Pražská koalice padla kvůli kmotrům v ODS, analyzují Slováci

Domácí
25. 5. 2013 10:25
Primátor Bohuslav Svoboda a radní Aleksandra Udženija na zasedání pražského zastupitelstva 23. května v Praze.
Primátor Bohuslav Svoboda a radní Aleksandra Udženija na zasedání pražského zastupitelstva 23. května v Praze.

Koalici ODS a TOP 09 v Praze potopila zejména skutečnost, že odvolaný primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda nedokázal městskou organizaci strany dostat z rukou lidí, kteří městu vládli předchozí léta a jejichž vinou se pražská radnice stala hlavním symbolem korupce v Česku, napsal slovenský list.

Anketa:

Jaký byl Bohuslav Svoboda (ODS) primátor Prahy?

"Tito místní politici spojení s mafiánskými podnikateli stojí za všemi skandály typu tunelu Blanka (jaké příznačné jméno pro předraženou stavbu!), na nichž město tratilo desítky miliard českých korun," uvedl deník. Lidé z ODS podle něj sabotovali všechno, čím se nové vedení a nový primátor snažili snížit korupci v metropoli.

Rozkol uvnitř ODS ovšem prý mohl být pro TOP 09 jen jedním a navíc zástupným důvodem rozpadu pravicové koalice. List soudí, že pokud by TOP 09 skutečně překážela neschopnost Svobody vyrovnat se s kmotry z vlastní strany, nemohla by koalici s ODS zrušit s tím, že začne vládnout v Praze s ČSSD. "Pokud je něco stejně špatné jako pražská občanská demokracie, je to její sociálnědemokratická obdoba. Mafiáni obou stran vládli městu spolu a spolu ho vykrádali," tvrdí komentátor.

Soudí, že pro TOP 09 bylo ukončení koalice s ODS v české metropoli spíše součástí začínající kampaně před parlamentními volbami a pokračováním sporu o to, kdo bude vedoucí silou české pravice. "Jenomže to bylo velmi průhledné, odstavení oblíbeného primátora velmi hloupé a strana si to s menším zpožděním už uvědomila," komentoval list nabídku TOP 09 pro ODS, že jejich koalice v Praze by mohla pokračovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Aleš Svoboda by v roce 2027 mohl letět na mezinárodní vesmírnou stanici

Domácí
8. 6. 2026
Petr Kramný, 29. listopadu 2022

Kramný potřetí požádal Krajský soud v Ostravě o obnovu řízení

Domácí
8. 6. 2026
ilustrační foto

Trumpův poplatek 100.000 USD za víza pro specialisty je nelegální, rozhodl soud

Domácí
8. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