Chcete poslat e-mail některému z poslanců a zajímá vás, jaká je šance, že vám odpoví? Za nejvzornější zákonodárce, alespoň pokud jde o kontakt s veřejností, lze označit Lenku Andrýsovou (LIDEM), Stanislava Polčáka či Petra Gazdíka (oba TOP 09). Naopak e-maily veřejnosti zcela ignoruje Marek Benda (ODS), který zatím neodpověděl ani na jednu ze 184 došlých zpráv.
Poslance, senátory a zastupitele lze snadno kontaktovat pomocí e-mailového rozcestníku NapisteJim.cz, který funguje zhruba rok.
Mluvčí sdružení KohoVolit.eu, které web provozuje, Kamil Gregor říká: "Na špici nejčastěji dotazovaných politiků se dlouhodobě držel Karel Schwarzenberg (TOP 09), kterého ale nedávno odsunul na druhou příčku premiér Petr Nečas (ODS). Toho voliči zasypali doslova stovkami nesouhlasných reakcí na odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS)." "Pokud jde o politické strany, na korespondenci veřejnosti nejčastěji reagují poslanci stran LIDEM a TOP 09 (v průměru odpoví na asi třetinu zpráv). Naopak nejméně často odpovídají poslanci ODS (jen na každou desátou zprávu)," dodává Gregor.
Lidi nejvíce zajímají poslanecké platy
Na vrchol pomyslného žebříčku, co se aktuálně probíraných témat týče, lze zařadit dotazy týkající se návrhu na zvýšení platů politiků. Mezi další frekventovaná témata pak jednoznačně spadají dotazy týkající se kauzy vydání Vlasty Parkanové, jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně anebo téma církevních restitucí.
Voliči zatím všem dvěma stům poslancům odeslali za dobu fungování rozcestníku téměř 7 000 e-mailů, přičemž se dočkali odpovědi na necelou pětinu z nich. Odpověď trvala v průměru týden.
"Srovnávání politiků a stran může být trochu zavádějící. Někteří totiž nechávají odpovídat asistenty, a to stylem ,děkuji za podnět, předám.‘ To se týká třeba Karla Schwarzenberga. Jindy zprávy nemají formu dotazů. Domníváme se ale, že je projevem slušnosti, když politik alespoň poděkuje za názor," uzavřel Gregor.
Benda: O své inteligenci polemizovat nebudu
Podle poslance Marka Bendy ale nemá cenu na leckdy vulgární zprávy reagovat. "V drtivé většině nejde o dotazy. A abych odpovídal lidem, kteří mi, mnohdy ještě vulgárně, napíší, co si o mne myslí? Neberu jim to, ale nebudu s nimi polemizovat o tom, jak moc jsem či nejsem inteligentní," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec ODS.
Lenka Andrýsová se naopak snaží i na "peprnější" zprávy odpovídat. "Pokud v e-mailu zazní otázka nebo argument, u kterého mám pocit, že bych na něj měla reagovat, odpovím," prohlásila poslankyně LIDEM. "Chápu, že někdy může být člověk rozčilený z toho, co se v politice děje, a použije peprnější výrazy," dodala Andrýsová.
E-mailovou schránku si mladá poslankyně prý spravuje sama, i když odpovědi na rozsáhlejší dotazy občas konzultuje. "Jsou ale i e-maily, které stihnout nelze. Teď mi například přišlo 100 spamů o církevních restitucích minutu po minutě z jedné adresy. Na to nereaguji," popsala Andrýsová.