Kalamita v dopravě
ŽIVĚ: Ledovka povoluje, doprava ožívá. Optimismus nad čtvrtkem

Ilustrační foto.

AKTUALIZUJEME

03.12.2014 06:00

On-line

 • 06:09

  Se zvýšenou opatrností jsou v Plzeňském kraji sjízdné všechny silnice. Lokální problémy stále způsobují stromy a větve, které popadaly zejména na jihu kraje, tedy na Klatovsku a Domažlicku. Všechny údržbové vozy jsou v terénu, teploty se v regionu pohybují kolem nuly, stejné to zůstane také během dne. Přeháňky jsou pouze lokální, řekl ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

 • 06:30

  Dvě silnice třetí třídy na Kroměřížsku musely být v noci na dnešek uzavřené kvůli popadaným stromům. Jedná se o méně užívané úseky ze Zdounek na Bunč a z Kostelan na Bunč. Prvně jmenovaná komunikace byla v těchto dnech uzavřena už dříve kvůli ledovce. Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné, řidiči by ale měli jet opatrně.

 • 06:44

  V Královéhradeckém kraji silničáři varují motoristy před možností výskytu lokálních námraz na Rychnovsku, na silnicích Orlických hor leží ujetá vrstva rozbředajícího sněhu. V ostatních regionech Královéhradeckého kraje je povrch silnic mokrý, všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

 • 06:57

  Podle meteorologů by měl dnes místy slabě padat sníh, který má od východu přecházet v déšť. Ledovka se má zpočátku tvořit místy, pak už jen ojediněle. Teploty se budou držet kolem nuly.

 • 06:58

  Do brněnských ulic také asi nadále nebude vyjíždět většina trolejbusů. Jejich provoz omezily také Pardubice. Dopravu závislou na elektrickém vedení nahrazují autobusy.

 • 06:59

  Námraza se může místy vyskytovat na některých silnicích Libereckého kraje. Vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V noci místy slabě sněžilo, připadlo do jednoho centimetru sněhu. Na Českolipsku a v nižších polohách mrholilo. Silnice jsou v celém kraji po chemickém ošetření mokré. Námraza se může vyskytovat místy na rychlostní silnici z Liberce do Turnova, hlavním tahu z Liberce na Frýdlant a mostech na Jablonecku a v Jizerských horách. Teploty se pohybují od jednoho do minus tří stupňů Celsia. 

 • 07:15

  Mokré silnice, ve vyšších polohách se zbytky nového sněhu jsou ráno v Karlovarském kraji. Na rozdíl od úterního ráno se už nevytváří na silnicích ledovka. Podle dispečinku krajských silničářů jsou silnice sjízdné.

 • 07:20

  Na Prostějovsku zůstávají uzavřeny kvůli namrzlým stromům tři úseky. Kalamitní stav na silnicích trvá zatím na Prostějovsku i Přerovsku. Situace na cestách se však výrazně zlepšila. Silnice už nenamrzají, řidiči by i tak podle správců cest měli dbát na zvýšenou opatrnost. Na cestách leží místy zbytky rozbředlého sněhu.

 • 07:21

  Námraza a ledovka komplikuje dopravu na Vysočině i dnes ráno. Kvůli spadlým stromům je stále uzavřeno několik úseků vedlejších silnic. Stromy v kolejích zastavily také provoz na některých železničních tratích. Hasiči vyjeli během noci k více než stovce událostí spojených s počasím. Hlavním problémem jsou podle silničářů stále spadlé stromy blokující silnice, náledí se v kraji vyskytuje jen lokálně.

 • 07:21

  Silnice druhých a třetích tříd na výše položených místech jižní Moravy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy i dopravní tepny v Brně jsou bez potíží průjezdné. Situace se tak po zhruba dvou dnech, co se region potýkal s ledovkou, mírně zlepšila. Dvě vedlejší silnice v regionu jsou kvůli hrozícím pádům stromů uzavřeny.

 • 07:22

  V Praze bylo ráno v provozu jedenáct tramvajových linek - 3, 4, 5, 8, 9, 12, 17, 18, 20, 22 a 26.

 • 07:31

  Brněnskému dopravnímu podniku se podařilo od rána zprovoznit všechny tramvajové linky. Pouze dvojka stále jezdí jen k Ústřednímu hřbitovu, do Modřic pokračuje náhradní autobus. Z 13 trolejbusových linek jich bylo v provozu do 7.00 pět, od té doby jezdí i linka 31 do Šlapanic. Další linky zajišťují v nejvyšší možné míře autobusy včetně páteřních linek 25 a 26.

