OSA přijde o peníze za lidovky. Prý je vybírá neoprávněně

Domácí
20. 1. 2016 17:19
Poplatky OSA se týkají i folklórních souborů (ilustrační foto).
Poplatky OSA se týkají i folklórních souborů (ilustrační foto).

Umělecké soubory věnující se zpěvu lidových písní nebo tanci na lidovou hudbu zřejmě brzy ušetří. Naprosto zbytečně totiž platí autorské poplatky Ochrannému svazu autorskému, i když tyto písně a hudba nemají autora. Změnit to má novela zákona o právu autorském, kterou navrhuje skupina senátorů. Nyní o o svém stanovisku k novele rozhoduje vláda.

Ochranný svaz autorský (OSA) každý rok na lidových písních vybere statisíce až miliony korun, a to bez toho, že by musel platit jejich autorovi. Například Národní ústav lidové kultury ve Strážnici mu uhradil v roce 2013 za pořady s folklórní tematikou, převážně Mezinárodní folklórní festival Strážnice, 113 tisíc korun a za rok 2014 dokonce 115 tisíc. Není přitom sám, který OSA za tuto produkci platí, týká se to i dalších vystoupení folklorních souborů.

"V minulosti byla mezi Ochranným svazem autorským a Folklórním sdružením České republiky uzavřena smlouva o kolektivním placení autorských poplatků a v rámci ní byl nastaven výhodný paušální poplatek pro jednotlivé folklórní soubory či pro festival," popisují senátoři vývoj celého problému. Folklórní soubory hradily tento poplatek Folklórnímu sdružení, a to jej mělo odvádět kolektivnímu správci. Poté, co se sdružení dostalo do složité finanční situace, hradily folklórní soubory poplatek Ochrannému svazu autorskému v závislosti na počtu návštěvníků.

Ochranný svaz autorský každý rok na lidových písních vybere až miliony korun."Mnohé folklórní soubory si však ani v současnosti neuvědomují, že ve skutečnosti nejsou povinny tento licenční poplatek hradit vůbec. A to z toho důvodu, že veřejně prezentují pouze hudební výtvory lidové tvořivosti, u kterých není znám jejich autor a které se v dané lokalitě tradují z generace na generaci," konstatují senátoři.

Proto navrhují v zákoně výslovnou výjimku, která je zprostí povinnosti za tato díla platit. "Nově se ustanovením autorského zákona zavádí pouze povinnost pro provozovatele oznámit kolektivnímu správci 15 dnů předem konání produkce a následně nejpozději 15 dnů po jejím konání program produkce s uvedením jmen autorů a názvů děl, která byla provozována," dodávají.

OSA se podle nich ale brání tomu, aby mu v důsledku novely utíkaly zisky. "Již vyjednal novou kolektivní licenční smlouvu se Společností pro lidové tradice Jihomoravského kraje (v médiích nazývanou Společností pro lidové tradice Moravy a Slezska), která by od folklórních souborů měla vybírat paušální poplatek, který následně hromadně odvede Ochrannému svazu autorů. Folklórní soubory mají následně obdržet certifikát, jenž je bude opravňovat k pořádání akcí v rozsahu, který je specifikovaný smlouvou mezi Společností pro lidové tradice krajů Moravy a Slezska a Ochranným svazem autorů," stojí v důvodové zprávě k novele předložené zákonodárci. Uvedená smlouva tak podle ní vůbec nereflektuje tu skutečnost, že mnohé folklórní soubory nebudou prezentovat chráněná díla autorů zastupovaných Ochranným svazem autorů.

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