyby byl býval odešel (z ČSSD) se mnou, tak se zcela nepochybně nic takového nestalo. To je teze jedna. A logicky z toho vyplývá, že on je bohužel součástí korupčního systému v rámci sociální demokracie. Prostě: kdyby odešel, mohl dělat politiku dál. Je mi to velmi líto u takového talentovaného člověka," řekl Paroubek.
 • 15:13
  TOP 09
  "Aktuální kauza Davida Ratha je důkazem, že policie začíná v této zemi konečně konat a řeší korupční kauzy. Tvrzení pana Ratha, že jde o politický útok na jeho osobu a o likvidaci opozice je opravdu směšné, důkazy, o niochž se píše v médiích, hovoří jasně," řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
 • 15:13
  Policie
  Policie v úterý odpoledne obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. Agentuře ČTK to řekla ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policisté začali již podle ní stíhat také další čtyři muže a tři ženy, které spolu s ním v pondělí zadrželi. V případu jde o podezření z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách. Mezi dalšími obviněnými je podle médií také exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.
 • 15:22
  ODS
  Zatčení středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha (ČSSD) je podle jeho předchůdce ve vedení regionu a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) od roku 1989 nejvážnější incident, neboť jde o přímé zatčení špičkového politika. Kraj to podle Bendla připraví o peníze z EU. "Neumím si představit, že by snad policie mohla jen tak mírnixtýrnix zavřít (poslance parlamentu)," dodal Bendl s tím, že ho to vůbec netěší. "Pro Středočechy to bude znamenat zastavení čerpání evropských peněz. Odnesou to neviní."
 • 15:23
  TOP 09
  Karel Schwarzenberg (TOP 09) na adresu Rathovy aféry řekl, že policie se v poslední době nevyhýbá vysoce postaveným. Je to podle něj velmi dobré znamení a symbol, že ČR se stává evropskou zemí. "Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Policie ať koná, jak je její povinností. I vysocí politici by neměli mít privilegia, nýbrž by měli být pod drobnohledem policie jako každý jiný občan," řekl Schwarzenberg. Za "zvrat" označil, že se policisté v poslední době pouštějí i do případů, které se týkají významných politiků.
 • 15:35
  Policie
  Policie podle serveru idnes.cz ukončila prohlídku domu v Rudné u Prahy, kde bydlí šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Policisté odvedli z domu odvedli dvě osoby, z toho jednu se zakrytým obličejem.
 • 15:35
  ČSSD
  Starosta Cerhenic a Rathův spolupracovník Marek Semerád (ČSSD) byl zprávou o zatčení hejtmana otřesen. "Jsem ve velkém šoku. A v tom šoku nechci raději nic sdělovat," uvedl Semerád, který je i šéfem krajského zastoupení v Bruselu. Kdo další byl s hejtmanem zadržen, netuší. "Já zatím zadržený nejsem a nepředpokládám, že budu," dodal starosta.
 • 15:37
  ČSSD
  "Pro mě je to obrovské překvapení, stále se tomu zdráhám uvěřit," uvedl Rathův náměstek Marcel Chládek (ČSSD). Podle něj je potřeba zachovat chladnou hlavu, veškeré informace se spolustraníky rozebrat a zvolit další postup. Zda Ratha nyní škrtat z krajské kandidátky nebo iniciovat i jiné kroky, je podle něj otázkou. "Já bych počkal na to zítřejší (středeční) jednání. Nevíme, jak se to vyvine, je to velmi čerstvá informace," řekl.
 • 16:03
  A Studio Rubín, které v minulosti uvedlo satirický večer o "blonďaté bestii", rozšíří tvůrci o novou kauzu poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha, kterého dnes policie obvinila z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku. Oznámil to režisér Tomáš Svoboda. Vzhledem k mimořádnému zájmu přestěhují tvůrci inscenaci do Baráčnické rychty na Malé Straně. Chtějí tam založit novou tradici politického kabaretu, poprvé se bude hrát 29. a 30. května.
 • 16:05
  Policie
