Policejní razie
Exposlanci ODS Tluchoř a Fuksa obviněni z korupce

14.06.2013 10:05 Aktualizováno 14.06. 12:41

On-line

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahuje ve vysokých kruzích politiky.

 • 06:00
  TÝDEN.CZ

  Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, jež mapuje vývoj kolem razie na Úřadu vlády a zatýkání vlivných politiků a vysokých státních úředníků.

 • 07:21

  Co vše se v pátek čeká? Prezident Miloš Zeman se sejde s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten by měl policejní zásahy na svém úřadu i dalších místech vysvětlit rovněž ve sněmovně. A o dalším osudu Nečasova kabinetu budou jednat politické strany.

 • 07:22
  policie
  Bližší informace o zásazích mají poskytnout také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a dozorující státní zástupce Ivo Ištvan.
 • 07:23
  krize
  Pokud důkazy předložené policií podpoří rozsáhlý policejní zásah, bude to nejspíš pro Nečasovu vládu znamenat neodvratný konec.
 • 07:24
  ODS
  Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v rozhovoru pro Mf Dnes v reakci na policejní razii řekl, že on sám je připravený skončit, i s celou vládou, prakticky okamžitě.
 • 07:41
  policie

  Výslechy podezřelých probíhaly podle informací serveru Novinky.cz celou noc. Policie byla i v kanceláři šéfky úřadu premiéra Jany Nagyové a také v jejím bytě; vyšetřovatelé odtud odjeli kolem páté hodiny ráno.

 • 08:00
  Petr Nečas
  České kauzy si všimli i v sousedním Polsku. Tamní listy píší o konci vlády Petra Nečase v důsledku "největší korupční aféry v české historii", předvídá to Gazeta Wyborcza. Zatčení šéfky premiérova kabinetu, bývalých ministrů a poslanců, šéfa vojenského zpravodajství a lobbistů podle deníku znamenají konec Nečasovy kariéry a určitě nové volby. "Češi, kteří si ve čtvrtek zapnuli televizi, nevěřili vlastním očím. Taková vlna zatýkání v demokratických Čechách ještě nebyla," poznamenal autor a dodal, že i kulisy akce speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem byly "na evropské standardy neobyčejné".
 • 08:01

  "Korupce otřásá českým státem," zdůraznila polská Rzeczpospolita a předvídá, že dlouho připravovaná policejní akce proti prominentním politikům "přinese největší politickou krizi od dob transformace". Takový rozsah patrně potvrzuje všeobecné přesvědčení o zkorumpovanosti značné části vysokých státních úředníků.

