Jakkoli se sociální demokraté, hnutí ANO i lidovci tváří, že stále pouze ladí programy, v zákulisí se už přerozdělují křesla v budoucí vládě. "Nabídka padla, teď o ní aktuálně přemýšlím," tvrdí ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Hnutí ANO jí prý nabídlo post ministryně kultury. Andrej Babiš to však razantně popřel: "V životě jsem s ní o kultuře nemluvil. Nenabízím žádná ministerstva," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Na to konto oslovil TÝDEN.CZ opět Fraňkovou s tím, kdo z hnutí ANO jí tedy post nabídl. "Nebudu to komentovat. Nebudu s vámi řešit politiku," odvětila stroze. Pokud by se Fraňková ministryní stala, bylo by to hned dvojí překvapení. Zaprvé je její jméno veřejně prakticky neznámé, zadruhé si na post v minulosti brousila zuby ČSSD a její adept na toto místo - Vítězslav Jandák.
"Já jsem už ministrem kultury byl a počítalo se s tím, že jím budu i teď. Chtěl jsem tam udělat pořádek. Bohužel sociální demokracie se toho ministerstva vzdala. Ale ještě všechno neskončilo, v politice nevíte dne ani minuty. Ale jestli to bude paní Fraňková, tak za mě proč ne. Tu jsem totiž přijímal na ministerstvo já, je to jakési moje dítě. Myslel jsem si ale, že to dostanou lidovci," reagoval na novinku Jandák. A potvrdil tak vlastně fakt, že v pozadí porovnávání programů už strany čile debatují a handlují i s ministerskými křesly.
Otázka je, zda nabídky už padají oficiálně, či zda posty nabízejí neoficiálně lidé kolem vedení jednotlivých stran. Kdo konkrétně nabídku Fraňkové dal, se on-line deník TÝDEN.CZ pokouší zjistit.
Od hollywoodských trháků na ministerstvo
Jak už naznačil Jandák, pro Fraňkovou by přijetí lákavé nabídky znamenalo, že by se na ministerstvo kultury zhruba po roce vrátila. Do ledna 2013 tu působila jako šéfka odboru médií a audiovize. Byla jí dlouhá léta a připisuje se jí řada zásluh. Pracovala například na novém zákonu o kinematografii, který dovedla do paragrafované podoby, a prosazovala také systém finančních pobídek pro filmaře.
Obojí posunulo domácí kinematografii o notný kus dopředu. Stále se totiž řídí zákony z počátku devadesátých let, kdy u nás neexistovaly multiplexy, formát DVD byl hudbou budoucnosti, stahování filmů z internetu si nikdo nedokázal představit a digitalizace národního filmového dědictví ještě dlouho neměla přijít na přetřes. Nový zákon všechny tyto nyní už běžné věci zapracovává do legislativy.
Finanční pobídky pak spočívají v možnosti odepsat dvacet procent peněz proinvestovaných na natáčení filmu u nás: nejde o dotace, nýbrž o vrácení prostředků, které podporují filmové profese i sekundární průmysl s výrobou spojený - dopravu, stravování, ubytování atd. Fraňková se kdysi sama živila u filmu v oboru produkce, asistovala například při natáčení válečného snímku slavného Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen.
Její jméno je ale stejně velkým překvapením. Když se v minulosti spekulovalo o tom, že by kulturu obsadilo hnutí ANO, zaznívalo téměř výhradně jméno Martina Stropnického, který už si v roce 1998 v úřednické vládě Josefa Tošovského tento post vyzkoušel. Navíc je povoláním herec a působil jako šéf vinohradského divadla. Stejně tak se ale o Stropnickém coby bývalém velvyslanci v Portugalsku, Itálii a Vatikánu mluví jako možném ministru zahraničí.