  Podle ČT se protikorupční policie vrátila do vily Davida Ratha v Hostivici; středočeský hejtman je prohlídce domu údajně osobně přítomen. Policie přijela v několika vozech a kvůli prohlídce dokonce uzavřela ulici, v níž se Rathův dům nachází. Dům policie prohledala už v úterý dopoledne, kdy si mimo jiné odvezla osobní počítač.
 • 16:32
  Miroslav Kalousek
  Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nechtěl Rathův případ příliš komentovat. "Obecně ale mohu říct, že mám velký strach, že sociální demokracie dramaticky ohrožuje čerpání našich prostředků z Evropské unie," uvedl ministr. To se podle něj nevztahuje jen k tomuto případu, ale i ke kauzám kolem Krajské zdravotní v Ústí nad Labem či operačního programu Severozápad. "Rád bych odsud z Justus Lipsius (Sídlo Rady EU) apeloval na sociální demokracii, ať přestane ohrožovat finanční stabilitu České republiky a čerpání našich prostředků z Evropské unie svými krajskými satrapy a jejich klientelistickými skupinami," řekl také Kalousek, který s kolegy z EU jednal v Bruselu.
 • 17:04
  Policie
  Zásadně odmítám politické pozadí kauzy Davida Ratha, řekl na tiskové konferenci policejní prezident Petr Lessy. Podle šéfa protikorupční policie Tomáše Martince se do policejní akce zapojila zhruba stovka policistů.
 • 17:07
  Policie
  Státní zástupkyně Lenka Bradáčová: Policie zadržela Davida Ratha ve chvíli, kdy měl u sebe sedm milionů korun. Jakoukoli politizakci případu jednoznačně odmítám.
 • 17:22
  Policie
  Policie obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) z přijetí úplatku. V jeho rukou nalezla sedm milionů korun, řekla ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Dalších sedm lidí zadržených s Rathem začali podle ní detektivové stíhat za poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Poslanci hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení.
 • 17:33
  ČSSD
  Pro sociální demokracii je to závažný problém, rozhodně ho nebudeme bagatelizovat, řekl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka a zopakoval, že by David Rath měl okamžitě rezignovat na všechny politické funkce. "Vzhledem k tomu, že jde o závažnou kriminální činnost, neumím si představit, že by poslanci ČSSD hlasovali o vydání Ratha soudu jinak, než vydat," řekl Sobotka.
 • 17:36
  ČSSD
  Je na místě omluva všem občanům České republiky, řekl místopředseda ČSSD a šéf Asociace krajských hejtmanů Michal Hašek. "Jde sice o selhání jednotlivce, ale David Rath jej spáchal v dresu sociální demokracie," řekl Hašek.
 • 17:56
  ČSSD
  Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci na dotaz novinářů odmítl, že by k financování ČSSD sloužila část peněz z údajných úplatků, které policie vyšetřuje ve Středočeském kraji. Podle Sobotky je financování kampaní ČSSD čisté.
 • 18:04
  ČSSD
  Sociálnědemokratičtí poslanci budou ve sněmovně hlasovat pro vydání svého kolegy Davida Ratha trestnímu stíhání. Vyplývá to z vyjádření předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který ve sněmovně vede imunitní a mandátový výbor.
 • 18:04
  ČSSD
  Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby David Rath pozastavil i své členství v ČSSD. Když tak Rath sám neučiní, rozhodne o tom nejspíš v pátek předsednictvo ČSSD.
 • 18:05
  Bohuslav Sobotka
  Šéf ČSSD Sobotka uvedl, že Rathovo chování je pro sociální demokracii "nepřijatelné, nepochopitelné a zcela jistě nemorální".
 • 18:32
  Policie
  Podle serveru idnes.cz policisté do domu Davida Ratha v Hostivici přinesli i počítačku bankovek.
 • 19:13
  ODS
  Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura ve vysílání radia Impuls řekl, že David Rath by měl složit poslanecký mandát. „Logické by bylo, aby složil mandát, v okamžiku, kdy tak neučiní, tak o tom hlasovat samozřejmě budeme a myslím si, že budeme hlasovat pro vydání Davida Ratha, ale myslím si, že pro politickou kulturu by bylo lepší, kdyby složit mandát.“ Stanjura také řekl, že odmítá využívat kauzu „Rath“ v předvolební kampani.
 • 19:46
  Petr Nečas