 • 08:05
  Polský Dziennik píše o "aféře na nejvyšší úrovni" a "největším politickém skandálu v Čechách za 20 let", který hrozí pádem vlády. Dodává také, že zatčená Nagyová "byla známá jako dobrá známá dvou vlivných lobbistů, jejichž jména se roky spojují s korupčními aférami".
 • 08:05
  krize
  Televize TVN 24 na svém webu referuje o podezřeních z korupce i z průniku mafiánských struktur do politiky. Připomněla také americké diplomatické depeše, odtajněné na serveru WikiLeaks, které označovaly Česko za nejvíce zkorumpovanou zemi regionu.
 • 08:25
  Za razii nebývalých rozměrů, která může vyústit až v pád vlády premiéra Petra Nečase, označil slovenský tisk rozsáhlou policejní akci českých detektivů na úřadu vlády, ministerstvu obrany a na dalších místech. Informace o zátahu kriminalistů se dostaly na titulní stránky slovenských deníků, které podrobně informují o případu.
 • 08:39
  Petr Nečas
  Za možný začátek konce vlády Petra Nečase považují německé deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Süddeutsche Zeitung policejní razii proti vysoce postaveným českým politikům a úředníkům. Další německé a rakouské listy dnes v souvislosti s touto kauzou píší o politickém zemětřesení v Praze a politickou budoucnost českého premiéra označují za velmi nejistou. "Tento zásah nemá v Česku, jinak často otřásaném skandály, obdobu a mohl by zpochybnit trvání konzervativně-liberální vlády v Praze," soudí Süddeutsche Zeitung. Připomíná přitom, že Nečasův kabinet od svého vzniku v roce 2010 poznamenala už řada afér a ze svých funkcí muselo odejít více než deset ministrů.
 • 08:40
  policie
  Olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan uvedl, že ve čtvrtek v noci byla předána první obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů. Zadrženo je podle něj "kolem osmi osob".
 • 08:41
  Petr Nečas
  "Razie proti korupčním českým politikům a vysokým úředníkům v Praze by mohla být začátkem konce konzervativní koalice," domnívá se rovněž FAZ. "Nedávno musel premiér Petr Nečas vyměnit už 13. člena svého kabinetu, vztahy mezi ODS a TOP 09 ministra zahraničí Schwarzenberga připomínají setkávání během studené války a v průzkumech se opoziční levice pohybuje vysoko nad vládními stranami," přiblížil frankfurtský deník situaci na české politické scéně.
 • 08:44
  "Nečas se ujal předsednictví ODS se slibem, že očistí stranu od 'kmotrů' a získá zpět ztracenou důvěru voličů. V obou bodech selhal," poznamenává FAZ, podle něhož Češi dlouho doufali, že policie udeří proti kriminálním vazbám na nejvyšších místech. "Nečas sám působí sice jako bezúhonný, zatčení šéfky jeho kanceláře ale naznačuje, že tyto vazby mohou sahat až do jeho nejbližšího okolí," uvádí FAZ, podle něhož by tentokrát snahy opozice o konec Nečasovy vlády mohly mít úspěch.
 • 08:44
  Petr Nečas
  Německé deníky Die Welt a Sächsische Zeitung zdůrazňují, že mezi zatčenými je premiérova "pravá ruka" Jana Nagyová. "Zatčením jeho blízké důvěrnice Nagyové je situace pro premiéra Nečase více než povážlivá. Sotvakdo mu dává šanci na politické přežití," píše rakouský Wiener Zeitung. Nečas se podle něj dostal pod obrovský tlak a policejní razie otřásla Českem. "Vzhledem k rozsahu celé akce je pravděpodobné, že tu dochází k rozbití celé sítě korupce a protekcionismu," vyvozuje vídeňský list.
 • 08:49
  policie

  V 11 hodin oznámí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan podrobnosti k razii na politiky, významné státní úředníky a lobbisty. Ištvan ve čtvrtek v noci uvedl, že už byla předána první obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů. Zadrženo je podle něj "kolem osmi osob".

 • 09:10

  Poslanecká sněmovna začne schůzi v jedenáct hodin.

 • 09:12

  Podle Aktuálně.cz s razií souvisí poslední bod na programu jednání vlády v noci na čtvrtek - lukrativní zakázka na technickou ostrahu muničních skladů Armády České republiky.

 • 09:16

  Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo k deváté hodině obviněno sedm lidí. Případné uvalení vazby zatím není aktuální.

 • 09:18
  policie

  Policie viní bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová. ČTK to sdělil Páleníkův obhájce Tomáš Sokol.

 • 09:21
  Petr Nečas

  V této souvislosti možná hraje roli, že právě v úterý Petr Nečas oznámil, že se se ženou Radkou rozvádí.

 • 09:23

  "Až všechny výslechy budou dokončeny, dozorový státní zástupce bude zvažovat, u kterých z obviněných shledá důvody vazby," řekl Ištvan. Z kolika trestných činů budou obviněni, uvede Ištvan na dnešní tiskové konferenci v 11 hodin.

 • 09:46
  Petr Nečas

  Premiér Nečas při příchodu na schůzi sněmovny na dotazy novinářů nereagoval.