 • 07:34

  ČEZ v 6.00 ukončil kalamitní stav vyhlášený v úterý ráno kvůli počasí na Chrudimsku. Již večer skončil také na Přerovsku a Svitavsku. Energetici odhadují, že kvůli nově zjištěným poruchám bez proudu jsou stovky zákazníků, zvláště v západních a východních Čechách. "Drobné výpadky jsou i ve středních a severních Čechách," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.  

 • 07:36

  Na jihu Čech musejí řidiči počítat se zdržením zejména při průjezdu Prachatickem. Také na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku jsou ve vyšších polohách komunikace špatně sjízdné, padají větve a stromy, řidiči podle správy a údržby silnic musejí počítat se zdržením. Hasiči stromy průběžně odstraňují.

 • 07:49

  Provoz tramvají v Praze byl částečně ráno obnoven. Brzy ráno se do ulic vrátilo 11 tramvajových linek, po 07:00 k nim přibyly další čtyři. V současné době tak lidé v Praze mohou opět využít k cestování tramvaje číslo 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 17, 18, 20, 22, 26. Část linek ale jezdí jen na zkráceném úseku. Místo zbývajících jezdí náhradní autobusy. V centru města by cestující měli využívat zejména metro, jehož provoz byl podle mluvčího na lince A posílen. 

 • 07:59

  České dráhy uplatní v provozu vlaků kvůli přetrvávající námraze na trolejovém vedení na jižní Moravě úterní model. Směrem na Prahu proto vyjedou přes Českou Třebovou jen některé vlaky vedené motorovou lokomotivou, omezený je provoz rychlíků i přes Havlíčkův Brod. Výrazně omezený je také provoz rychlíků z Brna na Ostravu a Olomouc. Částečně se daří obnovit rychlíkovou linku Brno - Břeclav - Olomouc, ale pouze do Moravského Písku. Ráno jsou bez železnice cestující také na trase Znojmo - Okříšky kvůli popadaným stromům.

 • 08:03

  Příměstské vlaky v Praze a okolí nebudou dnes kvůli námraze na trolejích jezdit vůbec, nebo jen po částech obvyklé trasy. Nahrazují je autobusy. Námraza a ledovka působí problémy v celém Česku již třetí den. V Praze v úterý zcela zastavila provoz tramvají, který se dnes postupně obnovuje.

 • 08:14

  Do ulic Olomouce dnes kvůli námraze na trolejích opět nevyjely tramvaje. Náhradní dopravu cestujících zajišťují autobusy, které jezdí v delších intervalech než tramvaje. Pracovníci Dopravního podniku města Olomouce se snaží zprovoznit trať z Nové Ulice na hlavní nádraží.

 • 08:36

  Všechny silnice v Moravskoslezském kraji jsou dnes se zvýšenou opatrností sjízdné. Ledovka se už většinou netvoří. Pouze horská komunikace v úseku Ostravice - Bílá je uzavřena pro nákladní dopravu. 

 • 08:36

  Dopravu ve středních Čechách dnes opět komplikuje ledovka. Potíže přetrvávají hlavně na železnici, kde stále není možné používat elektrické lokomotivy. Vlaky jezdí v omezeném množství a omezené kapacitě. Stále platí, že pokud lidé dnes nemusí cestovat vlakem, ať se tomu vyhnou.

 • 08:50

  Po osmé jezdilo v hlavním městě 15 z 22 denních linek. Jejich provoz je ale stále částečně omezen, obnovuje se postupně. Některé tramvaje jezdí ve zkráceném úseku.

 • 09:17

  Hasiči v úterý vyjížděli kvůli počasí sedmkrát častěji než obvykle a i dnes ráno bylo zásahů mnoho. Nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a větve, ale výrazně přibylo i dopravních nehod, kterých bylo zhruba o polovinu více než obvykle.

 • 09:17

  Soukromí železniční dopravci RegioJet a Leo Express odříkají vlaky kvůli přetrvávajícím problémům s námrazou na koridoru z Prahy do Ostravy i dnes a vyčkávají na zlepšení situace. Leo Express si pronajal čtyři autobusy, které vozí lidi mezi jeho zastávkami. Lidé, kteří chtějí cestovat s RegioJetem, mohou využít pravidelných spojů Student Agency, po nichž se zvýšila poptávka.

 • 09:35

  Námraza a ledovka komplikuje dopravu na Vysočině i dnes. Kvůli spadlým stromům je stále neprůjezdných několik úseků vedlejších silnic. Stromy v kolejích zastavily provoz také na některých železničních tratích. Bez dodávek proudu je několik tisícovek domácností. Hasiči vyjeli v noci k více než stovce událostí spojených s počasím. Hlavním problémem jsou podle silničářů stále spadlé stromy blokující silnice, náledí se v kraji vyskytuje jen lokálně.