  K Rathově kauze se vyjádřil také premiér Petr Nečas, který hodlá hlasovat pro Rathovo vydání. Premiér věří, že policie postupuje při vyšetřování tohoto případu podle zákona. Víc to nekomentoval.

 • 20:19

  Server idnes.cz uvedl, že státní zástupkyně navrhla vzít obviněného Davida Ratha do vazby. O té rozhodne během středy soud v Ústí nad Labem.

 • 22:02
  ČSSD

  Předseda místní organizace ČSSD v Hostivici u Prahy Patrik Tomšů nepředpokládá, že by sociální demokraté museli hlasovat o vyloučení trestně stíhaného hejtmana a poslance Davida Ratha ze strany. Podle něj Rath rezignuje na všechny své funkce a členství ve straně. Tomšů je Rathovým blízkým spolupracovníkem; pracuje jako jeho poslanecký asistent. Kauzou se ve středu bude zabývat předsednictvo středočeské ČSSD.

 • 22:21
  David Rath
  Mluvčí středočeského hejtmanství Berill Mascheková v úterý večer poslala médiím aktuální vyjádření Davida Ratha k jeho úternímu zadržení: "V mediích se objevila řada spekulací o tom, jak to je s přijetím úplatku 7 milionů korun. Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizardní historka zni neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v teto chvíli pouze o odhalení pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí."
 • 22:38
  David Rath
  Policie podle ČT odvezla Davida Ratha z jeho vily v Hostivici, kam si policisté odpoledne přinesli i počítačku bankovek. Ratha detektivové převezli na služebnu protikorupční policie v Praze.
 • 23:05
  Miroslav Kalousek
  "Z projektů, na kterých se podílel šéf regionální rady pan hejtman Rath, jsme okamžitě zastavili certifikaci a nebudeme chtít proplácení (od Evropské komise - pozn. red.) do vyšetření případu. Bavíme se zhruba o jedné miliardě korun. Až budeme mít jasné informace od orgánů činných v trestním řízení, čeho se to může teoreticky týkat, tak zůstanou pozastaveny projekty, které budou podezřelé… Teoreticky Středočeský kraj na to může doplatit z peněz daňových poplatníků nějakým množstvím v řádu 100 milionů korun, které mu nebudou proplaceny," uvedl v úterý večer v ČT ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
 • 23:11
  Týden.cz
  Kauze Davida Ratha se on-line deník TÝDEN.CZ bude podrobně věnovat i ve středu, sledujte naše zpravodajství.

Foto: Jakub Stadler, Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Autor: - red -

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Lenka Bradáčová.

Spor
Bradáčová se nemusí omlouvat Rathovi za výroky u Moravce

Aktualizováno 27.10. 12:01Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému hejtmanovi středočeského kraje za výroky, které pronesla v pořadu České televize... více

David Rath.

Nové projednání
Soud zrušil rozsudek v korupční kauze kolem Davida Ratha

Pražský vrchní soud v neveřejném jednání zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha. Kauza se vrací ke Krajskému soudu v Praze k... více

David Rath.

Bývalý hejtman
Korupční kauza kolem Ratha: soud zrušil odvolací jednání

Aktualizováno 17.10. 12:55Pražský vrchní soud zrušil veřejné projednání korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha, které mělo začít 31. října. Kauza pravděpodobně poputuje... více

David Rath před soudem.

Dědictví po otci
Rath vs. Rath. Spory mezi bratry rozřeší soud

Spory bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha a jeho bratra Michala kvůli dědictví po otci budou mít soudní dohru. více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov Muzika


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.