 • 09:47
  Miloš Zeman

  Prezident Miloš Zeman přijme premiéra Nečase k diskusi o současné politické krizi odpoledne. Lídra opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku pozval na Hrad na 14.30. Dnešní schůzky k aktuálním událostem zahájí Zeman dopoledne, kdy přijme policejního prezidenta Martina Červíčka.

  Prezident se na Hradě sejde také s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

 • 09:55
  Petr Nečas

  Nečas teď vysvětluje poslaneckému klubu ODS, jak se věci mají. V 11 hodin vystoupí před plénem sněmovny.

 • 09:59
  policie

  Sídlo společnosti Romana Janouška v galerii Myšák prohledávala spousta policistů, ani jim nevadilo, že podnikatel je v zahraničí. "Seděl jsem tam tři hodiny, popíjel kafe a pak mne to přestalo bavit. Žádný z nich za mnou nepřišel, že by chtěl mého klienta vyslechnout," řekl serveru ihned.cz Vít Široký, Janouškův obhájce.

 • 10:18

  Policisté zpravodajce Páleníka obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby, za něž mu hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Podle advokáta policie muže viní jen z jednoho skutku, jeho výslech prý skončil v 07.30. Páleník vinu odmítá. Jméno dalšího obviněného zpravodajce jeho obhájce Tomáš Sokol nechtěl prozradit.

  "Měl v jednom případě zorganizovat sledování Nečasové složkou Vojenského zpravodajství," uvedl Sokol. Z usnesení o zahájení trestního stíhání podle něho také vyplývá, že se činu dopustil koncem roku 2012.

  Advokát také vyloučil, že by obvinění souviselo se takzvanými rebely z ODS či s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem.

 • 10:28
  ODS

  "Probíhá výměna názorů na dosavadní průběh, je shoda na kultivované zdrženlivosti," popsal on-line deníku TÝDEN.CZ situaci na poslaneckém klubu ODS Tomáš Úlehla. Aktuální informaci o sledování Radky Nečasové prý neřeší a počkají na oficiální stanovisko.

 • 10:29
  policie

  Kriminalisté obvinili exposlance Petra Tluchoře z korupce, potvrdil jeho advokát Marek Nespala. Podle policie dostal nabídku výhod za to, že se vzdá mandátu. Advokát ujišťuje, že ji Tluchoř nepřijal.

 • 10:32

  K aféře se na Facebooku vyjádřil i hokejista Jaromír Jágr, citoval vyjádření prezidenta Václava Klause z šestého ledna: "Až vychladnou hlavy, čas ukáže, že to bylo správně," připomněl vyjádření hlavy státu po kritizované amnestii. 

  "Vypadá to, že ve čtvrtek 13. června hlavy vychladly a my všichni ostatní konečně pochopili, co nám chtěl těmito slovy exprezident Klaus říci a proč začal vyprazdňovat věznice," vtipkoval Jágr, který v minulosti ODS podporoval.

 • 10:35
  policie

  Lidovky.cz píšou, že policité obvinili i Janu Nagyovou. Z jejího bytu policisté odjeli až nad ránem.

 • 10:42
  TÝDEN.CZ

  Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek prozatím není mezi obviněnými, sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ. „Nebyl jsem zatčen, ani obviněn. Policie u mě včera provedla domovní prohlídku,“ odpověděl na otázky s tím, že bližší podrobnosti sdělovat nemůže. Není tedy zřejmé, jaké právní zdůvodnění prohlídku jeho bydliště provázelo. „Podepsal jsem policii mlčenlivost,“ vysvětluje Grygárek.

 • 10:46

  Poslanci znovu odložili schůzi, z jedenácté ji o půl hodiny posunuli, aby mohli sledovat brífink police a zastupitelství v jedenáct hodin.

 • 10:55
  ČSSD

  "Poslanecký klub ČSSD očekává urychlenou rezignaci Petra Nečase a tím celé vlády. Pokud se tak nestane, vyvolá sociální demokracie hlasování o nedůvěře," potvrdil včerejší stanovisko předseda klubu Jeroným Tejc.

