Nejvyšší kontrolní úřad nejspíš přijde o peníze na stavbu nového sídla

Domácí
5. 12. 2012 11:10
Budova Nejvyššího kontrolního úřadu.
Budova Nejvyššího kontrolního úřadu.

Nejvyšší kontrolní úřad možná přijde o 250 milionů korun, s nimiž počítá návrh státního rozpočtu na příští rok a které jsou určeny na pořízení jeho nového sídla. Poslanci ze sněmovního rozpočtového výboru, kteří se zabývají státním rozpočtem, mají na stole dva pozměňovací návrhy, které tuto částku buď celou přesouvají jinam, nebo ji snižují. Hlasovat o nich teprve budou.

Poslanec Radim Jirout (ODS) chce vyčleněnou čtvrtmiliardu přesunout zcela do vládní rozpočtové rezervy. Jeho stranický kolega a předseda výboru Pavel Suchánek ji chce snížit o 150 milionů korun. Suchánek návrh hájil například tím, že stát vlastní tolik budov, že je zbytečné kupovat novou.

S návrhem nesouhlasili přítomní opoziční poslanci, kteří jsou současně členy kontrolního výboru. Václav Votava (ČSSD) i Vojtěch Filip (KSČM) argumentovali například tím, že vládní dislokační komise úřadu nenabídla žádnou vhodnou budovu. Podle Filipa by tak poslanci dostali úřad do neřešitelné situace, protože NKÚ už vypsal soutěž na pořízení nové budovy a nyní se zabývá došlými nabídkami.

Úřad sídlí v pronajatých prostorách v budově Tokovo v pražských Holešovicích. Poslanci z kontrolního výboru již několik let tento pronájem kritizují jako předražený. Od počátku nájmu v budově Tokovo v roce 2007 k letošnímu 30. červnu zaplatil NKÚ na nájemném 398 milionů korun. Vládní dislokační komise nabídla úřadu budovy například v Jihlavě nebo Vyškově. Poslanci z kontrolního výboru při projednávání těchto informací nešetřili na adresu komise kritickými slovy.

Další čtení

Po čtvrtečních bouřkách bylo dnes po poledni bez proudu ještě asi 1640 míst

Domácí
27. 6. 2025

Syn norské princezny je podezřelý ze 23 trestných činů včetně tří znásilnění

Domácí
27. 6. 2025
I takhle by mohl vypadat školní oběd. Je to špatně nebo dobře? A bude dětem chutnat? (ilustrační foto)

Jak se bude vařit po prázdninách ve školách? Je to na nich, mají rok na změnu

Domácí
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