 • 09:35

  Tramvajové linky v Praze, jejichž provoz v úterý na několik hodin zcela zastavila námraza, se plně rozjedou do dnešních dvou hodin odpoledne.

 • 10:01

   V Krušných horách nad Chomutovem odstraňují energetici dvě poruchy na vedení vysokého napětí. Bez elektrické energie je v obcích několik desítek lidí.

 • 10:01

  Obnovení tramvajového provozu v Olomouci nebude jednoduché, protože podle předpovědi počasí by se teploty stále měly pohybovat kolem nuly. Značná část tramvají stojí od pondělí venku. Tramvaje jsou na mrazu a začínají být problémy s jejich bateriemi. Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy v Olomouci mají ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly. Lidé proto musejí i dnes počítat s tím, že jim cestování MHD zabere delší čas a v autobusech bude více lidí než obvykle. V úterý se ve špičce do náhradních autobusů na některých zastávkách nedostali všichni čekající cestující.

 • 10:29

   Kalamitní stav byl na silnicích Přerovska a Prostějovska dnes ráno odvolán. Situace se zlepšila. Uzavřeny však zůstávají tři úseky na Prostějovsku kvůli namrzlým stromům. K uzavřeným úsekům dopoledne přibyla i silnice z Bukové na Lipovou kvůli problémům s elektrickým vedením. Silnice už v kraji nenamrzají, řidiči by i tak podle silničářů měli dbát na zvýšenou opatrnost. Na vozovkách leží místy zbytky rozbředlého sněhu.

 • 10:43

  Pražské tramvaje se plně rozjedou do dnešních dvou hodin odpoledne. Zaměstnanci dopravního podniku pracovali na odstranění námrazy z trolejí celou noc. Mechanicky očistili 340 kilometrů vedení. Podnik povolal do práce 250 lidí navíc, především řidiče autobusů.

 • 10:59

   Na jižní Moravě zůstává dnes dopoledne 13 obcí bez dodávek elektrické energie z původních 28. Jde o důsledek pondělní námrazy na elektrickém vedení. Společnost E.ON má v terénu stovky pracovníků, kteří pracují na odstranění námrazy a dalších závad s ní spojených.

 • 11:08

  Brněnskému dopravnímu podniku se podařilo od dnešního rána zprovoznit všechny tramvajové linky. Od desíti už jezdí i dvojka na úseku od hřbitova do Modřic, kde zůstávala na trolejích námraza. Z 13 trolejbusových linek jich bylo v provozu do sedmi hodin ráno pět, od té doby jezdí i linka 30 z Bystrce do Králova Pole 31 do Šlapanic. Další linky zajišťují v nejvyšší možné míře autobusy včetně páteřních linek 25 a 26.

 • 11:42

  Situace na železnici se pozvolna zlepšuje. Před polednem železničáři zprovoznili trať z Prahy do Brna přes Havlíčkův Brod. Neprůjezdná pro elektrické lokomotivy ale nadále zůstává trasa na Ostravu a další linky projíždějící Českou Třebovou. Problémy s ledovkou dále přetrvávají na Olomoucku, provoz vlaků v okolí Brna komplikují spíše popadané stromy. Od pondělního večera, kdy začal déšť na trolejích namrzat, zastavila ledovka na 1200 vlaků.

 • 12:01

  Do ulic Olomouce dnes kvůli námraze na trolejích opět nevyjely tramvaje. Náhradní dopravu cestujících zajišťují autobusy, které jezdí v delších intervalech než tramvaje. Pracovníci Dopravního podniku města Olomouce se snaží zprovoznit trať z Nové Ulice na hlavní nádraží. Tramvaje by v ní mohly začít jezdit dnes odpoledne či ve čtvrtek. Předpověď počasí na následující dny ale stále není příznivá.

 • 12:10

  Čtyřicetiletého muže zabila ve Svitavách v noci z pondělí na úterý větev, která se ulomila pod tíhou sněhu a ledu. Muž šel v noci Wolkerovou alejí, poté popošel na trávník mimo komunikaci, kde na něj spadla větev.

 • 12:27

  Dopravu ve středních Čechách dnes opět komplikuje ledovka. Potíže přetrvávají hlavně na železnici, kde místy stále není možné používat elektrické lokomotivy. Kolem poledne se situace začala zlepšovat, začaly být nasazovány elektrické soupravy. Vlaky ale stále jezdí v omezeném množství a omezené kapacitě. 