 • 10:56
  ČSSD

  ČSSD vyzývá ostatní parlamentní strany, aby se dohodly na brzkém termínu předčasných voleb.

 • 10:57
  Bohuslav Sobotka

  "Je to signál," vyhýbavě odpověděl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dotaz novinářů, jak vidí šance na úspěch vyslovení nedůvěry vládě.

 • 11:01
  ČSSD

  "Sociální demokracie jednoznačně preferuje předčasné volby," odmítl první místopředseda Michal Hašek možnost překlenovací či úřednické vlády. "Jediným řešením je rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání voleb do šedesáti dnů."

 • 11:03
  policie

  Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se omluvil za zdržení, že se informace v úplné formě dostávají na veřejnost až nyní.

 • 11:05

  Ištvan považuje činnost ÚOOZ za bezchybnou, pokud jde o utajení akcí.

 • 11:07

  "Události jsou vyvrcholením asi jeden a půl roku trvajícího vyšetřování, akce je od začátku dozorována olomouckým Vrchním státním zastupitelstvím. Důvodem je skutečnost, že od počátku řízení existovalo podezření, že se jedná o trestnou činnost, na které se měl podílet i státní zástupce vrchního státního zastupitelství v Praze," sdělil Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

 • 11:09
  policie

  "V žádném případě nebylo naším zájmem se zabývat politikou," ujišťuje ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. "Prověřovali jsme organizovanou zločineckou skupinu osob, která fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem byl neúměrný zisk a podíl na vlivu na státních a polostátních organizacích."

 • 11:10
  policie

  Zapojeno bylo na 400 policistů i z dalších útvarů. Celkem provedli 31 domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor. Podle prvotních informací zajištěno kolem 120-150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata.

 • 11:11
  policie

  "Postup policie lze považovat za zákonný," ujišťuje Ištvan, vše se dělo s povolením soudu.

 • 11:14

  Ištvan potvrdil, že bylo zadrženo osm osob. "Po vyhodnocení výslechů dozorovým státním zástupcem bylo obviněno sedm zadržených." Obvinění všichni obdrželi včera večer. "Nešlo v případě informování o nějakou salámovou metodu nebo o svévolné neposkytování informací, ale byli jsme pečlivě vedeni, aby procesní úkony byly nejprve oznámeny osobám, jichž se týkají."

 • 11:14

  "Výslechy probíhaly do současné doby, v tuto chvíli je dokončován poslední výslech," pokračuje Ištvan.

 • 11:14

  Dále se rozhodne, u kterých obviněných bude navrhována vazba.

 • 11:18

  "Konkrétní fyzická osoba zaměstnaná na Úřadu vlády, bez toho, že by měla zákonné zmocnění, žádala po vojenském zpravodajství poskytnutí informace, a to takové, jak ukazují dosud shromážděné důkazy, které jsou mimo zákonem vymezenou působnost vojenského zpravodajství, s tím, že konkrétními pracovníky vojenského zpravodajství této žádosti bylo vyhověno. Byly sledovány konkrétní fyzické osoby, přestože tomuto postupu nedal souhlas ministr obrany," řekl Ištvan.

 • 11:20

  Zastupitelství kvalifikuje postup zúčastněných osob následovně: "Pracovnice je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci veřejné osoby. Současně jsou obviněni dva pracovníci vojenského zpravodajství ze zneužití pravomocí úřední osoby a současně je obviněn bývalý vedoucí pracovník tohoto úřadu pro tentýž trestný čin."

 • 11:23

  Další obvinění: "Poslanci konali nikoli v souladu s ústavním slibem poslance, ale ve vztahu ke konkrétnímu hlasování po vládní předloze zákona. S největší mírou pravděpodobnosti jim bylo přislíbeno konkrétní plnění, na které neměli nárok. Mandátu se vzdali, čímž umožnili, aby o předmětném zákonu hlasovali poslanci v pozici náhradníků. Toto jednání bývalých poslanců a osob, které organizovaly a zprostředkovávaly konkrétní jednání, z nichž měla vzejít ona výhoda, která motivovala ke vzdání se mandátu, tak tito jsou stíháni pro korupční trestné činy podplácení a přijímání úplatku."

