Památku popravené političky Milady Horákové a dalších obětí komunismu připomíná týdenní kampaň, kterou v pondělí zahájila platforma Bez komunistů.cz. Vyvrcholí za týden výtvarným happeningem v Praze na Kampě.
Zapojit se do ní lze nošením pamětní stužky - konopného provázku jako symbolu oprátky, který je obtočen trikolorou. Budou ji rozdávat dobrovolníci, ale lidé si ji budou moci vyrobit i sami a připnout si ji zejména 27. června - v den 67. výročí popravy Horákové.
"To je poselství těchto provázků s trikolorou - abychom symbolicky se propojili a připomínali události, které bychom byli rádi, aby se už nikdy neopakovaly," uvedla iniciátorka akce, zakladatelka sítě mateřských center v ČR Rut Kolínská.
Europoslanec a předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil poukázal na tragédii politických procesů v 50. letech minulého století, kdy nevinní byli odsuzováni komunistickou justicí k mnohaletým žalářům i k trestu smrti. "Bez připomínání historie jsme odkázáni historii prožívat znovu," prohlásil.
V Museu Kampa a na přilehlé náplavce se bude 27. června večer konat výtvarný happening s názvem Světlo pro Miladu Horákovou, uvedl Petr Marek z platformy Bez komunistů.cz. Příchozí budou moci mimo jiné zapálit svíčky za oběti komunismu. Kromě toho platforma chystá besedy a další akce. O den dříve se na hřbitově v pražských Ďáblicích bude konat pietní shromáždění na místě, kde byli zabití odpůrci totalitních režimů pohřbíváni do masových hrobů.
Kampaň s názvem Jdu s hlavou vztyčenou odkazuje na slova Horákové v dopise napsaném v den její popravy - 27. června 1950. Poslankyně Horáková, oběť justiční vraždy, byla popravena za vykonstruované spiknutí a velezradu. Byla jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v 50. letech. Kvůli své neústupnosti během svého soudního jednání se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.