Na jednání vlády poprvé místo Babiše zasedne Pilný

Domácí
31. 5. 2017 07:32
Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) a ministr financí Ivan Pilný.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) a ministr financí Ivan Pilný.

Vláda se sejde na řádném jednání poprvé od odvolání ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Po týdnu od svého jmenování ho na zasedání nahradí Ivan Pilný (ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přebral po Babišovi funkci vicepremiéra, to ho opravňuje zúčastnit se jednání předsednictva vlády, které většinou předchází schůzi kabinetu.

Na programu má kabinet změnu tarifních tabulek platů ve veřejné sféře. Podle návrhu se sníží počet stupnic platových tarifů, což má zmírnit rozdíly v platech srovnatelných kategorií zaměstnanců. Nařízení vlády umožní také zvýšení odměn zdravotních sester sloužících u lůžek.

Pilný kabinetu předloží informaci o plánu zavedení účtenkové loterie spojené s elektronickou evidencí tržeb. Už dříve řekl, že projekt rozjede a během pilotní fáze, pokud se objeví problémy, rozhodne, zda v něm bude pokračovat. Za komplexní provoz loterie ministerstvo zaplatí ročně společnosti Wincor Nixdorf 12,4 milionu korun bez DPH.

Vláda se také vyjádří k senátnímu návrhu, který má posílit pozici věřitelů při pohledávkách souvisejících se správou domu a pozemku vůči vlastníkovi jednotky v domech. Cílem návrhu je zakotvit princip, podle kterého by tyto pohledávky byly uspokojovány přednostně z výtěžku z prodeje.

Kabinet probere také koncepci rozvoje policie do roku 2020 a plán na výstavbu policejního areálu v pražské Zbraslavi.

Před zasedáním kabinetu se odehraje akce nazvaná Poslední típnutí před budovou Úřadu vlády ČR, která připomene, že od středy platí zákaz kouření v restauracích a na řadě dalších míst.

Autor: ČTK Foto: , Krumphanzl Michal

Další čtení

Hygienici: Za hromadným onemocněním klientů jesenických lázní jsou asi noroviry

Domácí
18. 8. 2026
Archeologové z českých univerzit zkoumají svatyni na Nymbursku. Podle nich jde o jeden z nejstarších monumentů v Evropě, o 1000 let starší než Stonehenge.

Archeologové zkoumají středočeskou svatyni, je starší než britský Stonehenge

Domácí
18. 8. 2026
ilustrační obrázek

Levnější elektřina i v příštím roce. Stát znovu převezme platby za obnovitelné zdroje

Domácí
18. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