 • 11:26
  policie

  "Měnili jsme datum předpokládané realizace, protože jedna z osob teď už obviněných měla opustit Českou republiku," sdělil ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Prý nešlo o informační úniky. "Objevovaly se informace, že někdo nám ujel, zmizel, ulítnul do zahraničí. Ale ty osoby, které měly být zadrženy, jsme zadrželi." Prohlídky v dalších objektech se prý týkaly jiného vyšetřování.

 • 11:29

  "Moho potvrdit informaci, že jde o magistru Nagyovou. Pokud jde o osoby poškozené postupem vojenského zpravodajství, pak jsem veden, byť možná kolegové mohou mít odlišný názor, že pro posouzení závažnosti jednání je nerozhodné, koho se týká," odpověděl Ištvan na dotazy novinářů, zda tedy Nagyová nechala sledovat Nečasovou.

 • 11:31

  "V současné době došlo k obvinění dvou bývalých poslanců, třetí poslanec zatím z technických důvodů obviněn nebyl," vyjádřil se Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství k exposlanci Marku Šnajdrovi. Ten se vrací z ciziny, slíbil se na policii dostavit.

 • 11:31

  Sledovány byly tři soukromé osoby, nejedná se prý "vyloženě o jeden okruh", ale "relativně z okruhu paní magistry Nagyové", řekl Šereda ze zastupitelství.

 • 11:35
  policie

  "Začíná druhá etapa trestního řízení. Rok a něco jsme prováděli skryté prověřování, kdy jsme byli schopni získat nějaké penzum informací, a teď jsme domovními prohlídkami získali další materiály, abychom otevřeným způsobem mohli začít zjišťování informací. Naše činnost touto realizací určitě neskončila," prohlásil šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

 • 11:37

  "Okruh stíhaných osob z našeho pohledu není uzavřený," naznačil Komár z VSZ. Dozvíme se to prý v brzké době.

 • 11:40
  policie

  "Nikdy nepadlo, že ÚOOZ měl někde odposlech," prohlásil šéf Šlechta.

 • 11:42

  K osobě bývalého státního zástupce Libora Grygárka představitelé na tiskové konferenci nechtějí být konkrétnější, jen přiznali, že kvůli podezření na jeho zapojení řeší kauzu VSZ Olomouc a ne Praha. U Grygárka každopádně proběhla domovní prohlídka.

 • 11:42

  "Vedeme jedno velké společné trestní řízení. Druhá souvislost je personální, v obou trestních věcech vystupuje jedna osoba, Jana Nagyová," potvrdil Komár souvislost dvou obvinění. "Nagyová je obviněna i z trestného činu podplácení. I ostatní domovní prohlídky prý mají souvislost.

 • 11:46

  "Jedná se o dvě trestní sazby, ta nejzávažnější je postižena odnětím svobody na jeden až pět let," přiblížil Šereda, jaký trest by mohl Nagyové hrozit.

 • 11:49

  "Vazební důvody jsou u všech stíhaných obviněných, budeme podávat sedm návrhů." Hrozilo by ovlivňování svědků.

 • 11:50

  "Budete překvapeni motivem, jako jsme byli překvapeni my: byl ryze soukromý," sdělil Komár k motivu sledování osob z okolí premiéra.

 • 11:55

  Úplatky poslaneckým rebelům měly podobu pozic ve firmách v majteku státu: České dráhy, ČEPRO, Český aeroholding. "Výhoda nemusí být nutně poskytována pachateli, nýbrž i osobě pachatelem preferované," řekl Komár z VSZ a nechal novináře, ať si víc domyslí.

 • 11:58

  Vypovídali všichni obvinění. Sněmovna nebyla žádána o vydání některého poslance.

