Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) udělal dvaceti poslancům chtivým fotbalu čáru přes rozpočet. Bez státní dotace vyjde každého z nich turnaj v kopané v Soči na šedesát tisíc korun. Hrozí, že účast nakonec odpískají, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Igor Svoják (ODS), který tým fotbalistů sestavuje.
"Záleží na tom, jak se rozhodnou kolegové, zda pojedeme, nebo nepojedeme. Pokud pojedeme, tak se to bude platit z vlastních zdrojů. Pokud se pojede, tak každý zaplatí dohromady asi šedesát tisíc korun. Když nepojedeme, tak každému propadne asi dvacet tisíc korun, které jsme platili z vlastních zdrojů dopředu za přihlášku. Takový je život, nedá se nic dělat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Svoják.
Poté co ministerstvo financí zamítlo jeho žádost o dotaci na fotbalovou reprezentaci ve výši 650 tisíc korun (ačkoliv rozpočtový výbor sněmovny ji předtím schválil), se neodvažuje uvažovat o tom, že by oslovil nějaké sponzory. "Kdybychom si sháněli finanční příspěvky od sponzorů, tak to zase budou novináři brát tak, že těm sponzorům za dary něco dáme. Budou vznikat domněnky, že jsme jim něco slíbili, a to by bylo daleko horší," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ.
Původně si v Soči chtělo zakopat dvacet poslanců. "Ale jak to bude po té medializaci, to se uvidí," podotkl poslanec. Přesnou sestavu prozradit odmítl, stoprocentně se tak ví pouze to, že se zúčastní všichni tři zakladatelé občanského sdružení Fotbalová reprezentace Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - Igor Svoják (ODS), Josef Tancoš (ČSSD) a Josef Šenfeld (KSČM). Nikdo z vlády ani žádná poslankyně mezi hráče nepatří.
Přípravu na turnaj v ruském Soči, kde se mají utkat parlamenty 25 až 30 evropských a asijských zemí od 16. do 20. května, berou čeští poslanci velmi vážně. "Dneska jsme měli mít první tréninkový zápas na velkém hřišti. V tělocvičně se scházíme už asi dva roky," popsal plán Svoják. Páteční trénink poslanci nezrušili kvůli masivní medializaci, jež fotbalové klání provází především kvůli žádosti o dotaci, ale kvůli výjezdnímu zasedání poslanců za ČSSD. Těch je ve fotbalovém týmu tolik, že by bez nich příprava neměla smysl.
Svoják doufá, že tým nakonec do Ruska vyrazí a nezpůsobí si ostudu. "Bude strašně záležet na tom, zda budou fotbalové týmy sestaveny z neaktivních sportovců, jak je to uvedené v propozicích. Nemyslím si, že by třeba poslanci z Německa nebo Slovenska měli vyšší šance než my," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Je to tradice
Ačkoliv veřejně se o tom příliš nevědělo, zakládání sportovních klubů k Poslanecké sněmovně patří řadu let, a to nejen v České republice. "Fakt je ten, že na úrovni setkávání evropských parlamentů jsou tahle sportovní mistrovství celkem tradiční. Já myslím, že to existuje 40 nebo 50 let, a Česká republika se toho začala účastnit nějak nepravidelně po roce 1990," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí sněmovny Roman Žamboch.
Fotbalový tým v minulosti sestavoval například poslanec Karel Šplíchal (ČSSD). Jak však on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, nepamatuje si, že by kdy na reprezentaci žádal o peníze. "V roce 1997 jsme letěli s panem prezidentem Václavem Havlem speciálem do Bonnu, ale jinak si nepamatuju, že by nám kdy někdo na fotbal přispíval," popsal bývalý zákonodárce Šplíchal. Na utkání se jeho poslanecký tým vydal například i na Slovensko. "Ale tam jsme jeli soukromými auty a jedním služebním. Jinak žádné náklady jsme vůči sněmovně nevystavovali," uvedl.
Do míče kopal v minulosti například s bývalým ministrem financí Eduardem Janotou, poslancem Pavlem Plocem, Miroslavem Svobodou nebo premiérem Stanislavem Grossem. Dodnes se několik bývalých poslanců-fotbalistů na zeleném trávníku schází.
Fotbalové utkání má v dolní parlamentní komoře i své odpůrce. "Vadí mi to, nepokládám to za vhodné k našemu postavení," svěřil se on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec za VV Petr Skokan. Domnívá se, že by zákonodárci měli věnovat svůj čas jiným aktivitám než kopáním do míče. "Když chtějí hrát, tak by si to měli platit sami," poznamenal Skokan.