Jakl: Radím Klausovi, ať Lisabon <span>ani za nic nepodepíše</span>

Domácí
17. 10. 2009 12:00
Ladislav Jakl brání prezidenta a radí mu, ať Lisabon neratifikuje.
Ladislav Jakl brání prezidenta a radí mu, ať Lisabon neratifikuje.

Ladislav Jakl brání prezidenta a radí mu, ať Lisabon neratifikuje.Tajemník prezidenta Ladislav Jakl má za to, že po prezidentově požadavku jsou na tahu vládní i evropští experti. A předpokládá, že Evropa prezidentově ultimátu vyhoví.

"Myslím, že požadavek pana prezidenta na vyjednání výjimky z Listiny práv a svobod má naději, protože po ratifikaci lisabonské smlouvy je teď v Evropě velká poptávka," řekl tajemník Václava Klause v rozhovoru pro časopis TÝDEN.

Postup prezidenta odmítá Jakl vnímat jako vydírání ostatních šestadvaceti zemí. Nechce prozradit, jak si prezident představuje postup pro udělení výjimky pro Českou republiku, aniž by se tím zbourala ratifikace v ostatních členských zemích. "Nepochybně teď o těchto věcech dumají různí experti jak na naší vládní úrovni, tak na úrovni Evropské unie. Nechme je pracovat, ať se snaží," říká tajemník.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus se vyjádřil k Lisabonu: zůstane Česko svrchované?
                       Weigl: Nová ratifikace lisabonské smlouvy není potřeba
                       Havel: Klaus škodí Česku

Ředitel politického odboru Hradu prozradil i to, že kdyby bylo na něm, lisabonská smlouva by v České republice nikdy podepsána nebyla. "Já jsem člověk, který hlasoval proti vstupu do EU, a jsem přesvědčen, že prezident lisabonskou smlouvu nemá ratifikovat za žádných okolností."

Na argument, že podle většiny expertů se prezident se svou obavou z prolomení Benešových dekretů mýlí, má Jakl rychlou odpověď: "Když je možné vymoci odškodnění za to, že člověk strčil kočku do mikrovlnky a zabil ji a domáhá se odškodnění za to, že tam nebylo napsáno, že se v mikrovlnce nesuší kočky, tak je možné všechno."

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

S velkým požárem pole bojují odpoledne desítky profesionálních i dobrovolných hasičů nedaleko Kšic na Tachovsku. Pole hoří na ploše přibližně 12 hektarů. Velitel zásahu si vzhledem k rozsahu vyžádal vyhlášení třetího ze čtyř stupňů požárního poplachu. Zhruba po 40 minutách se hasičům podařilo požár lokalizovat, takže se dál nešíří.

Hasiči na Tachovsku bojovali s požárem pole na přibližně 12 hektarech plochy

Domácí
7. 7. 2026
ilustrační foto

Policie a ČIŽP se zabývají hromadným úhynem ryb na Doubravě na Kutnohorsku

Domácí
7. 7. 2026

Škoda vyrobila ve Vrchlabí sedm milionů převodovek, loňská výroba byla rekordní

Domácí
7. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