 • 12:05
  Lubomír Zaorálek

  "Máme zařazené pevné body, ale vidím, že se o slovo hlásí premiér Petr Nečas," zahájil s humorem schůzi sněmovny místopředseda Lubomír Zaorálek.

 • 12:05
  Petr Nečas

  "V tuto chvíli je do sebe mediálně spleteno několik paralelně se vyvíjejích příběhů, které jsou smeteny do jedné mediálně-politické bramboračky," začal Nečas.

 • 12:06

  Jeden příběh je kolem podnikatelů jako Janoušek a Rittig, druhý kolem vojenského zpravodajství, třetí kolem rebelů ODS a jejich trafik.

 • 12:08
  Petr Nečas

  O příběhu personifikovaném Janouškem a Rittigem prý Nečas nic moc neví. "Co se bezprostředně týká mě, jsou dvě další záležitosti."

 • 12:09
  Petr Nečas

  Premiér připomněl, že na rozdíl od svých předchůdců odmítl ochranku pro sebe i pro své rodinné příslušníky.

 • 12:11
  Petr Nečas

  "Zatčení dvou generálů vojenské zpravodajské služby tímto teatrálním způsobem je fatální poškození České republiky."

 • 12:13
  Petr Nečas

  "I kdyby bylo pravdivé, to co si teď čtu v médiích, tak mělo být postupováno jinak, s ohledem na zájmy České republiky," hřímá Nečas. "Vem čert můj politický osud, ale co se stalo ve vazbě na zpravodajskou službu, to poškodilo tuto zemi."

 • 12:15
  Petr Nečas

  "Tři naši kolegové před celou sněmovnou rezignovali, uplatnili své ústavní právo, odešli ze své funkce, což mimochodem není ojedinělý akt, je to legitimní akt, když nesouhlasím s politikou. Nyní je tento politický krok v podstatě kriminalizován. Že se zachovali loajálně a že s nimi politická strana dál zachová a dál s nimi počítá, není neobvyklé. Co bych nazval politickým dealem, je přece standardní součástí politiky," hájí Nečas dohodu s rebely a jejich trafiky.

 • 12:16
  Petr Nečas

  "Jestli je tento postup kriminalizován, tak se obávám, že jsme nakročili ke konci stranické demokracie v České republiky. Něco jiného by bylo, kdyby to bylo spojeno s finančními částkami," pokračuje premiér.

 • 12:18
  Petr Nečas

  "Chtěl bych požádat Poslaneckou sněmovnu, abychom dokázali separovat z toho mediálně-politického guláše tři ingredience, přestože nesouvisí jinak než přes zároveň spuštěnou realizaci," zakončuje Nečas. "Výzvy, kterými teď budu průběžně oblažován od opozice, abych rezignoval, nevyslyším."

 • 12:19

  Sněmovnou zazněl silný potlesk.

 • 12:21
  Bohuslav Sobotka

  "Mediální guláš je přece produktem činnosti vlády, činnosti pana premiéra, vláda je za něj odpovědná. Během vlády Petra Nečase to rozhodně není první skandál, ale ten nejzávažnější," horlí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 • 12:25
  Bohuslav Sobotka

  Sobotka vyzývá ostatní poslance, aby se připojili k návrhu sociální demokracie na nedůvěru vládě a rozpuštění sněmovny.

 • 12:26
  TOP09

  "Je to neuvěřitelná bramboračka, těch obvinění je tolik, čert se v tom vyznej. Musíme se zamyslet, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík a odebral se do zákulisí k jednání s místopředsedou TOP 09, ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

 • 12:29
  Karolína Peake

  "Informace poskytnuté státními zástupci a ÚOOZ prohloubily závažnost situace. Očekáváme reakci premiéra," informovala po vystoupení premiéra Nečase ve sněmovně šéfka LIDEM Karolína Peake.

 • 12:31
  Věci veřejné

  "Stávající vláda pro nás není zárukou transparentního vyšetřování této závažné klientelistické sítě mocných," informovaly Věci veřejné a potvrzují, že chtějí vyjádřit nedůvěru kabinetu.