 • 13:24

  Obnovování provozu na elektrifikovaných tratích postoupilo po poledni rychlým tempem. Zprovozněny byly všechny páteřní koridorové trati s výjimkou několika problematických úseků, jako jsou například úsek mezi Hoštejnem, Olomoucí a Ostravou. Na tratě se tak postupně mohou vracet dopravci s elektrickými soupravami.

 • 13:25

  Bez omezení se jezdí na trase z Prahy do Plzně, z Prahy do Děčína a do Českých Budějovic. Zprovozněné jsou obě trati z Prahy na Brno přes Havlíčkův Brod i přes Českou Třebovou.

 • 13:26

  V pražské příměstské dopravě přetrvávají problémy s ledovkou na trase mezi Říčany a pražskými Vršovicemi. Na obnovení provozu se ale intenzivně pracuje a mělo by k němu podle správy železnic dojít v nejbližší době.

 • 14:12

  Ledovka, která v uplynulých dnech ochromila dopravu v České republice, se tvoří už jen ojediněle. Výstrahu platnou pro většinu území do dnešních šesti večer meteorologové prodlužovat nebudou. V nejbližších dnech podle něj nehrozí, že by se ledovka vrátila. Teploty těsně pod bodem mrazu dnes po poledni panovaly pouze v Karlovarském kraji. Jinde už byly nad nulou, takže námraza postupně roztává.

 • 14:12

  Tramvaje v Praze se dnes ke druhé hodině odpoledne vrátily na pravidelné linky. Jezdí v obvyklých trasách, většina dle jízdních řádů.

 • 15:09

  Tramvaje se částečně vrátily i do Olomouce. Dopravní podnik města Olomouce dokončil čištění zamrzlých trolejí na trase z Nové Ulice přes tržnici na hlavní nádraží. Další spoje by měly vyjet ve čtvrtek.

 • 15:36

  Na Prostějovsku byl odvolán kalamitní stav a situace se zklidňuje. Oteplování však přineslo obavy z padajícího ledu, varují před ním hasiči i radnice.

 • 15:44

  Obnovování provozu na elektrifikovaných tratích postoupilo po poledni rychlým tempem. Zprovozněny byly všechny páteřní koridorové tratě, po 16.00 by měly elektrické lokomotivy začít jezdit i na nejproblematičtějším úseku mezi Olomoucí a Ostravou, uvedly České dráhy. Výrazně se kolem poledne zlepšila i situace v pražské příměstské dopravě. 

 • 16:37

  Vlaky na jižní Moravě se postupně vracejí na koleje podle jízdních řádů. Po 16.00 už jezdily všude kromě úseku Vyškov - Nezamyslice a Moravské Bránice - Silůvky. Dotčené spoje tam České dráhy nahrazují autobusy.

 • 17:05

  Na jižní Moravě vrostl počet obcí, které mají kvůli přetíženým namrzlým stromům problémy s dodávkami elektrické energie. Z dopoledních 13 je jich už 21. Stromy padají do elektrického vedení, řekla v 16.30 mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Problémy podle ní energetici odstraní nejdříve ve čtvrtek. 

Foto: ČTK , Šimánek Vít, Krumphanzl Michal, Pindejová Anna

Autor: - red -, ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Moderátorka Michaela Dolinová.

Jak bude
Nejlepší počasí: předpověď na noc a úterý

Původní zpráva Jaké počasí nás čeká v noci a v úterý? Odpoví relace televize Barrandov Nejlepší počasí, tentokrát s Michaelou Dolinovou. více

Ilustrační foto.

Předpověď
Současný ráz počasí ještě vydrží, ochladí se v listopadu

Současné průměrné denní teploty kolem 11 stupňů Celsia vydrží i v příštím týdnu, poté se začne ochlazovat. Od poloviny listopadu budou maximální denní teploty... více

Moderátorka Štěpánka Duchková.

Jak bude
Nejlepší počasí: předpověď na noc a sobotu

Původní zpráva Jaké počasí bude v noci a v sobotu? Odpoví relace televize Barrandov Nejlepší počasí s moderátorkou Štěpánkou Duchkovou. více

Na horách už sněží (ilustrační foto).

Počasí v říjnu
Klínovec zasypal sníh, možná vydrží i několik dní

Vrcholky Krušných hor zasypal v noci na dnešek sníh. I když nejde o první sněžení této sezony, kvůli nízkým teplotám by sníh na Klínovci a v okolí mohl... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov Muzika


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.