Prezident Václav Klaus podepsal dodatek k Evropské sociální chartě o kolektivních stížnostech, k čemuž ho před dvěma týdny na podnět sociální demokracie vyzval Senát. Oznámil to předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD).
"Náš požadavek z minulé schůze byl vyslyšen a naplněn," konstatoval Štěch. Dokument, který obě komory parlamentu schválily v roce 2003, má umožnit podávat k Radě Evropy kolektivní stížnosti na porušování sociálních práv.
ČSSD hodlala věc předat Ústavnímu soudu, pokud by Klaus výzvě nevyhověl. Senát už ve výzvě poukázal na verdikt ústavních soudců z roku 2009, podle něhož "prezident republiky má povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu", pokud parlament s dokumentem vysloví souhlas.
Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier uvedl, že na povinnosti prezidenta podepsat schválenou smlouvu se shodla většina ústavních právníků, které oslovila senátní ústavní komise. Podotkl, že proti byl například náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeněk Koudelka, bývalý poslanec ČSSD a bývalý náměstek někdejší nejvyšší státní zástupkyně. Klaus nyní Koudelku nominoval na ústavního soudce a požádal Senát o souhlas.
"Pro informaci Senátu Parlamentu České republiky vaším prostřednictvím sděluji, že prezident republiky dne 5. března 2012 ratifikoval dodatkový protokol k Evropské sociální chartě," citoval Štěch z dopisu, který poslal prezidentův kancléř Jiří Weigl svému senátnímu protějšku Jiřímu Ukleinovi.
Klaus byl kvůli otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty terčem levicové kritiky už v době, kdy odkládal podepsání lisabonské smlouvy o fungování EU.
Schvalování dodatku Evropské sociální charty v parlamentu provázely výhrady části pravicových zákonodárců. Odpůrcům vadilo, že by plnění závazků charty mohly nad rámec českého práva zpochybnit nejen národní, ale i mezinárodní odborářské organizace, případně nevládní organizace.