 • 12:34
  ODS

  "Já to nechci nijak komentovat. Já sám se ocitám lidsky i emočně na hranici rozcestí v Poslanecké sněmovně," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec ODS Boris Šťastný. "Myslím si, že další dny ukáží, jaká ta situace skutečně je a jak moc vážná pro ODS je."

 • 12:42

  "Šnajdr, Tluchoř, Fuksa. Žádné politické vyjednávání. Klasická korupce," komentoval advokát Václav Láska. "Když jsem na tyto pány podal trestní oznámení, a myslím, že pečlivě jej zdůvodnil z hlediska skutkové i právní, státní zástupkyně pro Prahu 1 smetla mé oznámení ze stolu, že oznamovaný skutek není trestním činem. Až k mé stížnosti rozhodl státní zástupce MSZ v Praze o tom, že trestním oznámením se musí zabývat policie."

 • 12:51
  Miroslav Kalousek

  "Chci poprosit, aychom nepodléhali emocím. Vzhledem k tomu, že zásah dokázal splést dohromady několik věcí, které spolu nesouvisejí, a prezentovat je společně," vystoupil ve sněmovně místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 • 12:55
  Miroslav Kalousek

  Kalousek zopakoval Nečasův argument, že noční zásahy za obrovského mediálního humbuku poškodily Českou republiku. "Důvěra v české zpravodajské služby ze strany zahraničních partnerů se limitně přiblížila nule." 

 • 12:57
  Miroslav Kalousek

  Ačkoliv prý policii věří, vyzval Kalousek sněmovní kontrolní orgány, aby prověřily, zda se policie na vojenském zpravodajství dívala jen do těch materiálů, do kterých měla.

 • 12:57
  Miroslav Kalousek

  "Opravdu to muselo být realizováno a sdělováno najednou? Bylo to náhodou?" ptá se Kalousek.

 • 12:58

  Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) se na čtvrtečním zasedání Bezpečnostní rady státu probíral také mezinárodní přesah aktuální kauzy, členové rady byli ubezpečeni, že důvěra v české zpravodajské služby není narušena.

 • 12:59
  Miroslav Kalousek

  "Zatímco hrdinové z Afghánistánu, generálové Kovanda a Páleník, jsou v díře, tak hrdinové od Prašné brány, pánové Rittig a Janoušek, jsou na moři," vyjadřuje další pochyby Kalousek.

 • 13:01
  Miroslav Kalousek

  "Zbaví-li se pan předseda vlády všech lidí, kteří byli nebo budou obviněni, nemáme důvod mu nevěřit, že on sám se nedopustil ničeho nečestného. A pokud další vyšetřování neukáže další závažné skutečnosti, nemáme důvod snižovat důvěru v Petra Nečase, destabilizovat vládu, a jsme připraveni pokračovat," uzavřel Kalousek.

 • 13:04

  "Jestli něco poškodí vojenské zpravodajství, je to to, že vojenské zpravodajství bylo úkolováno v rozporu se zákonem, že je úkolovala osoba, která k tomu nemá právo, byť by se odvolala na to, že to vzkazuje pan premiér," vyjádřil se pro on-line deník TÝDEN.CZ Andor Šándor, v letech 2001-2002 náčelník Vojenské zpravodajské služby. "Jestli vojenské zpravodajství toto udělalo a předalo ty dokumenty paní Nagyové, zase ne cestou ministra obrany, tak to jsou věci, které poškozují vojenské zpravodajství, Ne způsob, jakým byli zatčeni,

 • 13:09
  Lubomír Zaorálek

  "To přece nádherně drží pohromadě, to strašně drží pohromadě! Nám se tady před očima potvrdilo, že organizovaný zločin šahá do nejvyšších pater politiky. A vy řeknete, že to je mediální směs. A to chcete přežít?!" hřímá místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

 • 13:09
  Lubomír Zaorálek

  "To přece nádherně drží pohromadě, to strašně drží pohromadě! Nám se tady před očima potvrdilo, že organizovaný zločin šahá do nejvyšších pater politiky. A vy řeknete, že to je mediální směs. A to chcete přežít?!" hřímá místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

 • 13:30
  Bohuslav Sobotka

  Poslanecká sněmovna přerušila na návrh přesedy ČSSD Bohuslava Sobotky své jednání, a to až do úterních 14.00. Podle Sobotky by měly mít politické strany čas na jednání.

 • 13:31

  Jiří Šlégr (NS/LEV 21) složil poslanecký mandát.

 • 13:39

  "Vracím se do čistého prostředí, kam patřím, mezi sportovce," deklaroval Šlégr a rozesmál přítomné poslance.

 • 13:55
  Karel Schwarzenberg

  "Mám nedostatek faktů, abych se definitivně přiklonil k jedné či druhé straně," řekl ve sněmovně předseda TOP 09 a Nečasův vicepremiér Karel Schwarzenberg.

 • 14:08
  policie

  "Premiér Petr Nečas dal po 18. 9. 2012 slib prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka třem poslancům poskytnutí úplatku formou významných postů," uvádí se v policejním usnesení, do kterého nahlédla Mladá fronta Dnes.

  Policisté vycházejí z odposlechů a SMS, které si mezi sebou vyměňoval Nečas, Boček, Nagyová a poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

 • 14:17
  Bohuslav Sobotka

  Na Pražský hrad dorazil krátce před 14. hodinou předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka, bude s prezidentem Milošem Zemanem jednat o současné politické krizi.

 • 14:38

  "Je to drama lásky, to je krásné. Jenom se k tomu nesmí používat zpravodajský aparát," řekl autor kabaretů o "blonďaté bestii" Tomáš Svoboda. "Paní Nagyová měla použít firmu ABL a bylo by všechno v pořádku," naráží na bezpečností agenturu šéfa Věcí Veřejných Víta Bárty.

  "Na podzim z toho vznikne velké divadelní představení. To můžu slíbit už teď," dodal Svoboda.

 • 14:42

  Podle průzkumu SANEP vnímá 79,4 procent veřejnosti razii za pozitivní, 51,3 procent dotazovaných ji vidí jako dostatečný důvod k demisi vlády.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Premiér Petr Nečas (vpravo) a ministr průmyslu Martin Kocourek.

Reformy
ODS žádá finanční ústavu. Vláda potřebuje pomoc opozice

Občanští demokraté chtějí, aby vláda do konce roku připravila ústavní zákon o rozpočtové kázni, zavazující vlády k vyrovnanému hospodaření. V příštím roce by... víceDiskuse (7)

Bohuslav Svoboda je kandidátem ODS na primátora Prahy.

Kandidát na primátora
Svoboda: Nebudu loutkou, to raději odejdu

Rozhovor Gynekolog a vysokoškolský pedagog Bohuslav Svoboda je kandidátem ODS na pražského primátora dva dny. O podpoře od premiéra Petra Nečase, o zákulisí svého... víceDiskuse (5)

Václav Klaus mladší, poradce ministra školství.

Byrokracie
Ani ministr školství teď nemůže učit, kritizuje zákon Klaus jr.

Rozhovor Ředitel vzdělávací společnosti PORG Václav Klaus mladší se v pondělí poprvé sešel s ministrem školství Josefem Dobešem. Z pozice jeho poradce má omezit... víceDiskuse (12)

Bohuslav Svoboda je vítězným kandidátem ODS na pražského primátora.

Komunální volby
ODS vybrala na primátora lékaře Bohuslava Svobodu

Aktualizováno 14.09. 19:01Pražská ODS rozhodla, že jejím kandidátem na pražského primátora bude lékař Bohuslav Svoboda. V srpnu ho jako nestraníka doplnila na kandidátku. víceDiskuse (5)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.